Bio greznice namenjene zbiranju fekalne oz. odpadne vode

Ekološke greznice v primerjavi s tradicionalnimi prinašajo številne novosti in prednosti. Eden izmed ključnih vidikov je njihova okolju prijazna zasnova, ki je v skladu z zavezanostjo bolj trajnemu načinu življenja; greznica ali čistilna naprava podjetja Ekohit je namreč izdelana iz materialov, ki v svojem življenjskem ciklu zmanjšujejo škodljiv vpliv na okolje. Ko govorimo o t. i. bio greznicah, govorimo o posebnih podzemnih zbiralnikih, v katerih se zbirajo različne tako trdne kot tudi tekoče snovi, ki vsakodnevno iztekajo po odtočnih ceveh iz gospodinjstva, in sicer iz različnih prostorov: kopalnice, kuhinje, stranišča itd. Poleg ekološke konstrukcije imajo greznice še dodatno funkcionalnost, ki presega golo zadrževanje odpadkov. Njihova inovativna zasnova namreč omogoča, da delujejo tudi kot učinkovite čistilne naprave in opravljajo funkcijo čiščenja odpadnih voda. Lastniki stanovanjskih objektov imajo tako možnost v napravo vgraditi napredne čistilne mehanizme in jih tako povzdigniti v okolju prijazne sanitarne naprave.


Greznice ali čistilne naprave pri hiši

Učinkovito delovanje greznice ali čistilne naprave

Delovanje greznice je v osnovi odvisno od njene naprednosti njene zasnove in od njene strukture. Pri tem ločujemo med bio greznicami, zgrajenimi iz betona ali plastike, nadalje pa jih delimo na zbiralne (brez prekatov in brez iztoka), dvoprekatne in triprekatne z že pripravljenimi vtoki in/ali iztoki. Osnovno delovanje vsake vsake greznice ali čistilne naprave pa načeloma izgleda tako, da se v njeni notranjosti kopičijo mikroorganizmi. Le-ti so ključnega pomena za uspešno razgradnjo snovi. Žal pa proces njihove razgradnje sčasoma privede do tega, da se encimi zmanjšajo, razgrajanje pa tako postane manj učinkovito. Zaradi tega se odpadki pogosto lahko zadržujejo v notranjosti greznice, kar običajno privede do neprijetnih vonjav in zamašitve, zaradi česar je potrebno biološko greznico očistiti vsaj 1x letno. Pri tem moramo biti dosledni, pri samem nakupu pa je potrebno upoštevati tudi potrebe vsakega gospodinjstva.

Velikost greznice naj bo primerna potrebam gospodinjstva

Ko rečeno, razlikujemo med bio greznicami, ki so lahko zgrajene iz betona ali plastike, nadalje pa jih delimo na zbiralne (brez prekatov) brez iztoka, dvoprekatne in triprekatne z že pripravljenimi vtoki in/ali iztoki. Nepretočna greznica je zaprta posoda, v kateri se zbirajo odpadne vode, namenjena pa je za suha stranišča. Njena prostornina mora obsegati 500 litrov/osebo, za hišne odpadne vode pa 3000 litrov/osebo. Pretočna greznica za 10 oseb mora biti dvoprekatna, tista za nad 10 oseb pa troprekatna. Prostornina te greznice mora biti 2000 litrov/osebo. V njej se odpadne vode delno očistijo in zatem odtečejo v ponikalnico. Zasnova vsake greznice mora biti prilagojena tako, da se jo brez težav vključi v različna gospodinjstva, brez da bi naprava ogrožala njegovo učinkovitost. Kot velika prednost se pri tem izkaže prav kompaktnost greznice, saj jo je mogoče namestiti tako v mestna kot tudi podeželska bivališča. Upravljanje z vodo in čiščenje odpadnih voda pa pri tem poteka na diskreten način. Dodatna prednost tovrstnih ekoloških naprave je tudi v tem, da zahtevajo minimalno vzdrževanje, kar razbremeni lastnike stanovanjskih objektov. Naravni procesi v greznicah namreč bistveno zmanjšujejo potrebo po pogostih posegih, kar poenostavlja postopek ravnanja z odpadki.

PRIPRAVEK ZA ČIŠČENJE GREZNICE


Hitra in preprosta montaža bio greznice

Postopek namestitve greznice je natančen in učinkovit, začne pa se z izkopom določenega območja, kjer se ustvari prostor za greznico. Skrbno izdelana zasnova omogoča sistematično postavitev greznice, kar zagotavlja stabilnost in pravilno postavitev. Ključen korak pri namestitvi je povezovanje naprav za zbiranje odpadne vode, kar zagotavlja kasnejši nemoten pretok odpadne vode.

Montaža bio greznice običajno poteka pod zemljo in le na pripravljeno betonsko podlago. Zasip greznice se dogaja med polnjenjem greznice s čisto vodo. V primeru podtalnice je potrebno betonirati stene greznice do višine podtalnice. Montaža bio greznice je možna na povozni ali pa nepovozni površini. Prav tako pa mora montaža greznice potekati na mestu, kjer se lahko vzdržuje. Delovanje ekoloških podzemnih zbiralnikov poleg tega odlikujejo tudi majhne zahteve po vzdrževanju.

Bio greznice in montaža

Ugodne biološke greznice

Predelava greznice v malo čistilno napravo smiselna odločitev

Postavitev čistilne naprave za greznice ali rekonstrukcija greznice v čistilno napravo predstavlja veliko uslugo ne samo lastni družini, ampak tudi vsaj trem ali štirim bodočim generacijam, ki jo bodo uporabljale. Prelomna lastnost ekološke greznice pa je v tem, da lahko delujejo kot čistilne naprave.

Tradicionalno so sicer resda veljale le za odlagališča odpadkov oz. odpadnih voda, a nedavne inovacije so na novo opredelile njihovo vlogo, ki je zdaj tudi v čiščenju odpadnih voda. Kot čistilna naprava ta podzemni zbiralnik odpadnih voda vključuje napredno tehnologijo; opremljen je z mehanizmi, ki filtrirajo in čistijo odpadno vodo, odstranjujejo nečistoče in spodbujajo bolj trajnostni vodni krog. Ta dvojna funkcionalnost ne obravnava le ravnanja z odpadki, temveč prispeva tudi k ohranjanju vode.  

Predelava greznice v malo čistilno napravo je enostaven tehnični poseg. Treba je le vstaviti napravo ustrezne zmogljivosti, ki je prenosljiva, pred tem pa še poskrbeti za popolno vodotesnost greznice. Voda, ki iz naprave izteka je čista in ustreza zakonskim predpisom, pogojno pa jo lahko uporabimo tudi za zalivanje.