Brunarice smreka so v naših krajih najpogosteje izbrane za bivanje

Brunarice smreka so namenjene enemu izmed najbolj očarljivih in med vsemi, ki ljubijo naravo, priljubljenih bivalnih stilov. S svojo trpežnostjo, rustikalno estetiko in privlačnostjo za naravno okolje, so postale sinonim za umik od vsakodnevnega stresa, hitrega tempa, udobje in toplino. Ni čudno, da se pojavljajo skozi vsa obdobja zgodovine, sprva seveda zato, ker je to bil eden izmed glavnih gradbenih materialov, kasneje pa zaradi vsega dobrega kar nudijo.

Sprva so bile brunarice iz smreke in še nekaterih drugih vrst lesa zgrajene kot preprosta bivališča, najti jih je bilo v Severni Ameriki in predelih severne Evrope. Tam so se odlično obnesle zaradi ekstremnih vremenskih razmer, kar se, mimogrede, še danes, uporabljali pa so jih tudi kot pribežališče med lovom in delom v gozdu. Skozi čas so se te razvijale, spreminjale svojo funkcionalnost, videz in namembnost.

Prve hiše so bile precej preproste, popolnoma drugačne od sodobnih luksuznih izvedb. Les je bil obdan z lubjem, mahom in slamo, kar je prebivalcem zagotavljalo, za tiste čase, odlično toplotno izolacijo. Kasneje so postale bolj kompleksne, njihova konstrukcija je bila močnejša, trdnejša in bolj stabilna. Drevesna debla so pričeli med seboj povezovati s pomočjo utorov.

Sodobne brunarice so nastale v kolonialnih časih, ko so Evropejci svoje znanje o gradnji prinesli v Severno Ameriko. Takrat so jih uporabljali trgovci in drugi priseljenci, ki so želeli hitro priti do prostorov za bivanje. V tem času so se razvile lesene koče, kot jih poznamo še danes, vsi pa se spominjamo tipičnih hiš iz filmov o divjem zahodu.

Brunarice smreka

Brunarice smreka so doživele razmah v 19. stoletju

Brunarice smreka, so se začele serijsko graditi v 19. stoletju. Izbirali so tudi druge vrste lesa, vendar so se skozi čas in izkušnje, prebivalci naučili, da je smrekov les najlažji za oblikovanje in prilagajanje. Če je dobro zaščiten lahko traja in traja… Poleg tega je les smreke cenovno ugoden in dostopen tudi širšim množicam. V gozdnih regijah in na podeželju, drugačnih bivališč skorajda ni bilo najti.

V sodobnem času, so se brunarice smreka prilagodile vedno večjim zahtevam prebivalcev, ki so postali vajeni udobja. Les se je začel kombinirati z drugimi materiali, ki so njegove lastnosti še izboljšali (kovina, kamen, steklo). Nastali so različni stili, ki so značilni za posamezne regije še danes. Tako poznamo alpske oziroma gorske hiše, tipične skandinavske in druge.

Ker ljudje postajajo osveščeni kar se tiče ohranjanja okolja, se pojavljajo bivališča izdelana iz naravi prijaznih gradbenih materialov, kot gobe po dežju. Sodobne izvedbe so energijsko varčne (skoraj nič energijske ali pasivne), dodani so jim solarni paneli, toplotne črpalke, energijsko varčno stavbno pohištvo…, skratka različni elementi, ki še povečujejo njihovo energijsko učinkovitost. Postale so skupek najboljših lastnosti iz preteklosti in sodobnega časa.

Lahko so luksuzne, klasične, enostavne, minimalistične, turistične… vsebujejo lahko vso opremo kar si jo lahko zamislite, ali pa le najnujnejše, kar je potrebno za dostojno in sproščeno življenje v sožitju z naravo.

Brunarice

Hitra in natančna gradnja brunarice iz smreke

Ena najpomembnejših odločitev, ki jih morate sprejeti pri gradnji lesene hiše je, ali se boste odločili za les smreke ali katera druga vrsto. V podjetju LogHOUSe smo specializirani za gradnjo in obnovo brunaric in imamo na tem področju ogromno izkušenj. Posvet s strokovnjakom glede vaših konkretnih želja in pričakovanj zagotovo ne bo odveč, zato nas pokličite ali nam pišite po elektronski pošti (obrazec boste našli na spletni strani).

Še bolj veseli bomo, če se s svojimi vprašanji oglasite pri nas. Priporočamo vam, da se pred tem sami vsaj nekoliko seznanite s prednostmi in slabostmi različnih možnosti, ki so vam na voljo, saj se vam bodo zastavila različna vprašanja, na katera vam bomo z veseljem odgovorili.

BRUNARICE

Še pojasnilo glede izbire materiala. V našem okolju so brunarice smreka zelo pogosta izbira, kar nikakor ni naključje. Gre namreč za avtohtono vrsto lesa, ki je prilagojena specifičnim vremenskim razmeram. Prav zaradi tega je vzdrževanje brunarice smreka relativno enostavno, vseeno pa je priporočljivo dosledno upoštevati navodila glede pogostosti premazov in drugih vzdrževalnih del.

Pomembno je tudi, da sami opazujete stanje lesa in po potrebi pravočasno ukrepate, saj lahko s tem zajezite večje spremembe na lesu. V povprečju so brunarice iz smreke, postavljene v našem okolju, zelo trpežne, zato skozi leta ni pričakovati večjih sprememb njihovega videza. To pa seveda ne pomeni, da je to edina možna izbira pri gradnji brunarice Smreka se v drugačnem okolju ne bo obnesla enako dobro, zato naj bo izbira lesa vedno prilagojena konkretnim pogojem.

Obstaja pa še ena pomembna prednost izbire smrekovega lesa za gradnjo. Smreka je namreč relativno poceni in enostavna za oblikovanje, zato je njena gradnja povezana s precej nižjimi stroški, kot če bi posegli po bolj eksotičnih vrstah lesa.

Sodobne brunarice iz smreke