Jasen pregled zakonodaje in predpisov v glasilu Uradnega lista RS

Zakonodaja Republike Slovenije ni le zelo obširna, pač pa tudi zelo kompleksna. Skozi leta so se predpisi slovenske zakonodaje spreminjali, nekateri so prenehali veljati, nekateri so bili spremenjeni, seveda pa so v času obstoja naše države v veljavo stopili tudi novi predpisi.

Vse to ni čisto nič nenavadnega. Zakonodaja je namreč »živa stvar«, ki obstaja zato, da lahko z njo uredimo različne življenjske situacije. Seveda se tudi te ves čas razvijajo in spreminjajo, predpisi pa jim sledijo. Kljub vsemu pa je to odvisno od področja, na katerem zakoni veljajo. Področje kazenskega prava je na primer veliko bolj statično, kot področje prava varstva osebnih podatkov ali gospodarskega prava, ki sta zaradi nenehnih sprememb in razvoja trga, podvrženi stalnim spremembam predpisov slovenske zakonodaje.

Zakonodaja v Republiki Sloveniji je pestra, od nastanka naše države pa vse do danes pa se je tudi večkrat spremenila. Določeni zakoni so prenehali veljati, v veljavo pa so stopili novi predpisi slovenske zakonodaje, ki jih morajo poznati posamezniki, ki delujejo na različnih področjih. Enostavneje je posameznikom, ki delujejo na področjih, kjer se zakoni ne spreminjajo veliko. Seveda je na drugi strani težje tistim, ki delujejo v sferi, kjer je sprememba zakonodaje pravzaprav stalnica.

UL info tok

UL info tok za hitrejši in boljši pregled nad aktualnimi predpisi slovenske zakonodaje

Kljub vsemu pa morajo prav vsi, ki na trgu delujejo, zakonom slediti in jih poznati. Pomembno je, da je zakonodaja jasno zastavljena in da so predpisi slovenske zakonodaje smiselni. Samo jasno zastavljeni zakoni lahko zagotovijo tudi dokaj standardno poslovanje podjetij in delovanje družbe nasploh. Poleg tega pa morajo biti predpisi tudi enostavno dostopni. To je pomembno v različnih pravnih sferah, veliko težav pa pri tem naletimo prav v podjetništvu.

Na veliko področjih se posamezniki soočajo s težavo, saj ne najdejo predpisov, ki bi jih potrebovali. Nemalokrat pa posameznik enostavno ne ve, da je bil določen predpis popravljen ali spremenjen, pa tudi ne, da je v veljavo stopil nov zakon. Posledično prihaja do razhajanja med delovanjem subjektov in trenutno veljavnimi zakoni Republike Slovenije.

Težave se zavedamo tudi v Uradnem listu Republike Slovenije d.o.o., kjer smo na njo skušali odgovoriti z rešitvijo, ki smo jo poimenovali UL info tok.  Gre za produkt, ki omogoča obveščanje in spremljanje vaših izbranih aktualnih predpisov slovenske zakonodaje. V svojem profilu si lahko nastavitve uredite tako, da boste po e-pošti ali SMS prejemali obvestila o izidu glasila Uradnega lista RS in predpisih, o katerih želite biti obveščeni.

Glasilo uradni list je pregledno pripravljeno

Od 1. aprila 2010, ko se je začel uporabljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o Uradnem listu Republike Slovenije (ZUL-C) (Uradni list RS, št. 109/09), je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja, ki je brezplačno dostopna na spletni strani podjetja. Na željo naročnika je še vedno zagotovljen natis elektronske izdaje Uredbenega dela ter Mednarodnih pogodb Uradnega lista RS. Glasilo smo za lažji pregled razdelili v tri dele – Uredbeni del, del, kjer so predstavljene mednarodne pogodbe ter razglasni del.

  • Uredbeni del. Ta del glasila izide v vsaki izdaji Uradnega lista. V njem so objavljeni: ustava, zakoni in drugi akti državnega zbora, akti državnega sveta, akti predsednika republike, predpisi vlade in ministrov, splošni akti, izdani za izvrševanje javnih pooblastil, odločbe in sklepi ustavnega sodišča ter predpisi in drugi akti lokalnih skupnosti, če tako določajo njihovi statuti.
  • Del, kjer so objavljene mednarodne pogodbe, izide nekajkrat letno. V njem najdemo objavljene z zakonom, uredbo ali drugimi predpisi vlade ratificirane mednarodne pogodbe. Le-te zavezujejo Republiko Slovenijo, v skladu z njimi pa morajo biti sprejeti tudi akti državnega zbora o notifikaciji nasledstva mednarodnih pogodb in obvestila ministrstva za zunanje zadeve o začetku oziroma prenehanju veljavnosti mednarodnih pogodb.
  • Razglasni del izhaja praviloma vsak petek v elektronski izdaji. V njem se objavljajo javni razpisi, javni natečaji, vpisi v registre, nekateri preklici in druge objave, ki se morajo po zakonu ali drugem predpisu objaviti uradno.

Uradni list izdajamo po načelu enotne izdaje. To pomeni, da ima celotna posamezna številka isto skupno letno zaporedno številko, isti datum izdaje in tekoče letno oštevilčenje strani. Uredbeni del ima tudi zaporedno številko objave akta. V Razglasnem delu so strani posebej tekoče letno oštevilčene. Mednarodne pogodbe se objavljajo v ločenem delu z lastnim tekočim številčenjem izdaje.

EuroVoc za enostavnejše brskanje po predpisih slovenske zakonodaji

Predpise lahko v zakonodajnem delu izbirate s pomočjo iskalnika EuroVoc tezaver. Gre za večjezični in multidisciplinarni tezaver EU. EuroVoc vsebuje ključne besede, ki smo jih razvrstili v 21 področij in 127 podpodročij.  Uporabljajo se za opis vsebine dokumentov na spletišču EUR-Lex.

S storitvijo UL info tok, želimo pomagati vsem, ki se soočajo pri iskanju zakonodaje ali zgolj spremljanju novih predpisov, ki vstopajo v veljavo ter tako k lažjemu delovanju subjekta.