Lesene hiše iz brun – praktičnost in nostalgija v enem

Brunarice so stvar pravljic in starih filmov, izletov v gore in obiskov podeželja. Nostalgični spomini, ki spremljajo podobo zasnežene brunarice v smučarskem središču, so dovolj, da si takšen mir in sproščenost zaželimo vsak dan, pa čeprav kar na dvorišču pred lastno hišo.

Dejansko je gradnja objekov iz lesenih brun tradicionalna zapuščina, kar nekako logična za kraje, tako bogate z gozdovi, kot so naši. Ker gre za precej enostavno gradnjo, so se k njej zatekali že naši predniki, prevsem v bolj odročnih predelih, kjer so z odločitvijo za brunarico rešili pomanjkanje dodatne delovne sile in obratov za predelavo lesa, pa tudi v gosteje naseljenih okoljih, kjer so jih uporabljali predvsem kot pomožne objekte, na primer vrtne lope in podobno.

Brunarica vse do danes ohranja svojo dvojno naravo – v vaseh in na obrobjih mest zunanji objekti iz brun služijo za shranjevanje, medtem ko z dodatkom izolacije brunarice postanejo romantičen kraj za vikend oddih ali piknik s prijatelji.

lesena brunarica

Bruna in njihove osnovne karakteristike

Brunarice lesene so tradicionalno izdelovali iz smrekovega lesa ali macesna. Smreke so prikladno vitke in visoke, ravno pravšnje, da so se razpolovljena debla odlično sestavila v lesen objekt. Gradnja brunarice danes je vseeno nekoliko sodobnejša – če se je nekoč začela z izletom v gozd, danes najprej v roke dobimo načrt brunarice, bruna za gradnjo pa nam pripravijo v naprej v zato specializiranih podjetjih.

Ta nudijo tudi načrte, potrebno orodje in svetovanje vsakemu, ki bi se gradnje rad lotil sam, leseno hišo iz brun pa lahko namesto nas tudi postavijo, če dvigovanje, zabijanje in žulji niso naša ideja idealnega preživljanja prostega časa. Za gradnjo lesene hiše torej izberemo smrekova bruna, navadno v debelini 32 ali 42 mm, razrezana v skladu z načrtom brunarice.

lesena vrtna lopa

Kaj vse spada pod brunarico kot leseno hišo

Kaj bomo z leseno brunarico (oziroma v njej) počeli, je odvisno povsem od nas samih. Možnosti uporabe omejuje le domišljija. Pri tem je treba vendarle poudariti, da gre pri lesenih hišah iz brun za manjše objekte, le v večjih izvedbah so lahko lesene brunarice glavni bivalni objekt. Slednja možnost pride v poštev, kot že omenjeno, predvsem v primeru gorskih koč in bivalnih objektov za začasno nastanitev v drugih odročnejših krajih.

Razvijalci lesenih hiš danes ponujajo že zelo raznolike v naprej pripravljene načrte lesenih hiš brunaric, ki lahko služijo kot vrtne lope, bungalovi, mobilne hišice ali vikend hišice. Načeloma velja, da za večje hiše iz brun potrebujemo pomoč gradbincev, medtem ko lahko manjše objekte brez težav postavimo sami. Dobro merilo, kdaj se obrniti na profesionalce, bi lahko bilo gradbeno dovoljenje – za lesene brunarice, ki so zgolj pomožni objekti in stojijo na točkovnih temeljih ali na predpripravljeni temeljni plošči, načeloma ne potrebujemo gradbenega dovoljenja.

Bivalne brunarice so nadgradnja

Vrtno lopo iz brun od brunarice, v kateri lahko tudi prespimo, loči predvsem izolacija. Čeprav so naši predniki živeli v pregovorno prepišnih brunaricah, so te danes izolirane kot kateri koli drug objekt. Izolacija brunaric je lahko notranja ali zunanja, svoje pa k njej dodajo tudi sama bruna, ki povečujejo energetsko učinkovitost stavbe.

Vrsto in debelino izolacije izberemo glede na lokacijo in nameravano uporabo (mobilno hiško iz brun, ki jo bomo uporabljali predvsem v poletnih mesecih, bomo seveda izolirali drugače kot brunarico v smučarskem središču). O izolaciji, ki mora izpolnjevati vse zahtevane ekološke standarde, se moramo nujno pogovoriti z izdelovalcem, ki nam bo najbolje svetoval glede tega in najverjetneje tudi pomagal pri njeni dobavi in vgradnji.

lesena bivalna brunarica

Estetski vidik odločitve za brunarico kot leseno hišo

Čeprav pri nas brunarice povezujemo predvsem z alpsko gradnjo in križno vezjo ob vogalih, pa morda še z lesenimi balkoni ali tipičnimi koroškimi fasadami, je gradnja bivalnih objektov iz lesa po večjem delu sveta nekaj povsem tradicionalnega.

Bungalov, lesena hiša, vrtna lopa, gorska koča ali mobilna hiška, vse našteto lahko zgradimo iz brun v različnih oblikovnih variacijah, ki črpajo iz te ali one kulture. Najpogumnejši (in najbolj izkušeni) se načrtovanja lahko lotijo sami, vsi ostali pa načrt za svojo leseno brunarico lahko izberejo iz širokega nabora možnosti, ki jih najdejo pri izdelovalcih brun in sestavljalcih brunaric kot lesenih hiš.