Izvršba fizične osebe – kako poteka izterjava dolgov od fizične osebe pri nas?

Izvršba fizične osebe je pravno sredstvo, ki upniku omogoča prisilno izterjavo njegovih terjatev, ki jih ima proti svojemu dolžniku – fizični osebi. Seveda pa je poleg izterjave dolga od fizične osebe mogoča tudi izvršba nad pravno osebo, ki je zaradi plačilne nediscipline žal vse pogostejša. 

Najpogosteje se ob omembi izvršbe fizične osebe ali izterjave dolgov spomnimo na izvršbo na nepremičnino. Kljub temu pa pri nas poznamo več različnih možnih izvršb. Upnik jo lahko predlaga na:

  • premično premoženje,
  • denarna sredstva pri organizaciji za plačilni promet,
  • nepremično premoženje,
  • stavbno pravico,
  • nematerializirane vrednostne papirje,
  • plačo in druge stalne denarne prejemke,
  • druge denarne terjatve,
  • deleže družbenikov v družbah,
  • druge premoženjske oz. materialne pravice.

Izvršba fizične osebe

Izvršba fizične osebe – navadno najprej začnemo z izvensodno izterjavo dolga

V današnjih časih je plačilna nedisciplina žal prisotna na vsakem koraku in tako se nemalokrat znajdemo v situaciji, ko pride do neplačanih računov s strani fizične osebe, zato se moramo posluževati izvršbe fizične osebe, ki je lahko velikokrat zamudna in dolgotrajna, poleg tega pa se tudi nekoliko razlikuje od izvršbe nad pravno osebo. 

Ko v podjetju nastopi položaj insolventnosti ali pa se nad podjetjem celo začne stečajni postopek, podjetje ugasne. Upniki se po posebnih pravilih sicer v določeni meri poplačajo iz preostalega premoženja podjetja, v ostalem delu pa terjatve ugasnejo. Toda kaj se zgodi s fizičnimi osebami? Sodnik posameznikov ne more ugasniti s sodno odločbo. Lahko pa izterja njihove dolgove, njihove neizpolnjene obveznosti, fizična oseba pa lahko razglasi tudi osebni stečaj.

Preden se odločimo za sodno izvršbo fizične osebe, se navadno najprej podamo na pot izvensodne izterjave. V sklopu le-te dolžnika pisno obvestimo o nastalem dolgu ter ga pozovemo, da dolgovano plača. Seveda mu ob tem navedemo tudi rok plačila. Vse skupaj podkrepimo še s telefonskim klicem, kjer dolžnika opozorimo, da bo prejel pisni opomin za izterjavo dolga od našega odvetnika ali agencije za izterjavo dolgov. 

Velikokrat se zgodi, da se dolžnik po prejetem pisnem opominu zave resnosti situacije in dolg tudi poplača.

Izterjava dolgov

Izterjava dolgov od fizične – kako poteka izvršba po sodni poti?

V primeru, ko dolžnik svojega dolga ne poplača, se nad dolžnikom običajno začne postopek sodne izvršbe. Upnik lahko postopek začne na podlagi izvršilnega naslova ali verodostojne listine. Najuspešnejše so tiste izvršbe fizične osebe, ki izvirajo iz izvršilnega naslova, ob predpostavki, da dolžnik razpolaga z dovolj velikim premoženjem za poplačilo terjatve. 

Za upnika je najhitrejša in najučinkovitejša izvršba kadar je uspešno opravljen rubež denarnih sredstev na TRRju dolžnika. Kljub vsemu pa se pogosto zgodi, da na tekočem računu dolžnika ni dovolj denarnih sredstev, da bi upnikove terjatve poplačal, zato se mora izvršba fizične osebe razširiti na preostalo premoženje.
Kaj pomeni razširitev izvršbe fizične osebe? 

Upnik ima možnost svojo izvršbo fizične osebe tudi »razširiti«. Gre za pravno dejanje upnika, ki je povezano s samim potekom izvršbe in s tem ali se je iz predlaganega izvršilnega sredstva že poplačala njegova terjatev. V kolikor se ne more poplačati, se lahko izvršba opravi tudi na drugih izvršilnih sredstvih – to pomeni na drugem dolžnikovem premoženju.

Izvršba

Kako lahko dolžniku ob izvršbi »pomaga« osebni stečaj?

Pri izterjavi dolgov fizičnih oseb pa nikakor ne moremo mimo osebnega stečaja. Osebni stečaj je možnost prezadolžene osebe, ki ji pomaga, da si finančno uredi življenje. Ob tem, ko se nad osebo prične stečaj, se ustavi večina izvršb, prav tako pa se po končanem postopku v večini primerov večina dolgov, ki ostanejo nepoplačani, odpustijo.