Ravne strehe in moderni načini gradnje objektov

Ravne strehe so že skoraj stalnica pri modernih novogradnjah. Na prvi pogled izgledajo povsem horizontalne, a minimalni naklon vodi omogoča odtok Ravne strehe so v svetu že stoletja poznane, predvsem v toplejših podnebjih in so značilna podoba stare egipčanske in perzijske arhitekture. V Evropo so se razširile v 19. stoletju, ko so novi vodotesni materiali in uporaba konstrukcijskega jekla postali bolj praktični in so začeli omogočati enostavnejšo gradnjo ter izvedbo.

Kmalu so postale priljubljene za prekrivanje poslovnih zgradb in skladišč, pravzaprav drugačnih skorajda več ne najdemo. Danes so pogosta izbira tudi za družinske hiše in stanovanjske bloke, saj so zgrajene iz vzdržljivih materialov in se v dolgoživosti lahko kosajo s tradicionalnimi poševnimi strehami.

Moderni arhitekturni standardi določajo smernice tudi za kritine in če se ozrete okoli, boste videli, da k sodobnemu minimalističnem stilu, najbolje pristajajo prav ravne strehe.

Ravne strehe

Kakšna mora biti sestava ravne strehe?

Ravna streha je lahko izvedena na različne načine. Po navadi je sestavljena iz zaščitnega in drenažnega sloja, toplotne izolacije in hidroizolacije, parne zapore, ločilnega sloja, naklonskega betona in nosilne konstrukcije. Pri izvedbi ravne strehe je možno uporabiti več vrst materialov, ki so odvisni od različnih dejavnikov.

Kakovostna hidroizolacija je izjemno pomembna, ne glede na objekt, ki bi ga radi prekrili. Za hidroizolacijo se uporabljajo membrane PVC, TPO in EPDM. Pri prekrivanju bivalnih prostorov, je treba še toliko več pozornosti posvetiti izdelavi kakovostnega odtoka za odvajanje deževnice in kvalitetni toplotni izolaciji. Slednja tudi preprečuje, da bi bila strešna konstrukcija pod vplivom prevelikih temperaturnih nihanj, kar bi zelo hitro pokazalo posledice tudi v notranjosti.

Izvedba ravne strehe

Kritina za ravne strehe je pomembna za dolgoročno vodotesnost

Kvalitetna kritina za ravne strehe, onemogoča, da bi dež prodiral v notranjost objektov. Prav tako nudi toplotno izolacijo in hidroizolacijo ter mora biti okolju prijazna in estetska. Po svetu se vsa industrija obrača k varovanju narave in tako je tudi z izvedbo ravne strehe, oz. izbiro materialov, ki jo sestavljajo. Še tako majhen doprinos, je za okolje izjemno pomemben.

Z uporabo modernih materialov in sodobne tehnologije, je sestava ravne strehe kvalitetna, na tak način pa se zagotovi tudi vodotesnost gradnje in se prepreči zamakanje vode v konstrukcijo. Za pokrivanje se lahko uporabi bitumenska kritina, ki je odporna proti vremenskim vplivom in tudi mehanskim poškodbam ter ima dolgo življenjsko dobo. Ta je za sestavo ravne strehe, skorajda najbolj pomembna. Prav tako je ena izmed najbolj trpežnih variant, ki jih lahko izberete.

Kritina za ravne strehe

Ali je izvedba ravne strehe dobra odločitev za vaš objekt?

Odgovor je odvisen od vsakega posameznika, njegovih želja, potreb in finančnih zmožnosti. Pri neustrezni gradnji in uporabi slabših materialov, lahko pride do zamakanja vode, kar je treba v prihodnosti sanirati in predstavlja dodatni strošek.

Varčevanje pri gradnji zato ni nikoli preveč smiselno. Prednosti pa so recimo sodoben videz objekta, nizki stroški vzdrževanja in visoko bivanjsko ugodje. S tako strešno konstrukcijo je mogoče pridobiti dodaten prostor, in ga izkoristiti na različne načine, od namestitve zimskega vrta do postavitve sončnih kolektorjev.

Ker se stanovalcem ni treba nikjer soočati s poševnimi stropi in ozkimi koti, so prostori v notranjosti večji in omogočajo tudi več možnosti pri opremljanju. Do določene mere se lahko na tak način rešite prostorske stiske in pridobite nekaj kvadratnih metrov prostora, ki so v majhnih stanovanjih še kako dragoceni.

Sestava ravne strehe

Za odtok ravne strehe oz. odvodnjavanje, je treba dobro poskrbeti

Materiali, zahtevnost izvedbe ravne strehe in obstoječi pogoji, vsi ti dejavniki vplivajo na ceno gradnje. Pokrivanje garaže ali drugega objekta, ki ni bivanjski, je najbolj enostavno (in tudi najcenejše), saj toplotna izolacija velikokrat ni potrebna.

Danes na priljubljenosti pridobivajo pohodne in zelene ravne strehe, ki stanovalcem nudijo dodatno uporabno površino. Ta je lahko izkoriščena kot terasa ali v nekaterih primerih celo kot strešno parkirišče. Odlično se obnese kot zimski vrt, mnogi pa si celo zasadijo vrtičke.

Zelene strehe nudijo obstojno ozelenitev okolja in so dobra odločitev v mestnih okoliših in stanovanjskih soseskah, ki so odmaknjena od narave. S sistemi ekstenzivne ozelenitve je mogoče priti do estetskega videza na hiter in lahek način in to brez vzdrževanja, obenem pa se tako izboljša toplotna izolacijo in zaščita objekta pred mehanskimi vplivi. Ker gre za zahtevnejše izvedbe, je cena primerno višja.

Odtok ravne strehe