Zalivanje - namakalni sistem za vrt da ali ne?

Zalivanje je, ne glede na to, kako velik vrt imate, predvsem v poletnih mesecih nujno potrebno. Če imate na njem le trato ali pa tudi okrasno cvetje, grmičevje in drevje, je to kar zamudno opravilo. Predvsem pa morate kar dobro vedeti, koliko vode potrebuje posamezna rastlina.

V mnogo primerih je cev za namakanje, s katero se premikamo po vrtu in 'po občutku' zalivamo, precej pomanjkljivo sredstvo. Doma narejeni namakalni sistemi so morda ustrezni za prvo silo, vendar pa je zagotovo bolje, seveda če želite izkoristiti vse prednosti avtomatizacije in vgradite res dober namakalni sistem za vrt.

Preberite spodnje vrstice in se sami prepričajte, da je kakovosten zalivalni sistem, ki ga lahko naročite pri nas, v podjetju RAR novi, resnično prava odločitev.

Zalivanje

Za zalivanje uporabite funkcionalni zalivalni sistem za vrt

Veliko ljudi je še vedno prepričanih, da lahko sami izdelajo ustrezen zalivalni sistem. Morda res - a takšnih, ki resnično lahko naredijo sistem za zalivanje, ki bo enakovreden tistemu, ki so ga naredili in namestili strokovnjaki, je le peščica, morda le nekaj odstotkov.

Navadno se zatakne že pri izbiranju in namestitvi naprav, kar pomeni, da količina vode ni ustrezna, da jo je preveč, ali premalo. Zato zalivanje s takim sistemom ni bistveno drugačno, kot če bi delo opravili samo s cevjo za namakanje. Nepravilna inštalacija ima lahko za posledico tudi nenehne okvare, kupovanje delov na drobno, pa je zanesljivo dražje, kot če kupite vse v paketu in si zagotovite še namestitev.

Namakalni sistem za vrt

Svetujemo vam, da se odločite za kapljični zalivalni sistem, pri katerem voda kaplja neposredno ob rastline ter pronica do korenin. Tako se zmanjša njena izguba zaradi izhlapevanja, vrtninam pa omogočite boljšo absorpcijo vode in potrebnih hranil.

Kapljični sistem običajno sestavlja cev za namakanje, ki je napeljana po vrtu. Cevi imajo luknje iz katerih pronica voda. Lahko so položene na površju, ali pa vkopane v zemljo. Voda se napaja iz glavne cevi in je preko manjših pripeljana do mest, kjer je to potrebno. Ker je enakomerno porazdeljena po vrtu, so tudi rastline enakomerno zalite ter zato tudi enako uspevajo.

Če se boste odločili za nakup, naj vam omenimo še eno prednost. Ker voda doteka samo do mest kamor želite, torej direktno do vrtnin, plevel drugje nima pogojev za rast. Lahko ga pričakujete precej manj kot ste vajeni.

Zalivalni sistem

Varčujte z vodo - namestite cev za namakanje

Voda je dragocen naravni vir, zato jo moramo uporabljati varčno. Čeprav se nam ne zdi tako, pa se lahko kaj hitro znajdemo v situaciji, da jo bo premalo, ali, da jo bo celo zmanjkalo. Z njo je treba varčevati v vsakodnevnem življenju, še bolj pa pri zalivanju vrta, zelenic, cvetnih gredic…

Če varčujete z vodo pri zalivanju, jo boste na splošno porabili manj – z učinkovito cevjo za namakanje, tudi do 70% manj. Zagotovo je to boljša izbira kot so razpršilci. Poleg tega marsikatera vrtnina ni rada mokra po listih, ali pa ji voda zelene dele celo uniči. Skupaj z vročim soncem je lahko zanje smrtonosna.

Pomislite na vodne vire, ki bodo ostali bolj polni ter zato na voljo za druge namene. Oskrba s pitno vodo ne bo motena, prav tako bo vode ostalo več za namakanje kmetijskih površin. Kmetje pogosto ostanejo brez nje.

Ena od prednosti zalivanja z avtomatiziranim sistemom je poleg praktičnosti in prihranka časa in dela, torej tudi velik prihranek vode. Zalivalni sistem za vrt namreč omogoča natančno določitev količine vode, ki se razprši oziroma kaplja ob posameznih rastlinah.

S strokovno namestitvijo in ustreznim pozicioniranjem razpršilcev, lahko bistveno zmanjšate porabo vode, kar bo dobro za stanje na vašem računu, obenem pa boste poskrbeli za naravo, ker boste z vodo varčevali. Na krmilniku nastavite, koliko vode je namenjeno za zalivanje na določenem delu vrta in tako dosežete, da je nikoli ne porabite več, kot je treba.

Cev za namakanje