Čistilna naprava one2clean s filtri za vodo nudi odlične rezultate čiščenja

Čistilna naprava je mehanizem, ki pri čiščenju odplak iz gospodinjstva posnema delovanje naravnih mikroorganizmov. Slednji so poglavitni za razgrajevanje nečistoč, zemlja pa ima zaradi njih čistilno spodobnost. Mikroorganizmi po naravni poti odplake očistijo, preden poniknejo v podtalnico. V zadnjih nekaj letih se je dogajalo, da so se te nekontrolirano odvajale v zemljo. Posledica tega je omejena sposobnost zemlje, da vse prečisti.

Da bi malce razbremenili okolje, se vse več gospodinjstev odloča za čistilne naprave. Preden se odločimo za najustreznejšo, je treba premisliti o tem, kaj potrebujemo. Kakšni bosta njena zanesljivost in življenjska doba? Kakšno vzdrževanje in kakšni stroški obratovanja? Prav tako je treba premisliti, kateri zbiralnik vode izbrati ter kateri bodo najboljši filtri za vodo. Podjetje Armex ponuja več vrst filtrov za vodo ter različne zbiralnike vode: zbiralnike pitne vode in zbiralnike deževnice. Glede na namembnost uporabe zbiralnika za vodo, je odvisen tudi material iz katerega je izdelan.

čistilna naprava doma

Čistilna naprava one2clean dosega visoko moč čiščenja v le treh korakih

Čistilna naprava omogoča zaporedno biološko čiščenje. To poteka z integrirano stabilizacijo blata. S svojim delovanjem dosega visoko moč čiščenja ob minimalnih stroških delovanja in v le treh korakih. Sestavljajo jo zbiralnik vode z 2/3 pregradno steno in one2clean tehnologija. Takšna zasnova rezervoarja dopušča delovanje, pri katerem ni potrebe po črpanju v reaktorski del niti po vračanju aktivnega blata. Tehnologija omogoča takojšnjo obdelavo odplak z bakterijami za čistilno napravo in kisikom, ki se ga dovaja s puhalom.

Sistem je skupaj z zračnimi cevmi (15 m), filtri za vodo in jaškom za vodo del modula. Vse, kar potrebujete za njegov priklop, so povezovalne cevi (fi 110 mm) od objekta do sistema in od tam v ponikalnico ter eno prosto cev za zračne cevi (fi 75 mm). Sodobno zasnovan mehanizem se ponaša s povoznim rezervoarjem do 12,5 T in nastavljivim pokrovom lažje prilagajanje globine vtoka. Ta je lahko po vgradnji popolnoma poravnan s terenom.

Za preprostejše vstavljanje modula v jamo ima rezervoar pripravljena obešala. Čistilna naprava nima elektromagnetnih ventilov, vrtečih mehanskih delov niti drugih električnih komponent. Nizka poraba energije in dolga življenjska doba sta rezultat inovativne tehnologije ter zmogljivih visokokakovostnih komponent. Preprosta konstrukcija z minimalno pokvarljivimi deli je na voljo v velikosti od 3 PE do 18 PE oziroma oseb. Omogoča vam, da si zagotovite varen, cenovno dostopen in dobro optimiziran proces čiščenja odplak.

čistilna naprava one2clean

Kaj vse potrebuje sistem one2clean za delovanje, kako deluje in kako poteka njegova vgradnja?

Tovrstna čistilna naprava s sistemom je trajnostno naravnana. S čiščenjem, ki doseže tudi do 99 % učinkovitost, zagotavlja visoko varnost naložbe tudi v prihodnosti. Deluje s pomočjo zaporednega biološkega čiščenja (SBR) v le treh korakih.

V prvi fazi se odplake kopičijo v zbiralniku vode, v zbiralniku vode se izvede tudi faza zračenja. To v nadzorovanem postopku sestavljajo kratke faze zračenja in mirovanja. Bakterije za čistilno napravo oziroma mikroorganizmi temeljito očistijo odplake.

V drugi fazi, fazi mirovanja se živo blato potopi na dno sistema, očiščen del pa se ustvari na vrhu rezervoarja. Očiščena odpadna voda zapusti rezervoar in potuje v ponikalni sistem ali sistem izpusta, ki je lahko reka, morje ali tok. Sistem omenjene čistilne naprave se od tradicionalnih razlikuje po tem, da uporablja le en črpalni proces, medtem ko ostali sistemi za čiščenje uporabljajo do tri. Kompaktnost elementov dopušča preprosto vzdrževanje. Za svoje delovanje pa porabi le 75 kW na osebo na leto.

Vgradnja čistilne naprave mora upoštevati določene standarde in zakonitosti. Zemljišče, kamor se bo vgradila čistilna naprava mora ustrezati standardu DIN 18196. Prav tako pa mora upoštevati še vodoprepustnost zemlje oziroma najvišji nivo podtalnice ter vrste obremenjevanja oziroma breme vozil.

Gradbena jama zahteva nekoliko več prostora, zemljišče pa mora biti ravno in zagotavljati določeno nosilnost. Pri načrtovanju vgradnje se upoštevajo še bližnje strmine in pobočja. Stabilnost gradbene jame zagotovi plast strojno utrjenega proda, v katero se vstavi rezervoar, ki se nato po plasteh zasipa z zemljo in peskom ter utrdi s pomočjo ročnega teptalnika. Na koncu se položijo še dovodi In pretočne napeljave z najmanjšim padcem 1 %.

zbiralnik vode

Kakšno vlogo imajo v čistilni napravi filtri za vodo?

Filtri za vodo poskrbijo za mehansko čiščenje deževnice pred vstopom v jašek za vodo. Nahajajo se na vrhu zbiralnika vode. Med seboj se razlikujejo glede na vgradnjo. Delimo jih na tiste za vgradnjo v grlo rezervoarja, pred betonski ali PE rezervoar in tiste za vgradnjo na padno cev žleba.

Filter za vodo pri vgradnji v grlo rezervoarja dopušča večji prihranek prostora in montažo brez orodja. Pod pokrov rezervoarja se namreč pritrdijo s pomočjo nastavljive verige in prečke. S svojim delovanjem zagotavljajo odlično filtriranje deževnice ob visokem izkoristku. Zunanji za vgradnjo pred PE ali betonski rezervoar so največkrat samočistilni, na voljo pa so kot pohodni ali povozni z osebnim vozilom.

Kljub manjšemu vzdrževanju pa filtri za vodo zaradi patentiranega principa filtriranja ponujajo kar 95 % izkoristek. Temu pripomorejo tudi izjemno gladke zgornje površine, ki zagotavljajo maksimalno samoočiščenje. Tisti za vgradnjo na padno cev žleba so zasnovani iz nerjavečega jekla. Ker so samočistilni, potrebujejo le malo vzdrževanja, uporabniku pa ponujajo še preprost preklop iz poletnega na zimsko obratovanje.

filtri za vodo

Brez potrebnega razstavljanja temeljito očistijo meteorne vode ter poskrbijo za visok izkoristek vode do 90 %. Njihova zasnova omogoča priklop na vse velikosti padne cevi. Filtri za vodo potrebujejo redno čiščenje, a to je odvisno predvsem od modela in okoljskih danosti.