Rolerji – pripomoček za priljubljeno športno aktivnost

Rolerji dandanes veljajo za priljubljen športni pripomoček, uporabljajo pa ga tako mlajši kot tudi starejši. Kljub temu, da rolanje v današnjem času velja za obliko telesne oz. športne aktivnosti, pa temu ni bilo vedno tako, kajti rolanje je včasih predstavljalo predvsem obliko premagovanje kratkih razdalj. Med prvimi, ki bo rolarje uporabljali v ta namen, so bili Skandinavci v 17. stoletju, konec 19. stoletja so rolerji dobili železne ležaje, kar je omogočalo hitrejše in lažje premikanje, sredi 20. stoletja pa so rolerje opremili s koleščki iz gume. 20. stoletje obenem velja za čas, ko so rolerji dosegli visoko priljubljenost po vsem svetu, ki pa jo uživajo še v današnjem času.

Rolerji, kakršne poznamo danes, so nastali v 80. letih prejšnjega stoletja, razvilo pa jih je podjetje Rollerblade, ki dandanes velja za enega izmed vrhunskih ponudnikov rolerjev. Glede na to, da je zgodovina rolanja že tako dolga, razlikujemo med različnimi vrstami rolerjev, uporabnimi v različne namene: rolerje za otroke, fitnes rolerje, freestyle rolerje za trike in še mnoge druge. Katere rolerje bomo izbrali, je torej odvisno predvsem od potreb posameznika in njegovega stila rolanja. Poleg tega obstaja še mnogo drugih dejavnikov, ki vplivajo na našo izbiro, rolerji pa se v osnovi ločijo po obliki čevlja, podvozju, ležajih in številu, velikosti ter trdoti koles.

Rolerji


Izbira ustreznih rolerjev za otroke

Rolanja velja za eno izmed najbolj priljubljenih in v marsikaterem oziru najpreprostejših oblik telesne aktivnosti, ki pa ni razširjena zgolj med otroki oz. mladimi, temveč tudi med odraslimi in celo profesionalnimi športniki. 

Rolerji za otroke

Rolerji se med seboj razlikujejo po mnogih dejavnikih (denimo kolesih, ležajih, obliki čevlja ipd.), najpomembneje pa je, da izberemo takšne, ki ustrezajo tako nam samim, kot tudi našemu stilu oz. načinu rolanja. Le tako bodo rolerji dosegli tudi svoj namen in zasijali v pravi luči.

Izbira ustreznih rolerjev za otroke oz. odrasle se začne že čisto na začetku, ko moramo izbrati takšne, ki bodo ustrezali velikosti otrokove oz. naše noge. Pri rolerjih za otroke je dobro, da izberemo takšne z nastavljivo velikostjo, saj otrokom noga še raste, rolerje pa bomo tako lahko sproti prilagajali. Ko izbiramo ustrezno velikost rolerjev za otroke, je pomembno tudi, da izberemo vsaj pol številke do številko večje, zraven pa otroku obujemo tudi debelejše nogavice.


Rolerji, prilagojeni stilu našega rolanja

Poleg rolerjev za otroke poznamo tudi takšne za odrasle in (rekreativne oz. profesionalne) športnike. Pri izbiri slednjih je še posebej pomembno, da se odločimo za takšne, ki bodo ustrezali našemu načinu rolanja. Ker torej obstaja več različnih stilov rolanja, potemtakem lahko izbiramo tudi med več različnimi vrstami rolerjev, med ene izmed najbolj priljubljenih pa uvrščamo fitnes rolerje.

Rolerji za fitnes dejansko predstavljajo osnovno kategorijo rolerjev, ki ni le najbolj razširjena, temveč tudi najstarejša. Poleg tega se zaradi razširjenosti in priljubljenosti prav fitnes rolerji najbolj razlikujejo med seboj. Fitnes rolerji imajo nekoliko večja kolesa, so udobni, njihov čevelj pa je gibljiv in se lepo prilagaja stopalu. Fitnes rolerji se lahko zapnejo z zaponkami ali vezalkami, obstajajo pa tudi takšni, ki jih zavežemo s potegom vrvice, ki so še posebej praktični. Fitnes rolerji razpolagajo z osmimi kolesci, ki so velika vse od 76 do 110 mm, njihova podvozja pa so lahko izdelana iz različnih materialov: karbona, lesa, aluminija ipd. Fitnes rolerje lahko kupimo bodisi z zavoro bodisi brez, odvisno od uporabe.


Rolerji za slalom in freestyle rolerji

Poleg rolerjev za otroke seveda poznamo tudi rolerje za odrasle, pri čemer lahko izbiramo med različnimi vrstami rolerjev: fitnes rolerji, freestyle rolerji, rolerji za slalom, agressive rolerji, Hi-jump rolerji ipd. Med športniki, aktivnimi in rekreativnimi, so še posebej priljubljeni rolerji za slalom, pri čemer gre v osnovi za vrsto smučarske discipline, ki jo rolerji posnemajo. Slalom rolerji so poznani po svojem daljšem podvozju, večjim številom koles in na splošno večjimi kolesi; slednjih je namreč običajno več kot pri fitnes rolerjih, torej več kot osem.

Freestyle rolerjiNajpomembnejši pri slalom rolerjih sta namreč okretnost in hitrost, po čemer se denimo razlikujejo tudi od t. i. freestyle rolerjev. Pri freestyle rolerjih ni tako zelo pomembna hitrost, kajti večjo vlogo igra okretnost, čemur so navsezadnje prilagojeni tudi rolerji. Freestyle rolerji so v primerjavi s fitnes rolerji manjšim, imajo krajše podvozje in manjša kolesca (običajno jih je osem, velika pa so od 76 do 80 mm). Freestyle rolerji po navadi nimajo zavor, kajti njihov cilj je navdušiti ocenjevalce, tj. sodnike, i karseda okretno vijugati med količki.



Ostale vrste rolerjev in njihove lastnosti

Poleg rolerjev za otroke, fitnes rolerjev in freestyle rolerjev poznamo tudi druge vrste rolerjev, med katere prištevamo denimo agressive rolerje, speed rolerje, downhill rolerje, urban rolerje, cross rolerje, Hi-jump rolerje in mnoge druge. Hi-jump rolerji so, kot pove že njihovo ime, namenjeni skakanju čez palico, zaradi česar imajo manj kolesc, ta pa so običajno tudi manjša. Agressive rolerji so še posebej prilagojeni za rolanje na objektih in ulicah, zaradi česa razpolagajo z posebno obliko, manjšimi kolesi in še nekaterimi dodatki, ki omogočajo izvajanje trikov, kot je denimo drsenje po ceveh.