Marles hiše Maribor d.o.o.

Montažne hiše Marles, kvaliteta na prvem mestu

Nizko energijska hiša predstavlja zmanjšano porabo energije in manj stroškov

Nizko energijske hiše, ki jih najdemo tudi pod izrazi nizkoenergetske ali nizkoenergijske hiše, so na kratko hiše, ki za svoje delovanje ne porabijo veliko energije. Opredelitev ni konkretno standardizirana in se kot taka razlikuje od države do države. Najpogosteje se nizkoenergetsko hišo opredeli skozi letno količino porabljene energije za ogrevanje enega kvadratnega metra površine. Ni pomemben način, s katerim si ogrevamo svoje prostore, ampak količina izkoriščene energije. Naša letna poraba na m2 mora biti ekvivalentna porabi od 2 do 6 litrov kurilnega olja, da lahko sosedom nedvoumno povemo, da živimo v nizkoenergijskem objektu. Gradnja nizkoenergijske hiše je zato nekoliko drugačna od t.i. klasičnih hiš.

Gradnja nizkoenergijskega naselja


Kaj vse so nizkoenergijske hiše?

Izraz tako označuje zelo splošen opis in je pogosto uporabljen kot nadpomenka bolj jasno definiranim oblikam gradnje. Pasivna ali nizkoenergijska hiša v širšem pomenu porabe energije, je standardizirana oblika gradnje objektov, ki trošijo malo energije za svoje delovanje. sNES hiše ali širše imenovane z malce nenavadnim imenom skoraj nič-energijske hiše, so še ena izmed oblik varčne gradnje, ki so zakonsko definirane v našem Energetskem zakonu (EZ-1).

Če povzamemo, pasivne in skoraj nič-energijske hiše so nizkoenergijske hiše. Poraba energije je usmerjena v zeleno gradnjo, ki je prijazna do okolja, hkrati pa tudi do naših denarnic. Primer: manj energije za ogrevanje se direktno prevede v manjšo porabo surovin, blaženje posledic globalnega segrevanja, prispevanje k ohranjanju okolja ter manjšimi stroški. Manj plačujemo za ogrevanje notranjih prostorov, več nam ostane za potovanja, kulinarična doživetja in izpolnjevanje drugih srčnih želja.

Po svetu se naglo širi zavedanje o ohranjanju narave in manjšem izrabljanju okolja ter surovin za lastne potrebe, v skok s časom pa se podajajo tudi zakonodajalci. Vse stavbe v Sloveniji, zgrajene po 31.12.2020, ki potrebujejo za svoje optimalno obratovanje pozimi ogrevati in poleti hladiti, morajo biti zgrajene kot skoraj nič-energijski objekti. Energetski zakon med drugim nalaga, da se energija za obratovanje med drugim pridobiva čim bolj lokalno in iz obnovljivih virov. Določa pa tudi največje možne energetske zahteve za ogrevanje vode in razsvetljavo.

Pasivna ali nizkoenergijska gradanja hiše


Do svoje lastne nizko energijske hiše z Marles

Pot do lastne hiše je pogosto nadvse zapleten in stresen proces, ki poleg finančnega vložka zahteva tudi izbor pravih materialov in izvajalcev. Zahteva poznavanje celotnega delovnega procesa in obveznega upoštevanja najnovejših zakonskih določil, kot je na primer prej omenjeni Energetski zakon. Pri Marlesu se zavedamo, da vsa ta papirologija hitro povzroči še dodaten stres, zato poskrbimo tudi za vso potrebno projektno dokumentacijo, svetujemo na podlagi izkušenj in poznavanja stroke ter vam z upoštevanjem tako vaših želja kot predpisanih odločb pomagamo do čisto vašega, lastnega doma.

V Ljubljani in Mariboru pripravljamo sejme in dneve odprtih vrat, kjer predstavljamo široko paleto različnih tipov hiš, pojasnimo razlike v konstrukcijskih sistemih in načinih gradnje. Na ogled je postavljena tudi vzorčna hiša, kjer se lahko preko svoje lastne izkušnje iz prve roke spoznate z našim delom in ponudbo. V našo široko paleto pomoči pri gradnji vašega novega doma vključujemo še pomoč pri pridobivanju primernega financiranja, uredimo dokumentacijo za pridobitev nepovratnih subvencij iz Eko sklada, imamo pa tudi lasten arhitekturni biro, ki poskrbi za upoštevanje vaših želja.

Če bi se želeli prvo z našo ponudbo spoznati iz udobja kavča, imamo na svoji spletni strani pripravljen tudi t.i. Konfigurator hiš, kjer se lahko poigrate z različnimi nastavitvami. Tako lahko nastavite želen stil hiše, vpišete stanovanjsko površino in okvirno ceno, dodate tip strehe ter označite do katere faze gradnje si želite imeti končano hišo. Omogočamo 4 različne faze, ki segajo od osnovnih elementov z montažo (faza S) do predaje na polni ključ (faza XL). Zadnji izmed filtrov se nanaša na tip konstrukcije. Tam lahko izbirate med možnostmi pasiv (SNEH), eko natura (SNEH), pasiv natura (SNEH),  nizkoenergijski, visokoučinkoviti nizkoenergijski (SNEH).

Na kratko smo nizkoenergijske hiše, pasivne hiše in skoraj nič-energijske hiše že opisali v prvem delu, da pa ne bo preveč zmede z nenavadnimi izrazi, vam priporočamo, da kontaktirate naše strokovnjake, ki vam bodo znali na priljuden način razložiti posamezne razlike in zakonitosti.

Nizkoenergijska hisa MarlesPasivna ali nizkoenergijska hisa


Marles hiše kot sinonim za vrhunsko kakovost

Marles hiše so glavni ponudnik v Evropi v panogi gradnje novodobnih lesenih objektov. Pri svojem delu sledimo zahtevam sodobne energijsko varčne gradnje, protipotresne in požarne zaščite, uporabe materialov, ki so prijazni tako okolju kot uporabnikom, ter se nenehno prilagajmo pomembnih novostim na področju gradnje. V Sloveniji veljamo za najstarejšega proizvajalca montažnih objektov z več kot 50 letno tradicijo. Hkrati smo tudi največji slovenski proizvajalec montažnih hiš, do tega trenutka je bilo z našim znanjem, izkušnjami in delom zgrajenih že dobrih 27.000 objektov.