Izid publikacije ob jubilejni obletnici naše države


Publikacij je dan danes prav zares veliko. Ko govorimo o publikaciji imamo v mislih pravzaprav vsak zapis informacije na katerem koli nosilcu, ki je izdan, založen, izdelan, prirejen ali fizično oz. elektronsko distribuiran za uporabo v javnosti. V Uradnem listu Republike Slovenije d.o.o. smo se odločili za izdajo prav posebne publikacije, ki bo obeležila tudi znamenito, Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, ki je bila sprejeta 25. junija 1991. Z njo je Slovenija razglasila neodvisnost in prevzela pristojnosti SFRJ na ozemlju Slovenije, priznala obstoječe meje SR Slovenije kot državne meje, zagotovila varstvo človekovih pravic vsem državljanom, pripadnikom manjšin pa tudi posebno varstvo, kot izhaja iz meddržavnih pogodb, katerih podpisnica je tudi Republika Slovenija. Sam plebiscit o samostojnosti Slovenije je sicer potekal 23. decembra 1990. Na njem so se slovenski volivci odločali o vprašanju »Ali naj Republika Slovenija postane samostojna in neodvisna država?«


Ustava Republike Slovenije se je v 30 letih tudi nekajkrat spremenila


PublikacijaVerjetno se nas večina zaveda, da bo Republika Slovenija letos praznovala svojih okroglih 30 let, s tem pa bo 30 let praznovala tudi Ustava Republike Slovenije. Ustavo Republike Slovenije je Državni zbor ratificiral na skupščinski seji 23. decembra 1991. Vsebuje 176 členov (le-ti so sicer številčeni do 174, vendar poleg 3. člena obstaja tudi 3.a člen, leta 2016 pa je bil 70. členu dodan tudi 70.a člen), ki so razdeljeni v deset sklopov, ki sledijo preambuli:

  • Splošne določbe,
  • Človekove pravice in temeljne svoboščine,
  • Gospodarska in socialna razmerja,
  • Državna ureditev,
  • Samouprava,
  • Javne finance,
  • Ustavnost in zakonitost,
  • Ustavno sodišče,
  • Postopek za spremembo ustave,
  • Prehodne in končne določbe.


Kljub temu, da v naravi ustav ni, da bi jih spreminjali, je v 30 letih v Republiki Sloveniji prišlo do nekaj ustavnih sprememb. Spremembo ustave v našem pravnem redu uveljavi Državni zbor s sprejetjem ustavnega zakona. Za sprejem takšnega zakona je pri nas predpisana dvotretjinska večina. Tudi v primeru spremembe ostane izvirna ustava iz dne 23. decembra 1991 uradno veljaven pravni akt, poleg nje pa vsak posamičen ustavni zakon. Ustava z vključenimi spremembami ni pravno veljavna, pač pa ima zgolj namen večje preglednosti, zato takšna ustava nosi oznako neuradno prečiščeno besedilo. Lahko pa spremembo ustave dosežemo tudi z izvedbo referenduma o spremembi ustave, vendar tovrstni referendum v Sloveniji do sedaj še ni bil izveden.


Verjetno najbolj znana sprememba naše ustave se je zgodila leta 2003. Gre za spremembo prvega poglavja ustave, ki nam je omogočila vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO. Takrat smo tretjemu členu v ustavi dodali 3.a člen, spremenili pa smo tudi 47. in 68. člen.


Izdaja posebne publikacije ob 30 obletnici Republike Slovenije


V podjetju Uradni list Republike Slovenije d.o.o. smo se skupaj s podjetjem Litteralis odločili, da bomo tridesetletnico sprejema ustave obeležili z jubilejno izdajo Ustave Republike Slovenije. Poleg besedila ustave, bo publikacija vključevala tudi vse njene spremembe, vsebovala pa bo tudi temeljno ustavno listino o neodvisnosti in ustavne zakone


Uvodni nagovor bo prispeval predsednik republike, polek tega pa so zasl. prof. dr. Franc Grad, zasl. prof. dr. Ciril Ribičič in prof. dr. Igor Kaučič posebej za to priložnost pripravili zgodovinski pregled dogajanja od ustavnopravnih začetkov razvoja države, ki sega v čas ustanovitve začasne države Slovencev, Hrvatov in Srbov leta 1918, prek jugoslovanskega obdobja vse do ustavnih amandmajev leta 1988 in 1989, ki so bili podlaga za nastanek sodobne ustave leta 1991. Razlaga je izjemno zanimiva in odkriva številne podrobnosti, ki smo jih v 30 letih od ustanovitve morda pozabili.


Posebno pozornost bomo v izdani publikaciji posvetili razpravam v Komisiji za ustavna vprašanja ob sprejemanju veljavne ustave, ki so se pojavljala v letih 1990 in 1991. Avtorji omenjene publikacije analizirajo tudi razprave, ki so spremljale oblikovanje posameznih delov in členov ustave, v svojih prispevkih pa obravnavajo še poznejše spremembe in dopolnitve, vezane na lastninsko pravico tujcev, konstitucionalizacijo volilnega sistema, procese vključevanja v Evropsko unijo, vključitev invalidnosti med osebne okoliščine, ki ne smejo vplivati na zagotavljanje enakih človekovih pravic in temeljnih svoboščin, uravnoteženost spolov pri kandidiranju na volitvah, pravico do pokojnine, možnost uvedbe pokrajin, uvedbo fiskalnega pravila, preoblikovanje zakonodajnega referenduma, pravico do pitne vode ter znakovni jezik in jezik gluho-slepih.


Jubilejno publikacijo lahko naročite tudi na naši spletni strani

Izdaja bo v celoti prevedena tudi v angleški jezik. Število natisov bo omejeno, saj bomo izdali le 500 izvodov omenjene publikacije, avtentičnost vsake pa bo potrjeval certifikat. Vsak izvod bo vložen v darilno škatlo, posebej oblikovano za to priložnost.


Svoje naročilo lahko oddate tudi v naši spletni knjigarni. Poskrbeli bomo, da bomo to jubilejno publikacijo skrbno zapakirali in jo odpremili na želen naslov. V primeru dodatnih vprašanj ali dvomov nas lahko kontaktirate tako po telefonu kot tudi po e-pošti, mi pa vam bomo z veseljem odgovorili na vsa vprašanja, ki se vam pred naročilom publikacije še zastavljajo.