Katera okna izbrati, ko obnavljamo svoj dom?

Okna so pomemben del stavbe. Skoznje prihaja svetloba, ki jo nujno potrebujejo vsa živa bitja, hkrati pa nas ščitijo tudi pred različnimi vremenskimi vplivi. S pravimi okni celotna stavba dobi svoj končni videz, zato ni nepomembna njihova velikost, razporeditev ter barva okvirjev in rolet.

Lesena okna

Že v zgodovini so ljudje za gradnjo svojih bivališč izbirali les. Les je čudovit material. Trden in čvrst, hkrati pa mehak, da se ga da lepo oblikovati in kombinirati s steklom in drugimi materiali. Lesena okna v nas zbudijo občutek varnosti, domačnosti in topline, čemur pripomore prav les kot izvirni material naših oken. Lesena okna res nudijo nešteto oblikovalskih možnosti. Lahko so polkrožna, okrogla, z lesenimi polkni ali večjih dimenzij kot običajna okna. Za boljšo toplotno izolacijo je na voljo dvo- ali troslojna zasteklitev oken, dodatno pa se lahko termična izolativnost oken izboljša tudi z nizkoemisijskimi nanosi ali plinom.

Obnova doma – katera okna izbrati?

Ker je na tržišču ponudbe res veliko, se mnogi pred obnovo svojega doma, dolgo časa sprašujejo, katera okna sploh izbrati? Lesena ali lesena z aluminijem? Z dvoslojno ali troslojno zasteklitvijo? Kako izbrati, da okna ne bodo povzročala energijskih izgub. Če ste se odločili za menjavo oken pri obstoječih objektih, je to običajno pomemben razlog za njihovo menjavo. Morda so stara že tako dotrajana, da ne služijo več svojemu namenu, zato so nujno potrebna nova? Ali pa smo se za zamenjavo oken odločili, ker želimo zmanjšati toplotne izgube in izboljšati bivalne pogoje? S kakovostnimi lesenimi okni si bomo v razumnem času, z zmanjšanjem stroškov ogrevanja, v celoti povrnili investicijo v stavbno pohištvo. Če pa sodi stavba, katere obnove smo se lotili, med nepremičnine kulturne dediščine, bomo pri izbiri oblik, dimenzij in barv oken nekoliko omejeni s predpisi Zavoda za varovanje kulturne dediščine Slovenije, ki predpisujejo obnovo z originalnimi materiali in oblike oken na način, da se ohrani avtentičen videz stavbne dediščine.

Tri pomembne lastnosti lesenih oken

Naravna svetloba: najlepša so seveda okna, skozi katera imamo pogled na zeleno naravo in se ob sončnih dneh kar kopljejo v sončnih žarkih. Tehnologija lesenih oken je v preteklosti zasnovala dvo, tro- in več slojne zasteklitve, predvsem zaradi toplotne izolativnosti oken, vendar vsako dodano steklo pomeni manj prepuščanja svetlobe. Tudi izolativnost okna ne narašča premo sorazmerno z dodajanjem stekel: toplotne lastnosti s četrtim steklom niso enako kot izboljšanje iz enojne v dvojno zasteklitev, zato se danes toplotne lastnosti lesenih oken izboljšujejo z drugačnimi dodatki: plin argon, low-e,…

Pri velikih zastekljenih površinah – balkonskih oknih -  je zagotovo boljša izbira troslojne zasteklitve, saj je količina svetlobe zagotovljena že z veliko površino stekla, tretje steklo pa se bo pri večji površini občutno poznalo pri toplotnih izgubah. Če pa želimo zamenjati le eno ali dve manjši okni (prostor je namenjen dejavnostim, za katere potrebujemo veliko svetlobe), pa je smiselno razmisliti o izbiri lesenih oken z dvoslojno zasteklitvijo, saj se zaradi manjših dimenzij, toplotne izgube ne bodo toliko poznale.

Katera okna izbrati

Razlika pri osvetlitvi prostorov je odvisna tudi od višine okvirja, ta se zopet najbolj pozna pri majhnih oknih, kjer okvir predstavlja velik delež površine okenske odprtine. V primeru, da obnavljamo hišo z veliko manjšimi okenskimi odprtinami, nekoliko več pozornosti posvetimo ne zgolj toplotnim karakteristikam, temveč tudi vrsti zasteklitve in dimenzijam okvirja.

Odpiranje oken: je seveda povezano z zračenjem prostorov. Če v hišo ni vgrajeno mehansko prezračevanje (rekuperacija), je potrebno stavbo zračiti z odpiranjem oken. Le na tak način si zagotovimo svež zrak, redno zračenje prostorov pa tudi preprečuje nabiranje vlage in s tem nastajanje zdravju škodljive plesni. Če je nameščenih več oken v prostoru, ni nujno, da se vsa odpirajo. Prostor lahko vseeno prezračimo in če nam pri določenih oknih ni pomemben dostop do, denimo lončnic na zunanji strani okna, lahko izberemo fiksna lesena okna. Glede na arhitekturno zasnovo stavbe, ki se obnavlja, izberimo najboljše načine odpiranja oken, ki bodo prilagojeni našim željam in potrebam.

Zagotavljanje kakovostnih bivalnih pogojev: ena glavnih nalog lesenih oken je, sočasno z zgornjimi naštetimi funkcijami, da uspešno ščitijo pred negativnimi zunanjimi vremenskimi vplivi, tako v zimskih kot v poletnih mesecih. Ob nakupu lesenih oken bodimo zato pozorni na toplotno prehodnost oken, ki je običajno podana vsaj z dvema od treh različnih vrednosti. To so toplotna prehodnost stekla (Ug), toplotna prehodnost okvirja (Uf) in toplotna prehodnost okna (Uw).  Posamezne vrednosti med seboj niso primerljive, zato pazimo, da bomo pri lesenih oknih različnih proizvajalcev, primerjali isto vrednost. Ug ima običajno najmanjšo vrednost, Uf največjo, Uw pa nam pove, kolikšna je skupna toplotna prehodnost okna (stekla in okvirja).

Na toplotne karakteristike lesenih oken pa vpliva tudi sama kakovost montaže oken. Dane lastnosti oken lahko dosežemo le s kakovostno montažo oziroma z RAL montažo oken. Zato se ob izbiri in menjavi oken pri obnovi hiše ali stanovanja, obrnimo na izkušene in usposobljene strokovnjake. Podjetje KLI Logatec ima več kot 60-letne izkušnje z izdelavo lesenih oken in vrat, zato so pravi naslov, ko želimo zamenjati dotrajana okna in jih nadomestiti s kakovostnimi lesenimi okni, ki bodo naši stavbi dajala tudi estetski videz urejenega doma.