Marles hiše Maribor d.o.o.

Montažne hiše Marles, kvaliteta na prvem mestu

Stili, tipi in faze gradnje Marles hiše

Hiše se na videz med seboj razlikujejo tako po obliki, barvi, velikosti, kot tudi po obliki strehe, številu oken, notranji razporeditvi prostorov, številu nadstropij ipd. To so samo očitne razlike. Če smo bolj natančni pa se hiše med seboj razlikujejo še po materialih izgradnje, izolaciji, vrsto oken n vrat, vrsti strešnikov in mnogih drugih očem velikokrat ne vidnih značilnostih. Čeprav nam je vsem važno, da bo naš novi dom energetsko učinkovit in varčen, pa navsezadnje vseeno izbiramo idealen dom po videzu hiše ali po razporeditvi prostorov. Če imamo 6 člansko družino vemo, da bomo rabili najmanj 3 sobno stanovanje z ločeno dnevno sobo, jedilnico in kuhinjo ter z vsaj 2 kopalnicama.

V tem članku, vam bomo predstavili nekaj osnovnih značilnosti Marlesovih hiš med katerimi lahko izbirate.

Stili Marles montažnih hiš

Marles ponuja številne stile montažnih hiš. Na hitro jih delijo na ekskluzivne, moderne, tradicionalne in unikatne hiše. Kot že rečeno se med seboj delijo po stilu, torej predvsem po zunanjem izgledu, kot je izbrani materialu izgradnje ali fasade. Torej po izgledu hiše delimo na zidane, lesene, montažne, eno-nadstropne, dvo-nadstropne ipd.

Tipi strehe

Izbirate lahko me štirimi tipi strehe. Za slovensko podeželje so glede na vremenske razmere še vedno najbolj popularne dvo-kapnice, štiri-kapnice in več-kapnice. Enokapnice in ravne strehe, ki jih Marles tudi nudi, pa so v preteklosti bile značilne predvsem za več stanovanjske objekte, poslovne in šolske ter industrijske objekte. Dandanes pa eno-kapnice in ravne strehe najdete tudi pri modernejših oblikah eno stanovanjskih hiš.

Males montažnehiše s streho enokapnicoV Marlesu lahko izberete hiše z dvokapno strehoŠtirikapna streha na montažni hiši MarlesVečkapne strehe na dvonadstropni hiši

Faze gradnje

Poleg zunanjega izgleda hiše (fasada in streha) ter razporeditve prostorov (tloris) si lahko izberemo in določimo tudi fazo gradnje. Torej pri Marlesu lahko izberete tudi do katere gradbene faze želite, da vam oni naredijo hišo, nato pa nadaljevanje gradne izvede drugi izvajalec.
Gradbene faze se delijo na:

  • S - osnovni elementi z montažo

    V tej fazi so zgrajene vse zunanje stene z vgrajeno toplotno in zvočno izolacijo, dodatno izolacijsko fasado in nanos nosilnega sloja fasadne malte. Vsebuje vse notranje stene z vgrajeno toplotno in zvočno izolacijo, vsi elementi stropne konstrukcije pa imajo vgrajeno toplotno in zvočno izolacijo na pohodni strani, zaključeno s pohodno lesno ploščo.
  • M – zunanji dokončan objekt

Paket M vsebuje celoten paket S ter krovsko kleparska dela in zunanja slikopleskarska dela.

  • L – delni ključ

    Paket L vsebuje polega že zgoraj omenjenih del še strojne inštalacije (vodovodne in ogrevalne inštalacije), elektro inštalacije ter strojne tlake (estrihi)
  • XL – polni ključ

Kot že ime paketa pove so v  njem nahajajo slikopleskarska dela, keramiko, sanitarno opremo, talno keramiko in parket, stopnice in notranja vrata

Polega tega, da si lahko izbiramo stile hiš, tipe streh in fazo gradnje pa si lahko omislimo tudi energetsko zelo varčno oziroma bolj strokovno rečeno pasivno hišo.

Kaj je pasivna hiša?

Za začetek naj na hitro predstavimo kaj pasivna hiša sploh pomeni. Pasivna hiša je na kratko hiša, ki dobro izkorišča sončno energijo in minimalne vire ob minimalnih toplotnih izgubah. Ideja je takšna da pasivne hiše skoraj ni potrebno dodatno ogrevati, oziroma je dodatno ogrevanje omejeno na letno porabo ≤ 15 kWh na m².

Da dosežemo standard pasivne hiše je potreben celostni načrt in smiselna povezava posameznih komponent že v času izgradnje. Poleg naravnih danosti kot je teren in osenčenost oziroma osončenost je potrebno misliti tudi na arhitekturno zasnovo objekta, kot je oblika in velikost hiše, toplotna izolacija in njena debelina, energetsko učinkovita okna in vrata, prezračevalni sistem ter ogrevanje hiše in sanitarne vode.

Kolekcije Marles oken

Marles poleg hiš ponuja tudi 4 kolekcije lesenih in alu-les oken iz različnih vrst lesa in barvnih kombinacij, ki jih lahko kombinirate ter tako zaključite interier. Okna so izdelana iz kvalitetnega lepljenega nespojenega lesa smreke, jelke, macesna, bora, hrasta ali merantija, ki jih lahko dopolnijo z eksotičnimi vrstami lesa.

Za več informacij kako so se izdelave pasivne hiše lotili drugi in na naj moramo biti pazljivi si lahko preberete na številnih forumih in blogih po spletu. Na spletu boste tako našli uporabnike, ki so delili svoje izkušnje. le te pa nam lahko služijo kote referenca pri izbiri izvajalca, izbiri materiala ipd.

Na slovenskih forumih boste našli številna pozitivna mnenja o montažnih hišah Marles. Še posebej priljubljene in iskane so montažne hiše na ključ, ki sledijo sodobnim bivalnim trendom, hkrati pa nam privarčujejo skrbi, denar in čas. V Marlesu vam nudijo unikatne, tradicionalne, moderne in ekskluzivne montažne hiše, številnih arhitekturnih tipov in designov. Arhitektura in tloris vseh montažnih hiš se lahko izvedeta po standardiziranih načrtih ali pa se ju popolnoma prilagod vašim željam.

Pasivne hiše morajo dosegati določene standarde

Kakšna je zasnova pasivne hiše

Kot že rečeno se je potrebno pri izgradnji pasivne hiše držati določenih standardov. Pasivne hiše Marles zagotavljajo naslednje standarde:

- natančna določitev sestave ovoja pasivne hiše

  • max toplotna zaščita in detajli brez toplotnih mostov
  • toplotna prehodnost neprosojnih delov ovoja UPH<0,10 W/m2K
  • okna in zasteklitev UOPH<0,80 W/m2K, troslojna zasteklitev g>50%

- poraba vse primarne energije za ogrevanje, toplo vodo in naprave < 120 kWh/m2a

- učinkovita raba električne energije < 18 kWh/m2a

- orientacija objekta proti jugu

- enostavna in kompaktna zasnova tlorisa

- orientacija steklenih površin proti jugu, manjša okna na vzhod in zahod

- zapiranje hiše proti severu

- pasivna okna

V podjetju Marles nudijo okna Exclusive Plus Uw=0,8W/m2K. Okna imajo profil AIROTHERM debeline 84 mm, ki je lepljen iz štirih lamel, v kombinaciji tro-slojno zasteklitvijo, ki zagotavlja skupno U vrednost okna U=0,8W/m2K

Več o Marles hišah, klasičnih in pasivnih, si lahko preberete in ogledate tudi na Marlesovi spletni strani ali Marlesovih katalogih.