Spremembe gradbene zakonodaje v zadnjih letih so številne

Gradbena zakonodaja je v zadnjih letih doživela številne spremembe. Gradbena zakonodaja v Republiki Sloveniji z novim Gradbenim zakonom (GZ) doživlja korenite spremembe. Novi Gradbeni zakon (GZ) se je začel uporabljati 1. junija 2018 in nadomešča Zakon o graditvi objektov. Tako predstavlja nadgradnjo obstoječega sistema gradbene zakonodaje v Republiki Sloveniji.

Nova gradbena zakonodaja je na to področje prinesla terminološke spremembe

Področje gradbene zakonodaje je v pravno sfero prineslo mnogotere novosti, ki so za vse, ki so v gradbi udeleženi, precej pomembne. Najprej se je potrebno zavedati nekaj terminoloških sprememb, ki sledijo novi zakonodaji. Nova gradbena zakonodaja v gradbeno pravo vnaša nov termin – mnenja. Gre za prej poznana soglasja, ki predstavljajo podlago za presojo pristojnega upravnega organa za gradbene zadeve o izpolnjevanju pogojev za izdajo gradbenega dovoljenja.

Poleg tega se nova gradbena zakonodaja osredotoča na integracijo postopkov, ki bodo tako veliko bolj ekonomični in uporabniku prijazni. Gradbeni zakon zato prinaša združitev postopka izdaje gradbenega dovoljenja in okoljevarstvenega soglasja, pa tudi združitev vseh drugih doslej ločenih postopkov izdajanja soglasij v en sam postopek in v enotno gradbeno dovoljenje. Gradbeni zakon pa nekatere postopke tudi spreminja ali jih dopolnjuje. Eden izmed takšnih je postopek izdaje gradbenega dovoljenja, ki se v novi gradbeni zakonodaji bistveno poenostavlja in tako skrajša postopek posameznikom, ki za gradbeno dovoljenje zaprosijo.

Dnevi gradbenega prava

Dnevi gradbenega prava bodo prinesli tudi odgovore na vprašanja, ki jih sproža epidemija

Vendar sprememba gradbene zakonodaje ni edina stvar, ki je do dobra pretresla trg graditve objektov. Pretresla jo je tudi epidemija Sars-Cov-2, ki se je zažrla prav v vse pore življenja. Ker se na področju gradbeništva pojavlja vse več vprašanj o tem in onem, veliko vprašanj pa je neposredno ali vsaj posredno povezanih tudi z novo korona virusno boleznijo, smo se v Uradnem listu Republike Slovenije d.o.o. odločili, da bomo tudi letos izvedli dneve gradbenega prava. Ta dogodek že več let opravlja pomembno vlogo vodilnega slovenskega dogodka glede odprtih pravnih vprašanj na področju gradbenega prava.

Dogodek je poznan po tem, da prav vsako leto pripomore k razrešitvi odprtih pravnih dilem, s katerimi se udeleženci na gradbenem področju soočajo. Udeleženci bodo, tako kot vsako leto, na enem mestu dobili številne informacije o dilemah, ki se jim na področju gradbenega prava in gradbene zakonodaje zastavljajo.

Komu je dogodek namenjen?

Ker dogodek obravnava teme, ki so aktualne za vse štiri udeležence pri gradnji, bo vsakdo, ne glede na to ali nastopa kot fizična oseba v eni od strokovnih funkcij ali kot pooblaščenec pravne osebe udeleženca pri gradnji, našel področje, ki bo prineslo precejšnjo dodano vrednost njegovemu delovanju. Udeleženci dogodka bodo prejeli tudi kreditne točke pri IZS. Se pravi, da bodo udeleženci z udeležbo na dogodku pridobili 5 kreditnih točk iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.

Vsi se zavedamo, da je epidemija novega koronavirusa še zmeraj v razmahu. Ker si želimo, da bi bili dnevi gradbenega prava kar se le da varno izvedeni, poleg tega pa bi radi dostop do konference zagotovili vsem, ki si dogodek želijo spremljati, smo se odločili, da bo dogodek potekal tudi preko aplikacije ZOOM.

Možnost dodatnih poklicnih izobraževanj v Uradnem listu

V podjetju Uradni list Republike Slovenije d.o.o. se zavedamo, da je gradbena zakonodaja v Republiki Sloveniji obširna in zelo podrobno zastavljena. Zato mora posameznik, preden lahko suvereno deluje na področju gradenj, skozi različna izobraževanja o gradbeni zakonodaji. S  tem namenom v naši založbi ponujamo tudi dodatna izobraževanja s pomočjo katerih lahko kandidat kasneje pridobi dodatno poklicno kvalifikacijo s področja gradbene zakonodaje in pogodb FIDIC. Dodatna kvalifikacija bo posamezniku pomagala do lažjega, hitrejšega in kakovostnejšega razvoja njegove kariere.

Dodatna izobraževanje na Uradnem listu


Ob odličnem poznavanju zakonodaje in Zakona o graditvi objektov in po uspešno opravljenem izpitu, lahko posameznik po končanem izobraževanju pridobi naziv: ”strokovnjak/strokovnjakinja za uporabo pogodb FIDIC”.

Izobraževanje, ki ga ponujamo, je sestavljeno iz predavanj in vaj, ki jih izvajajo strokovnjaki, ki kandidatom za opravljanje izpita znanje predajo na praktičen način. Kandidati to znanje zato toliko lažje osvojijo, poleg tega pa ga znajo kasneje uporabiti tudi v praksi. Po končanih predavanjih in opravljenih vajah kandidate čakata še pisni in ustni izpit. Po uspešno opravljenem izpitu posameznik prejme omenjeni naziv.

Na izobraževalni program se lahko prijavijo posamezniki z najmanj višjo strokovno izobrazbo, smer gradbeništvo, strojništvo, elektrotehniko, ekonomijo ali pravo. Poleg tega morajo kandidati izpolnjevati pogoj dveh let delovnih izkušenj na področju gradbeništva, ekonomije, strojništva, elektrotehnika ali prava. Predavanja so jasno in logično zastavljanja, znanje pa bodo predajali strokovnjaki, ki na področju gradbeništva in FIDIC pogodb delujejo v praksi. Tako bodo imeli kandidati za pridobitev naziva že na predavanjih in vajah zastaviti vsa vprašanja, ki se jim na tem področju še zastavljajo.

Poleg tega pa vam v naši založbi ponujamo tudi obilico literature s področja gradbene zakonodaje.  Našo ponudbo si lahko ogledate v spletni knjigarni, kjer lahko knjige naročite samo z nekaj kliki, mi pa jih bomo skrbno zapakirali in vam jih dostavili na dom.