Zelena streha – zakaj se odločiti zanjo?

Zelena streha je kritina, ki so jo poznali že v rimskih časih, danes pa spet postaja aktualna. V časih, ko nasadi dreves in zaplate trave v mestih, izginjajo zaradi pozidave, so ozelenjene kritine odlična rešitev. Sestava rastlin je lahko različna, prilagojene pa morajo biti določenemu podnebju. Prav tako je mogoče rastline posaditi tako na ravnih, kot na kritinah z naklonom.

Zelena streha pomaga sodobnemu človeku ponovno vzpostaviti stik z naravo. Poleg tega ima estetsko funkcijo, saj navdušuje s svojim videzom. Njena izvedba je tudi funkcionalne narave – zmanjšuje namreč odtekanje deževnice in po naravni poti akumulira vodo. Večjo količini padavin zasaditev trajno shrani, zato voda ne odteče, oziroma odteka direktno v kanalizacijski sistem.

Zasajene kritine nase vežejo prašne delce in se tudi v času najvišjih temperatur ne pregrejejo. Ogrevajo se izjemno počasi in na drugačen način kot, na primer, peščene. Pomembno prispevajo k podaljšanju življenjske dobe kritine in odlično varujejo njeno izolacijo pred onesnaženimi delci iz zraka.

Zelena streha stanovalce ponovno poveže z naravo, sama pa predstavlja življenjski prostor za številne organizme. Pri tem naj omenimo, da jo je mogoče še dodatno nadgraditi z vodnimi koriti, kamni, prodom, lubjem, ki skupaj z domačimi rastlinskimi vrstami tvorijo edinstven ekosistem in privabijo ptice, da tam valijo.

Zelena streha cena ugodna

Zelena streha izdelava in kako se je lotiti

Zelena streha sestava in detajli zahtevajo razmislek. Pri ozelenitvi je treba polagati pozornost na izbiro pravih rastlin, saj jim mora ustrezati podnebje, kjer se nahaja objekt. Priporočljivo se je izogniti rastlinam, kot je bambus, ker imajo invaziven koreninski sistem.

Ozelenitev v bistvu ni zahtevna naloga – imeti je treba le nekaj znanja na področju botanike, oziroma še bolje je poiskati strokovnjaka, ki bo nudil ustrezno svetovanje, katere rastline izbrati. Poleg tega je potreben ustrezen material – sistem, ki se položi na kritino in na katerega se nasuje zemlja.

V podjetju Šircelj d. o. o., smo med bolj poznanimi pri nas na področju izdelave strešnih kritin in izolacij. Ponujajo pa tudi različne storitve, kot so krivljenje pločevine in druga krovsko kleparska dela. Ko se ukvarjamo s projektom, se trudimo biti natančni in hitri, pri čemer nam pomagajo mnoge izkušnje preteklih let ter vsa izobraževanja v katera vključimo naše krovce. 

Posebni izziv nam je zelena streha Sestava se namreč razlikuje od drugih, saj ima končni izdelek tudi drugačne lastnosti od običajnih kritin.

Material in pester izbor strešnih folij, ki se uporabljajo za izdelavo, je na izbiro v različnih izvedbah. Folija je vodoodbojna, odporna na UV-žarke, veter, točo ter druge vremenske pojave. Prav tako nudi odlično odpornost na preboj korenin in mikroorganizme, kar je izjemno pomembno pri sestavi zelene strehe.

Ponaša se še z visoko dimenzijsko stabilnostjo, saj je obložena z netkanimi steklenimi vlakni. Omogoča varjenje z vročim zrakom, ne da bi uporabili odprti ogenj. To folijo odlikuje tudi kompatibilnost z bitumnom, mogoče pa jo je tudi reciklirati.

Zelena streha sestava

Zelena streha sestava in vrste zasaditve

Poznane so različne vrste zelenih streh. Ekstenzivna, ki je najbolj priljubljena na območju Slovenije, je zasajena s sedumi, oziroma homulicami. To so trajnice lepega videza, ki so nezahtevne za vzdrževanje, poleg tega pa so tudi cenovno ugodne.

Intenzivna izvedba je pravzaprav strešni vrt – gre za ravno kritino, na katero je mogoče posaditi drevesa in grmičevje. Na tak način, kar na vrhu svojega doma ustvarite idiličen kotiček, lahko pa izberete polintenzivno ozelenitev in zasejete travo.

Izdelava zelene strehe

Zelena streha cena in vzdrževanje

Če želite prihraniti čas in denar, je priporočljivo, da posadite rastline, ki so manj zahtevne za vzdrževanje. Nezahtevne izvedbe potrebujejo tanjšo plast substrata, med 7 in 10 centimetrov, prav tako ni treba, da je nosilnost objekta posebej močna. V tak substrat se zasadi nizko rastlinje, kot so: kaktusi, mah, zelišča, trave (dobro je, da so odporne na sušo) in druge.

Za zeleno streho cena, je res konkurenčna. Samo delo je enostavno in ne zahteva veliko časa ter spretnosti za vzdrževanje, saj so rastline izjemno trpežne. Te rastline lahko uspevajo tudi v izjemno slabih klimatskih pogojih. Odporne so na zmrzal, veter in sušo, zalivanje pa se priporoča le v ekstremno sušnih obdobjih.

Če želite, da le-to lepo in bujno uspeva, je priporočljivo, da ga gnojite, in sicer enkrat na leto. Prav tako dvakrat na leto populite plevel. Ne pozabite odstraniti odpadke in očistiti odtoke – tega se lahko lotite sami ali pa za to najamete podjetje.

Ozelenjene strehe

V primeru polintenzivne zelene strehe cena katere je med najugodnejšimi pri nas, morate zagotoviti debelejšo plast substrata in sicer 25 cm za travo, 30 cm za grmovnice, minimalno 40 cm pa za drevesa. Tovrstna izvedba je najzahtevnejša za vzdrževanje, saj morate travo redno kositi, obrezovati grmičevje in gnojiti drevesa – početi je treba vse, kar bi počeli na običajnem vrtu ali terasi.

Priporočljivo je, da tovrstna izvedba vključuje priključke za naprave in ima vzpostavljena mesta, po katerih lahko dostopamo nanjo. Ves trud se bo še kako izplačal: na urejenem vrtu boste z veseljem preživljali prosti čas, na njem pa lahko posadite celo vrtnine.

Kakšna je torej cena zelene strehe? Brez nosilne konstrukcije in sistema za odvodnjavanje je izjemno ugodna. Vključuje zaščitni in vegetacijski sloj, toplotno in hidroizolacijo ter zasaditev. Izdelavo raje prepustite strokovnjaku, saj lahko ob nestrokovni izvedbi pride do napak, katerih odprava vas utegne stati veliko dodatnega denarja.

Pri odločitvi vam bodo z veseljem pomagali naši prijazni svetovalci ter vas na željo obiskali tudi na objektu.