VARNOSTNI VENTIL ZA BOJLER ZAGOTAVLJA ZAŠČITO

Bojlerji po stanovanjih in hišah omogočajo ogrevanje sanitarne vode, ki jo uporabljamo za tuširanje ali pa jih uporabljamo pri drugih opravilih. Varnostni ventil za bojler pa je več kot samo varnostni ventil za vodo. Varnostni ventil ima funkcijo blažilca v primeru previsokega tlaka v domačem vodovodnem sistemu. Voda se pri segrevanju razteza in tako zajame večjo prostornino kot hladna voda preden se začne greti. Posledično nam voda v bojlerju vzame toliko prostora, da zmanjka prostora za odvajanje vode. Varnostni ventil, ki je vnaprej določen na nek maksimalen vzdržni tlak, nam ob dosegu vrednosti tega tlaka oz. pritiska spusti vodo skozi vejo, ki je ima varnostni ventil. Montaža je prav tako dokaj enostavna, vseeno pa je najboljša odločitev, če je pri montaži nekdo, ki je v tej stroki izurjen. Velikokrat se dogodi, da iz ventila tudi pušča in večkrat so problem napačni postopki montaže, ki jih storijo uporabniki kar sami. Zgodi pa se tudi, da varnostni ventil za bojler ni imel pravih specifikacij. Te skrbno preberemo pred nakupom varnostnega ventila za vodo. Za varnostni ventil za bojler pa je normalno, da čez njega spušča kakšna kapljica vode, če do tega ne prihaja je prav tako znak, da je nekaj lahko narobe. V tem primeru moramo varnostni ventil za bojler prisilno izprazniti sami.

Varnostni ventil za bojler je ventil za vodo

VARNOSTNI VENTIL ZA BOJLER - MONTAŽA

Pri montaži pa moramo biti še precej pozorni kaj delamo, če delamo sami brez spremstva strokovnjakov. Ventil se mora vedno namestiti na cevovodu, ki vodi hladno vodo iz sistema v bojler in ne na cevi, ki je nameščena iz bojlerja, po kateri teče topla voda. Še nekaj stvari na katere je treba biti pozoren.  Varnostnega ventila se ne namešča med drugimi ventili in grelnikom vode, se pravi, da ne sme biti vmesni element. Odtočna veja iz ventila mora odtekati v odtok za kanalizacijo. V nobenem primeru pa ne smemo pomisliti na montažo drugih nepovratnih ventilov, ki niso namenski za varovanje bojlerjev oz. zaščito proti tlaku. Kar moramo res paziti je to, da se ventil namesti na dotoku od kjer dobiva bojler hladno vodo. Če varnostni ventil za bojler sploh ne kaplja moramo včasih sami, prisilno, odvesti vodo preko ročice. Priporočljivo je, da zmanjšamo možnost nepravilnega delovanja in škode, da imamo strokovnjaka, ki bom poskrbel za konkretno montažo in nam lahko tudi svetuje pri vzdrževanju. Varnostni ventil za bojler se tudi v večini primerov ne splača popravljati, saj so cenovno ugodni. Seveda, če se po kakšnem naključju varnostni ventil zamaši z nekimi ostanki, potem lahko to storimo tudi sami, če smo dovolj vešči tega, v nasprotnem primeru pa ne odlašajte pri nakupu novega.


VARNOSTNI VENTIL ALI EKSPANZIJSKA POSODA?

Tako varnostni ventil za bojler kot tudi ekspanzijska posoda ste dobri rešitvi za zmanjševanje pritiska v rezervoarju. Medtem, ko varnostni ventil lahko zadostuje za manjše pritiske in nas preveč ne moti količina odvečne vode, ki jo ventil spusti čez, potem bo varnostni ventil za vodo zadostoval. V kolikor imamo preveč odvečne vode in ventil konstantno pušča, potem je dobro premisliti o nakupu še dodatni rešitvi, ki jo predstavlja ekspanzijska posoda. Ta prevzame pritisk, ko imamo segreto vodo, kadar je ne porabljamo. V tem primeru je možnost za puščanje ventila precej manjša, puščal pa bi le v primeru, ko bi bilo preveč pritiska za ekspanzijsko posodo. Varnostni ventil, montaža in cena so odličen trio, saj je montaža res hitra, cena pa majhna. Precej dražje bi bilo popravilo bojlerja, ki bi ga previsok tlak uničil, za povrh bi se pa pokvarilo še kaj drugega v domačem vodovodnem sistemu. Priporočamo Vam kombinacijo varnostni ventil skupaj z ekspanzijsko posodo, ki vam omogočajo mirnejši spanec.