Čemu služijo namakalni sistemi za travo?
Namakalni sistemi za travo so profesionalna rešitev za hidracijo zelenih površin, ki je optimizirana in avtomatizirana za bolj preprosto vzdrževanje. Namesto ročnega zalivanja bo namakalni sistem za zelenico poskrbel za hitrejšo in bolj učinkovito zalivanje, ki se tudi prilagaja nekaterim drugim faktorjem, kot so letni čas, poraba, vreme in razpoložljivost vodnih virov.
Zraven optimizacije in avtomatizacije imajo namakalni sistemi za travo še nekatere druge prednosti, izmed katerih je največja skrb za okolje, saj ta rešitev v primerjavi z ročnim zalivanjem predstavlja mnogo manjšo potrato, kar se pozna tudi na ekonomičnosti. Z razpršilci za namakanje se tako celovito poskrbi za vzdrževanje zelenice, ki je lahko namenjena agrikulturni, športni ali industrijski uporabi.
Kako delujejo namakalni sistemi za travo?
Namakalni sistemi za travo so sestavljeni iz kompleksnega omrežja elementov, ki poskrbijo, da se voda dovede od vira do lokacije, ki jo je potrebno namočiti. Namakalni sistem za zelenico se tako začne pri vodnem viru, ki je lahko javni vodovod, vodnjak, cisterna ali kateri drugi vir vodne oskrbe.
Iz vodnega vira tako voda steče po glavni dovodni cevi, ki se nato razdeli na manjše razdelilne cevi. Te vodijo do različnih krajev, ki jih je potrebno namočiti z vodo. Na koncu razdelilnih cevi se nahajajo elementi za razprševanje ali kapljično namakanje. Ti elementi so lahko razprišlci za namakanje, ki se razlikujejo po delovanju, velikosti navoja in pretoku.
Namakalni sistem za zelenico je avtomatsko nadzorovan s časovnikom ali drugim krmilnikom, ki določa program razprševanja. V programu je določena količina vode, čas zalivanja in prilagodljivost glede na vremenske razmere ter potrebe trave. Parametre, kot so vreme, letni čas, količina vode in potrebe rastlin nadozrujejo senzorji, na podlagi katerih se sprogramira režim zalivanja.
Celotni namakalni sistem za zelenico pa deluje s pomočjo črpalke, ki iz vodnega vira počrpa vodo, jo požene po ceveh in na koncu dovede do razpršilcev, ki vodo razpršijo po zelenici. Zelo pomembno je, da je omogočena drenaža oziroma odvajanje vode, saj zastajanje večje količine dalj časa povzroči poškodbe travnikov, sistemov in tudi gnitje korenin, kar pa na koncu uniči pridelek.
Drenaža je zelo pomembna
Pri zalivanju in oskrbi z vodo je za zdravje rastlin in brezhibno delovanje vgrajenih razpršilcev zelo pomembna drenaža. To pomeni, da ima voda možnost odteči in ne zastaja na mestu. Drenažo je mogoče urediti na več možnih načinov, na začetku pa je vedno nujno dobro načrtovati celotno območje in prepoznati dele območja, kjer se voda zadržuje.
Najlažje je drenažo urediti s slojem kamnov ali peska, ki se položi pod travnato območje, bolj profesionalne rešitve pa so drenažne cevi, reže, jarki ali kanali. Čeprav so te rešitve definitivno najbolj učinkovite, pa so velikokrat dražje in bolj zahtevne.
Napotki za uporabo vodnih pršilcev in drugih rešitev
Čeprav se uporaba teh naprav za zalivanje ne sliši pretirano kompleksna (in tudi zares ni) pa je vseeno potrebno posvetiti nekaj pozornosti nekaterim detajlom in načrtovanju, da se lahko kar najbolje ter najbolj ekonomično izkoristi vodne vire, da se cevi ali naprave ne poškodujejo in da trava oziroma druge rastline slučajno ne dobijo kakšne bolezni. Tukaj je nekaj napotkov, kako se najbolj učinkovito in varno uporabijo razpršilci za namakanje:
- pred vgradnjo vseh elementov je potrebno dobro načrtovati postavitev, prav tako pa je nujno preučiti svoj vrt oziroma drugo površino, da se lahko prepozna dele, kjer voda zastaja, dele kjer je potrebnega več zalivanja in dele, ki so bolj izpostavljeni nevarnosti,
- v primeru, da gre za agrikulturne površine, je potrebno preučiti potrebe določenih rastlin (saj se zalivanje le teh med seboj razlikuje), ter temu primerno nastaviti količino vode, ki bo porabljena za oskrbo,
- ni priporočljivo zalivati ponoči, saj prepozno zalivanje lahko povzroči nastanek nekaterih bolezni. Najbolje je zalivati zgodaj zjutraj ali pozno popoldne,
- pred zimo je definitivno potrebno pripraviti vse elemente. Zastajanje vode v ceveh lahko zaradi zmrzali povzroči poškodbe, zato je cevi in ostale elemente potrebno izprazniti,
- redno je potrebno pregledovati in vzdrževati vse elemente za zalivanje, saj lahko nemarnost povzroči okvare in poškodbe. Vzdrževanje pomeni čiščenje šob, pregled cevi in ventilov ter hitra zamenjava pokvarjenih delov,
- režim zalivanja je potrebno prilagajati letnim časom in vremenskim razmeram, zato je potrebno spremljati vremenske napovedi ter temu primerno prilagoditi urnik. Dandanes pa so na voljo tudi popolnoma avtomatizirane pametne rešitve, ki temeljijo na vremenskih podatkih in uporabljajo senzorje za vlago, s pomočjo katerih se zalivanje optimizira.
Razpršilci za namakanje bodo odlično oskrbovali rastline
Razpršilci za namakanje so pri nekaterih rastlinah absolutno nujna tehnologija za uspevanje pridelka, saj vremenske razmere pri nas ne poskrbijo vedno za dovoljšno količino vode. Tudi trava je zaradi vedno višjih temperatur in manj stalnih padavin na udaru, zato so namakalni sistemi za travo esencialni za ohranjanje lepe in zdrave zelenice.
Razpršilci za namakanje so le ena izmed možnih rešitev, pri nekaterih rastlinah pa je še posebej v poznih fazah uspevanja potreben kapljični sistem, ki se od razpršilcev razlikuje po počasnejšem, a bolj konstantnem dovajanju vode.