-
Sorodne kategorije:
Lepota in zdravje Bolezni
- Tosama, d.o.o.
- Prva pomoč
- Adaptirano mleko
- Dojenček
- Krema za sončenje
- Oblačila za novorojenčke
- Opornica za koleno
- Oskrba rane
- Repelent proti klopom
- Sredstvo proti komarjem
- Uporaba tamponov
- Urinska inkontinenca
- Gel za mišice
- Krčne žile na nogah
- Vložki
- Dvig imunskega sistema
- Čiščenje jeter
- Magnezij
- Vitamin B
- Vitamin C
- Vitamin D
- Kakovostna prehranska dopolnila
- Organski bombaž
- Intimna nega
- Bolečina v zapestju
- Merilec krvnega tlaka
- Inhalator
- Ortoze
- Pravilno čiščenje zob
- Šaranovičeva cesta 35, Vir, 1230 Domžale
- https://www.tosamashop.si/
- info@tosama.si
Besedne povezave
urinska inkontinenca
,inkontinenca urina pri moških
,inkontinenca pri moških
,inkontinenca urina po operaciji prostate
Urinska inkontinenca pri moških in vzroki zanjo
Urinska inkontinenca se pojavlja tako pri moških kot tudi pri ženskah, predstavlja pa večinoma bolj ali manj konstantno uhajanje oziroma kapljanje, ali zavestno ali nezavedno uriniranje. Tako zaradi vse večje pogostosti, kot tudi zaradi neprijetnosti, gre za resen problem, ki vse bolj obremenjuje javno zdravstvo. Čeprav obstaja več vrst in se vzroki zanjo pri moških in ženskah razlikujejo, glavni razlog za njen nastanek običajno leži v disfunkciji mehurja ali sfinktra sečnice.
Inkontinenca se lahko pojavi kadarkoli in je načeloma pogostejša pri ženskah, saj za njo običajno trpi 30 % starejših žensk. Inkontinenca urina pri moških pa se v nasprotju z ženskim spolom pojavi pri približno 15 % starejših moških. Ne glede na odstotek, pa je njen pojav povezan z različnimi dejavniki: to so lahko nevrološke bolezni, diabetes, zaprtje, jemanje nekaterih zdravil, kronični kašelj, rak mehurja in drugi.
Poleg tega obstajajo dejavniki, ki višajo tveganje, med katere – še posebej pri moških – prištevamo raka na prostati, benigno hiperplazijo prostate, starost, nevrološke motnje, okužbe sečil in operacijo prostate.
Zlasti s psihološkega vidika naj bi moški urinsko inkontinenco prenašali težje od žensk, zaradi česar je zdravljenje še toliko nujnejše.
Inkontinenca urina pri moških – vrste in vzroki
Urinska inkontinenca se lahko pojavi iz različnih vzrokov, pri čemer razlikujemo med več vrstami. Tako inkontinenca urina pri moških kot tudi pri ženskah je lahko bodisi stresna ali urgentna. Stresna se pojavi spontano in v večini primerov izgine relativno hitro, tj. v obdobju enega leta. Pri moških je povezana z nenadnim povečanjem trebušnega tlaka, do česar lahko pride zaradi kihanja, smeha, kašljanja, dvigovanja uteži in podobnega.
Za njeno zdravljenje se po navadi uporabljajo aktivne oblike ali pa namestitev umetnih sečnih sfinkterjev in polipropilenskih mrež. Poleg stresne pa obstaja še urgentna: za to vrsto je značilna neobvladljiva, močna in nenadna potreba po uriniranju pred nenadzorovanim odtokom večjih ali manjših količin seča.
Čeprav se pogosteje pojavlja pri starejši populaciji, je pogosta tudi pri mlajših. Ločujemo med dvema oblikama, in sicer med prekomerno aktivnostjo mehurja in t. i. subvezikalno obstrukcijo in boleznimi mehurja. Pri moških pa lahko do težave pride tudi po operaciji prostate.
Inkontinenca pri moških vse bolj pogosta
Inkontinenca urina pri moških in pri ženskah se lahko pojavi iz različnih razlogov, med najpogostejše pa prištevamo nevrološke bolezni, zaprtje, rak mehurja, diabetes, kronični kašelj in jemanje zdravil. Čeprav so zlasti pri moških eden izmed najpogostejših razlogov tudi nevrološke okvare, pa lahko do njenega nastanka pride tudi po operaciji prostate.
Njen pojav načeloma tudi ni vezan na določeno življenjsko obdobje, vseeno pa se inkontinenca urina pri moških pogosteje pojavlja v mladosti in v poznem življenjskem obdobju. Tako v mladosti kot tudi v poznejšem življenjskem obdobju, do nje pogosto privedejo nevrološke težave, s to razliko, da so slednje pri starejših moških bolj povezane z nastankom demence, multiple skleroze ali pa kapi.
Večina moških pri tem trpi za stresno vrsto, ki pa večinoma izgine v obdobju enega leta. Tako pri ženskah kot tudi pri moških pa je običajna tudi urgentna urinska inkontinenca, ki nastane zaradi prekomerne aktivnosti mehurja in se povečini pojavlja pri 75 % moških z benigno hiperplazijo prostate. Še posebej pogosta pa je inkontinenca urina po operaciji prostate.
Urinska inkontinenca in njeno zdravljenje
Podobno kot poznamo različne vrste uhajanja seča, poznamo tudi različne vrste zdravljenja. V kolikor gre za stresno, je težava lažje odpravljiva, in sicer z operacijo. Pri drugi vrsti, tj. urgentni, pa operacija ni mogoča, saj je vzrok za njen pojav nepravilno delovanje mehurja.
Načeloma pa poznamo tudi druge načine zdravljenja, ki težave resda ne bodo odpravili, jo bodo pa olajšali. Mednje zagotovo sodi sprememba življenjskega sloga, in sicer prenehanje kajenja, povečanje telesne aktivnosti ali pa zmanjšanje telesne teže. Poleg tega je priporočljiv tudi trening praznjenja mehurja, kar pomeni, da na stranišče odidemo šele 10 minut po tem, ko zares začutimo potrebo po uriniranju.
Tako pri moških kot tudi pri ženskah so lahko koristne tudi Keglove vaje za krepitev medeničnega dna, kjer se stiskajo mišice med penisom in zadnjikom. Prav tako pa so tu tudi zdravila in medicinski pripomočki, kot so denimo antiholinergiki, mirabegron, alfa blokatorji in drugi.
Inkontinenca urina po operaciji prostate je pogost pojav
Poleg naštetega se pogosto pojavlja tudi inkontinenca urina po operaciji prostate, ki se je ne da povsem preprečiti, mogoče pa jo je olajšati. Pri tem so lahko v pomoč tako zdravila, kot tudi drugi ukrepi. Pomagajo lahko že ohranjanje idealne telesne teže, zdrava prehrana, izogibanje kofeinu in alkoholu ter izvajanje vaj za krepitev medeničnega dna.
Zlasti pri predstavnikih moškega spola je pomembno tudi zmanjšano uživanje nasičenih maščob in mesa, ki lahko znatno omili simptome in obenem zmanjšuje tveganje za nastanek raka na prostati. V kolikor se stanje poslabša, pa je potrebno obiskati urologa, ki bo svetoval o nadaljnjem zdravljenju in ukrepih za izboljšanje.