Odlično založena pravna knjigarna je dostopna tudi na spletu

Knjige na temo pravnih postopkov

V knjigarni v Ljubljani smo za vse, ki vas zanima pravna literatura, pripravili pestro izbiro knjig, zakonov, podzakonskih aktov in druge pravne literature. Naša pravna knjigarna je namenjena vsem, ki se v svojem poklicnem življenju srečujejo s pravom, pa naj si gre za pravnike v gospodarskih družbah, javni upravi ali pa za sodnike, odvetnike, notarje ali tožilce. Seveda pa pri tem nikakor ne smemo pozabiti na študente, ki se s pravom srečujejo prvič. Knjige, ki jih ponujamo v naši knjigarni bodo študentom pomagale do razumevanja pravne materije in pravnih pravil, ki jih bodo morali obvladati pri svojem študiju in tudi kasneje v sklopu svojega dela.

V knjigarni trenutno veliko pozornosti pažema Zakon o splošnem upravnem postopku. Omenjeni akt predstavlja temeljni zakon, ki ureja upravni postopek. Upravno pravo je pravno področje, ki ureja razmerje med oblastjo (državo, občino) in posamezniki. Z njim smo se srečali pravzaprav vsi. Z upravnim pravom se srečujemo, ko si želimo urediti vozniško dovoljenje, podaljšati veljavnost osebnega dokumenta, pa tudi, ko zaprosimo za gradbeno dovoljenje.

Gre za zelo široko pravno področje, ki ga poleg zakonov urejajo tudi različni pravni predpisi. Odnos med državo in posameznikom seveda ni enakopraven: posameznik ali pravna oseba, ki potrebuje storitev, ki jo nudi država, je vedno šibkejša. Naloga upravnega prava je med drugim tudi, da poskrbi, da je šibkejša stranka še posebej varovana. Zato lahko organ javnega sektorja, ki nastopa z atributom oblasti, stori le tisto, kar je z zakonom izrecno določeno, stranka pa lahko stori vse, kar ni prepovedano.

Temeljni postopek upravnega prava je torej upravni postopek. Upravni postopek je vsak postopek, v katerem se odloča o upravni stvari. Namenjen je urejanju procesih razmerij med oblastnim organom in drugimi udeleženci upravnega postopka, ko se odloča o upravni zadevi, to je pravici, pravni koristi ali obveznosti s področja upravnega prava. Tudi v upravnem postopku je potrebno upoštevati določena načela, ki predstavljajo minimalni standard vsakega procesnega varstva, in procesna pravila.

Kakšna je razlika med splošnim in posebnim upravnim postopkom?

Upravni postopek delimo na splošnega in posebnega. Temeljna načela in splošna pravila upravnega postopka so določena z Zakonom o splošnem upravnem postopku (splošni upravni postopek). Preko njih se zagotavlja enakost procesnega varstva in obravnave v različnih upravnih zadevah. A je treba upoštevati, da so pravila upravnega postopka lahko drugače določena z drugimi, področnimi zakoni. V tem primeru pa govorimo o posebnem upravnem postopku.

Upravni postopek največkrat vodi upravni organ. Mednje štejemo na primer upravne enote, ministrstva in organe v sestavi ministrstev, občine in nosilce javnih pooblastil, ki so sistemsko pristojni za odločanje o upravnih zadevah. Izjemoma, kadar tako določajo področni zakoni, v upravnem postopku odločajo tudi drugi državni organi. Načeloma velja, da so upravni postopki dvostopenjski – to pomeni, da se izvajajo na dveh stopnjah, s tem pa šibkejša stranka avtomatsko pridobi pravico do pritožbe, ki jo obravnava druga instanca.


Komentar zakona o splošnem upravnem postopku - knjiga

Komentar ZUP bo razrešil marsikatero dilemo, ki se pojavlja v upravnem pravu

Ker je upravni postopek nekaj, s čimer se soočimo skoraj vsi, smo se tudi v Uradnem listu Republike Slovenije d.o.o. odločili, da poskrbimo za izdajo in možnost nakupa Komentar Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP) v naši spletni knjigarni pa tudi v knjigarni v Ljubljani.

Zakon o splošnem upravnem postopku je vsekakor eden izmed najpomembnejših predpisov, ki jih imamo pri nas. Prav zato je nekoliko nenavadno, da je od zadnje izdaje komentarja poteklo že več kot 10 let. Nasploh namreč velja, da lahko komentarji zakonov razjasnijo številne dileme, do katerih prihaja zaradi dikcij zakona ali zaradi različne sodne prakse.

Nov komentar ZUP lahko naročite tudi v naši knjigarni

Zakon o splošnem upravnem postopku je bil doslej komentiran le nekajkrat, od tega je od zadnje izdaje minilo več kot desetletje. Zato smo se v Uradnem listu Republike Slovenije d.o.o. v so-založništvu s Pravno fakulteto Univerze v Ljubljani odločili za izdajo novega komentarja ZUP. V ta namen se je zbrala skupina vrhunskih slovenskih strokovnjakov, od akademikov do sodnikov in praktikov, na čelu z urednikoma  dr. Erikom Kerševanom in prof. dr. Polonco Kovač pripravila nov komentar ZUP. Komentar je izšel v dveh knjigah: prva na 780 straneh obsega splošna poglavja ZUP (členi 1–124), druga pa faze postopka (členi 125–325).

Nov komentar Zakona o splošnem upravnem postopku je zelo praktično naravnan. Uporaben je za številne zaposlene v javni upravi, občinah, agencijah, zavodih,… veliko koristnih informacij pa bodo v komentarju ZUP našli tudi sodniki, odvetniki in tožilci, pa tudi notarji, saj je zasnovan na temelju znanstvene analize določb, kar pomeni kombinacijo praktičnih napotil s teoretičnimi okvirji posameznih institutov in najnovejšo sodno prakso, tako domačih kot relevantnih tujih institucij. Vsekakor pa pri tem ne smemo pozabiti niti na študente, ki jim bo komentar pomagal razumeti namen določb Zakona o splošnem upravnem postopku.

Komentar lahko naročite kar v naši spletni knjigarni, kjer lahko do njega dostopate že z nekaj kliki. Mi ga bomo skrbno zapakirali in odposlali na želen naslov.

Obiščite spletno stran Uradni list