Kako popraviti parket, da bo ta znova kot nov

Kako popraviti parket je vprašanje, ki se začne zastavljati, ko preteče določeno obdobje od njegovega nakupa. Praske na parketu so skoraj neizbežne, še posebej, če so pri hiši majhni otroci, pes ali mačka. V igri hote ali nehote pade po tleh kakšen težji predmet, morda pa se prestavi pohištvo, ki ima oster rob. Veliko škode lahko naredi pesek, ki se ga pozimi zanese s čevlji v stanovanje, v kuhinji pa lahko, kljub previdnosti, po tleh pade kakšna posoda. Nesreče se dogajajo in te na talnih oblogah zapustijo spomine – drobne luknjice, raze ali celo večje poškodbe, ki so moteče in neprijetne na pogled.

Čiščenje in poliranje parketa sčasoma nista dovolj in ko je površina talne obloge že tako poškodovana, da so na njej udrtine, vidne praske, oluščen lak, barva postaja sivkasta, material pa dovzeten za umazanijo, je nastopil čas za popravilo parketa.

Tega se je mogoče lotiti v celoti, ali delno – pri čemer se obnovijo le posamezni poškodovani deli. Nikar ne mislite, da to ni mogoče, saj lahko strokovnjaki dotrajane talne obloge obnovimo, da so te spet videti kot nove. Kako popraviti parket (z malo truda ter z veliko znanja in izkušenj), ki je na prvi pogled videti umazan in uničen, vam bomo razložili v spodnjem besedilu, zato ostanite z nami.

Kako popraviti parket

Kako popraviti parket, da bo ta spet videti kot nov

Vas zanima, kako popraviti parket, da bo spet lepega videza, sijoče barve in brez poškodb? Najboljšo rešitev predstavlja temeljito popravilo parketa, ki vključuje brušenje in lakiranje. Postopek je precej preprost, treba je le upoštevati določena pravila ter delati z veliko mero natančnosti. Obseg obnove je najbolj odvisen od dveh dejavnikov: od debeline zgornjega sloja talne obloge in od njegove poškodovanosti. Če se prvič odločate za nakup parketa, poskrbite, da bo njegov gornji sloj debel šest milimetrov, kar vam bo omogočilo večkratno popravilo, v primeru da bo to potrebno.

Obnova parketa zajema brušenje, kitanje in lakiranje, najprej pa je treba oceniti škodo ter določiti kako bo ta potekala, oziroma katere faze so potrebne. Načeloma je pri vseh vrstah lesa postopek enak, strokovnjaki pa se po ogledu odločimo, ali bo brušenje dovolj, ali bo treba določene segmente zamenjati z novimi.

KAKOVOSTNO IN UGODNO POPRAVILO PARKETA

V primeru, da so poškodbe globoke, deščice ukrivljene zaradi vlage, ali je bila talna obloga že večkrat pobrušena, bo treba posamezne dele zagotovo zamenjati. Ko je obseg poškodb prevelik, da bi jih lahko uspešno sanirali, ali je gornja plast pretanka za brušenje, v podjetju TOP talne obloge raje svetujemo kompletno zamenjavo. Ne želimo namreč, da si stranke delajo nepotrebne stroške, če vidimo, da rešitev ne bo trajna.

Ko zaradi omenjenih razlogov obnova parketa ni izvedljiva, si ogledamo ali višina pragov ter poškodbe stare talne obloge omogočajo, da novo položimo čez staro. Če se sprašujete kako popraviti parket in ugotovite, da to ni mogoče, je ena od cenejših rešitev, da starega izkoristite za podlago. Poleg tega, da delo poteka hitreje, boste še izboljšali zvočno in toplotno izolacijo stanovanja ali pisarne.

Popravilo parketa

Za popravilo parketa izberite izkušenega izvajalca

Obnova parketa se začne z brušenjem vrhnje plasti laka, kar bo odstranilo blage zareze, raze in udarnine. Vdolbine, morebitne razpoke in izsušene fuge se zalije z maso, ki je izdelana iz lesnega prahu in lepila, torej iz ostankov, ki so nastali pri brušenju. Sledi obdelava s finim brusnim papirjem, ki odstrani morebitne spremembe barve in plast umazanije, katere ni bilo mogoče odstraniti s čiščenjem. V primeru, da so posamezne, še uporabne ploščice odstopile od podlage, se te pred ponovnim brušenjem pazljivo prilepijo, ali po potrebi zamenjajo.

Sledi nanos prvega sloja laka ali olja, ki bo les zaščitil pred zunanjimi vplivi. Na tej točki naj omenimo, da je lakiranje cenejše od oljenja, saj je kakovostno olje dražje. Odločite se lahko med bleščečim ali mat lakom, ki bo, za razliko od olja, končni videz lesa nekoliko spremenil, prav zato se mnogi raje odločijo za oljenje. Po drugi strani pa se lak odlično obnese, saj poskrbi, da je les popolnoma zaščiten pred vlago, oziroma vodo ter umazanijo.

Naslednji korak pri popravilu parketa je ponovno brušenje z zelo finim brusnim papirjem, pri katerem je treba paziti, da se ne poškoduje nova plast laka, temveč samo morebitne neravnine. Obnova parketa je zaključena, ko se nanese še dva sloja laka, ki bosta poskrbela za njegovo trdnost in odpornost ter dolga leta brezskrbne uporabe.

Obstajajo velike razlike med laki – nekateri so vodni, drugi pa izdelani na bazi toplil. Kvalitetni proizvodi so zagotovo boljša investicija, čeprav so dražji, saj bodo trajali dlje in les tudi bolje zaščitili pred različnimi vplivi. Naj vas ne skrbi, da se boste narobe odločili, saj vam bomo tudi pri izbiri materiala, z veseljem svetovali.

Kako popraviti parket

Tudi popravilo laminata je mogoče

Imate morda doma laminat? V tem primeru vas odgovor na vprašanje, kako popraviti parket, seveda ne zanima. Popravilo laminata je mogoče v določenih primerih – njegov zgornji del je v resnici tiskovina, ki je za popravilo zahtevnejša. Vrhnji sloj je sestavljen iz folije, na katero je natisnjen vzorec, ta pa je prilepljena na ploščo.

Žal je ta priljubljena in cenovno ugodna talna obloga precej občutljiva na vodo, zato lahko ob stiku z njo zelo hitro pride do pojava mehurčkov, upogibanja ali izboklin, tudi odrgnin in prask pri normalni uporabi. Visokokakovostne laminate je sicer s posebnimi specialnimi voski mogoče popraviti (manjše poškodbe), lahko se tudi zamenja posamezna deska. Na splošno pa velja, da ko je laminat obrabljen in poškodovan, popravilo laminata ni mogoče in ga je treba nadomestiti z novim.

Se še vedno sprašujete, kako popraviti parket? Pokličite nas, z veseljem vam bomo razložili vse potrebno in vam ponudili najboljše rešitve.

Popravilo laminata