VARNOSTNI VENTIL ZA BOJLER JE KLJUČNEGA POMENA

Toplo vodo nam v stanovanjih in hišah omogočajo bojlerji oz. hranilniki za ogrevanje vode. Biti brez tople vode danes nam lahko oteži osnovna opravila, zato je pametno poskrbeti za karseda varno obratovanje vodovodnega sistema in ogrevanje vode. Varnostni ventil za bojler je ena izmed rešitev, ki lahko prepreči škodo v domači vodovodni inštalaciji. Ima pa več kot samo eno funkcijo. Glavna funkcija je, da varuje bojler pred previsokim pritiskom, ki lahko povzroči okvaro. Ko varnostni ventil za bojler začuti previsok pritisk, se bo odprla pot iz ventila, ki bo vodo odvajala iz bojlerja in sproti nižala pritisk v posodi. Druga funkcija pa je ta, da onemogoči pretok vode nazaj v vodovodni sistem, kar določa tudi zakon. Voda pa potuje nazaj saj se voda pri segrevanju razteza, pot nazaj v sistem pa preprečuje varnostni ventil. Bojler pušča v primeru, če je varnostni ventil za bojler napačno nameščen ali, če nima primernih specifikacij za obratovanje v sistemu, npr. da ne zdrži zadostnega tlaka.

Varnostni ventil za bojler kaplja in pušča

RAZLOG ZAKAJ PUŠČA VARNOSTNI VENTIL NA BOJLERJU

Varnostni ventil za bojler je izdelan primerno vnaprej določenem tlaku. Zakaj pušča varnostni ventil za vodo? Voda, ko se segreva, dobiva večji volumen, kar pa lahko preide v prevelik volumen za naš bojler. Velika verjetnost je, da ventil ne zdrži dovolj velikega tlaka, kar povzroči, da bo začel puščati in kapljati. Razlogov pa je lahko več. Poškodovano je lahko notranje tesnilo, lahko pa se nam je tudi nekaj nevede zapletlo pri montaži in tako varnostni ventil kaplja. Rešitev pa je lahko tudi nakup in montaža ekspanzijske posode, sploh za večje bojlerje. Definitivno je treba biti pozoren na delovanje varnostnega ventila, saj gre za zaščito večjih elementov, ki nam ogrevajo vodo. Varnostni ventil za bojler je majhna a pomembna investicija, ki je ne smemo spregledati. Ko varnostni ventil kaplja je to dober indikator, da nismo bili dovolj pozorni.


KAKO DELUJE VARNOSTNI VENTIL ZA BOJLER

Deluje kot nepovratni ventil, se pravi, da v eno smer dovoli pretok vode v nasprotno smer pa ne. Vsebuje dve vzmeti, kjer je naloga ene vzmeti, da zagotavlja pretok vode v eno smer in blokado v drugo smer. Druga vzmet pa poskrbi, da izprazni odvečno količino vode, ki povzroča visok tlak v bojlerju, ko ga začuti se veja, ki odvaja vodo odpre. Obstaja več vrst varnostnih ventilov za bojler. Velikokrat se pripeti, da so bojlerji že opremljeni z varnostnim ventilom, kar nam seveda olajša izbiro, tako da jo eliminira. Izbira pa se načeloma glede na maksimalen dovoljeni tlak (običajno med 6 in 10 barov). Včasih lahko tlak, ki ga mora vzdrževati tudi sami nastavimo, kjer se gibljemo med 6 in 10 barov po korakih 0,5 barov.


VARNOSTNI VENTIL ZA BOJLER – MONTAŽA

Pri montaži pa moramo biti še precej pozorni kaj delamo, če delamo sami brez spremstva strokovnjakov. Ventil se mora vedno namestiti na cevovodu, ki vodi hladno vodo iz sistema v bojler in ne na cevi, ki je nameščena iz bojlerja, po kateri teče topla voda. Še nekaj stvari na katere je treba biti pozoren.  Varnostnega ventila se ne namešča med drugimi ventili in grelnikom vode, se pravi, da ne sme biti vmesni element. Odtočna veja iz ventila mora odtekati v odtok za kanalizacijo. V nobenem primeru pa ne smemo pomisliti na montažo drugih nepovratnih ventilov, ki niso namenski za varovanje bojlerjev oz. zaščito proti tlaku. Kar moramo res paziti je to, da se ventil namesti na dotoku od kjer dobiva bojler hladno vodo. Če varnostni ventil za bojler sploh ne kaplja moramo včasih sami, prisilno, odvesti vodo preko ročice. Priporočljivo je, da zmanjšamo možnost nepravilnega delovanja in škode, da imamo strokovnjaka, ki bom poskrbel za konkretno montažo in nam lahko tudi svetuje pri vzdrževanju.