Zasaditev zelene strehe je odvisna od želje oz. potrebe investitorja


Zasaditev zelene strehe je v današnjem času zelo raznolika. Na strehi imate lahko skoraj vse, kar si poželite. Obstaja le nekaj rastlin, ki v sestavo zelene strehe nikakor ne sodijo. To so rastline s svedrastimi koreninami, kot sta bambus in figa, saj le-te vedno predrejo hidroizolacijo, četudi je protikoreninsko odporna. Bambus lahko sčasoma prevrta celo pločevino. Visoka drevesa prav tako ne sodijo na streho, ker jih lahko kljub zaščiti s pletenicami zaradi velike mase krošnje in debla odpihne oz. jih usodno destabilizirajo močni sunki vetra. Ostale rastlinske vrste pa načeloma lahko naselimo na svoji strehi.


Zasaditev zelene strehe omogoča različne rastline

Zasaditev zelene strehe delimo na dve ali tri področja. V osnovi gre za intenzivno in ekstenzivno ozelenitev. Nekateri v to klasifikacijo dodajajo še polintenzivno ozelenitev, ki pomeni zasaditev zelene strehe s travo. Intenzivna ozelenitev pomeni grmovnice in drevesa. Tako travo kot tovrstne rastline je potrebno obrezovati oz. kositi, gnojiti in zalivati.

Če si omislite tako sestavo zelene strehe, potrebujete dostop na streho (npr. kosilnica) ter priključke (električni, vodovodni), sicer si glede vzdrževanja močno zagrenite življenje. Si predstavljate, da bi morali ob vsaki košnji na streho vleči kosilnico po lestvi ali z vrvjo? Si predstavljate, da bi morali kupiti sto metrov zalivalne cevi ali nekaj dolgih električnih podaljškov? Takšne situacije smo že doživeli, ker projektant in investitor nista razmišljala o oskrbi intenzivne zelene strehe.


zasaditev zelene strehe


Ekstenzivna ozelenitev je kraljica slovenskih streh

Zagotovo je ekstenzivna ozelenitev najbolj priljubljena zasaditev zelene strehe v Sloveniji. Razlogi za to so mogoče v tem, da gre za investicijsko gledano najcenejšo zeleno streho. Po drugi strani pa je zanimiva tudi zato, ker je na njej potrebno le minimalno vzdrževanje.

V naših krajih to vrsto strehe namreč vedno ozelenimo s sedumi oz. homulicami. Te rastline so zelo samostojne, trpežne oz. vajene najhujših možnih vremenskih razmer in skoraj ne potrebujejo vzdrževanja. Ne samo, da vam jih ni treba kositi, ampak jih niti ne smete, saj v tem primeru obstaja velika nevarnost, da jih boste uničili.


Ekstenzivna ozelenitev izgleda čudovito

Če imate na voljo veliko površino na terasi in je posledično ne boste v celoti uporabljali, je ekstenzivna ozelenitev idealna kot čudovita zelena streha za teraso. Pravimo, če je ne boste cele uporabljali, ker so sedumi nepohodne rastline. To pomeni, da po njih ne smemo hoditi, ker so mesnate, saj v sebi zadržujejo ogromne količine vode. Posledično jih lahko tako stlačimo. Ker se lahko nekoliko premikajo po površini, se bodo od tistih mest, kjer jih pogosto gazimo, počasi odmaknili in nastale bodo vrzeli, zaradi česar ozelenjena površina ne bo izgledala optimalno. Če po njih hodimo še bolj, bodo te rastline naposled kar izginile oz. se porazgubile.


Zasaditev zelene strehe na terasi je koristna

Zelena streha za teraso je tudi koristna. Rastline namreč nase vežejo strupene in prašne delce, zaradi česar je lažje dihati, pa tudi ozračje vlažijo. Zato se homulice posebej priporoča, če v objektu živi astmatični bolnik. Poleg tega se te rastline v poletni vročini same ohlajajo, kar je izredno koristno, ker posledično ohlajajo okolico in posledično tudi prostor pod njimi.

polintenzivna ozelenitev

Če na strehi nimate živih bitij, kot je rastje, se vam bodo v sedaj segrevajočem se podnebju toplotno izolacijski materiali slej ko prej segreli. Ko se bo to zgodilo, bodo delovali kot radiatorji, ki bodo vaš objekt hladili tudi ponoči. Tako boste več uporabljali klimatsko napravo in na splošno bo ugodje bivanja poleti slabše. Rastje pa se ne more pregreti, saj v tem primeru odmre. To pomeni, da boste z vgradnjo strešne ozelenitve v resnici pridobili zaveznika, ki vam bo nekoliko izboljšal kakovost življenja, ko bo pritisnila vročina.



Zasaditev zelene strehe je vedno pametna odločitev

Ne glede na to, za kateri tip ozelenjene strehe se boste odločili, bo vaša odločitev vedno ustrezna. Živa bitja, vgrajena v vaš objekt vam prinesejo samo prednosti. Ne gre samo za to, da gre za estetsko pridobitev, ki živi na vašem objektu in ki se je ne boste nikoli naveličali, saj se spreminja v letnih časih. Ne gre samo za to, da je takšna rešitev usklajena s trajnostnim razvojem. Gre predvsem zato, da boste imeli konkretne in oprijemljive koristi, ki se bodo odrazile v obliki večje kvalitete oz. udobja življenja in celo pri zmanjševanju obratovalnih stroškov objekta, kar pomeni, da boste s strešno ozelenitvijo celo prihranili.