Gozdarske storitve – za uničevanje štorov se najpogosteje uporabljata tehniki izkopa štorov in frezanja štorov


Gozdarske storitve obsegajo tudi dela, ki nam pridejo še kako prav na domačem vrtu. Gozdarske storitve sicer obsegajo:


  • posek in spravilo lesa
  • odkup in prodajo okroglega lesa
  • strojno čiščenje zaraščenih površin
  • dobavo lesenih pilotov različnih površin


Vendar to niso vsa dela, ki spadajo med gozdarske storitve podjetja Tisa. Je na vašem vrtu rastlo drevo, a je sedaj ostal le zelo moteč štor, katerega ne veste kako odstraniti na hiter in enostaven način? Ali pa ste v domačem sadovnjaku posekali drevo, ki je bilo že zelo trhleno, zdaj pa bi na istem mestu radi posadili drugega? Tudi uničevanje štorov spada med gozdarske storitve in z leti postaja vedno enostavneje. Lahko se ga lotimo z izkopom štorov ali pa s frezanjem štorov. Vsaka izmed tehnik pa ima svoje prednosti in slabosti.


Priljubljena gozdarska storitev na vrtovih ali v domačem gozdu je frezanje štorov

Frezanje štorov na vrtovih

Na vrtovih je zelo pogosta praksa frezanje. Le-to je tehnika rahljanja zemlje in odstranjevanja kamnov. Tako poskrbimo, da bo zemlja, v katero bomo posadili zelenjavo, rahla in sveža. A frezanje zemlje ni edino frezanje, ki se ga lahko izvaja na vašem vrtu. Ste vedeli, da lahko frezamo tudi štore? Ta tehnika spada med gozdarske storitve in je precej enostavnejša rešitev uničevanja štorov kot sam izkop. Največja prednost takšnega načina uničevanja štorov je, da ne razkopljemo terena z bagrom in ga tako ohranimo v prvotni obliki. Čeprav samega štora ne izkopljemo, vseeno štor ne ostane v zemlji. Prav zato je ena bolj priljubljenih gozdarskih storitev, kar jih ponuja podjetje Tisa, saj se štora kljub temu, da ga ne izkopljemo, vseeno učinkovito znebimo. Frezanje štorov je namreč mogoče do globine 30 cm. Ne glede na to ali je štor, ki ga želite odstraniti, v domačem gozdu ali pa nekje na težko dostopnem mestu na vašem vrtu, vam bodo v podjetju Tisa brez težav priskočili na pomoč. Z manjšimi modeli freze namreč lahko dostopajo tudi do težje dostopnih kotičkov.


Gozdarske storitve

Frezanje štorov v domačem gozdu

Če pa bi se radi znebili štora v domačem gozdu, kjer je površina veliko večja in teren bolj prostoren, izvajajo v podjetju Tisa tudi uničevanje štorov z gozdarskimi mulčerji. Le-ti so veliko večji od frez, ki jih uporabljajo na vrtovih. Z mulčerji opravljajo gozdarske storitve frezanja grmovne vegetacije, vejevja in drevesnih panjev. Uporablja se jih predvsem, če želimo vzpostaviti nove pašne in travniške površine, izravnati teren, obnoviti sadovnjak, pripraviti golf igrišče ali pripraviti smučarski teren. Uničevanje štorov je najhitrejše z mulčerjem goseničarjem, ki doseže kar 400 KS moči ali pa z mulčerjem gumašem, ki doseže 260 KS moči. S 1000 obrati/minuto in delovno širino 2500 mm je uničevanje štorov zelo hitro. Poleg štorov pa lahko uničijo tudi veje in grmovno vegetacijo do 10cm prsnega premera ter zdrobijo manjše kamne in skale. Kljub temu pa ima frezanje štorov z mulčerjem dve slabosti. Prva slabost je, da pri delu mulčer ne pobira lesne mase, temveč jo pusti na mestu mletja. Druga slabost pa je, da lahko mulčerji drobijo raščene panje samo do nivoja tal in ne globje. Lahko pa seveda zdrobijo štore, ki so že bili izruvani. Med gozdarskimi storitvami je uporaba mulčnikov precej priljubljena tehnika, predvsem v današnjem času, ko je v slovenskih gozdovih veliko podlubnikov. Z mulčniki lahko namreč zmeljemo sečne ostanke in tako preprečimo njihovo gradacijo.


Med gozdarske storitve uvrščamo tudi izkop štorov

Kot že omenjeno, so štori, ki ostanejo v zemlji, lahko zelo moteči. Če se drevesni štor nahaja nekje v domačem gozdu, sicer ni tako moteč in bo sčasoma zgnil sam od sebe. Če pa se štor nahaja na domačem vrtu, nas lahko moti pri košnji ali pri posajanju novih dreves. Poleg tega se lahko ob njega spotikamo, kar je lahko zelo zoprno in celo nevarno. Zato se uničevanja štorov lahko lotimo z ročnim izkopom štorov ali izkopom štorov z bagrom. Ročen izkop štorov je fizično precej zahteven, zato ni primeren ravno za vsakega. Poleg tega potrebujemo tudi primerno orodje, kot sta kramp in lopata. Lažji način izkopa je izkop štora z bagrom. Ta sicer ni primeren za manjše vrtove, saj je bager precej velik. Poleg tega pri takšni vrsti uničevanja štorov pride do velikega preoblikovanja terena, saj bager izkoplje veliko luknjo, ki jo je potrebno zasuti. Ta negativna plat izkopa štorov z bagrom je razlog tudi za drugo slabost – uničimo ali poškodujemo lahko objekte, ki so blizu izkopa. Možno je, da bager izkoplje del ograje ali kable, kar se pri frezanju štorov ne dogaja. Ravno zato je frezanje bolj pogosta, enostavnejša in zato bolj priljubljena gozdarska storitev. V primerjavi z izkopom je tudi cenovno ugodnejša, čeprav je cena seveda odvisna od same debeline štora in od globine frezanja.