Razsvetljava pomembno vpliva na kakovost bivanja


Razsvetljava v stanovanju je izjemnega pomena za dobro počutje. Takoj ko sonce zaide, nam ne preostane drugega, kot da prostore osvetljujemo z umetno svetlobo. Viseča svetila in druga notranja razsvetljava pa nam prav pridejo tudi ob bolj oblačnih dneh, ko intenziteta naravne svetlobe ne zadošča za normalno opravljanje dela in preživljanje prostega časa. Razsvetljava v stanovanju mora biti skrbno načrtovana. Pri tem je treba uporabiti kombinacijo različnih arhitekturnih svetil, ki služijo različnim namenom. Vsak prostor v hiši ima svoje specifike in temu primerno je treba prilagoditi tudi razsvetljavo.


Poglejmo si za primer dnevne sobe. Gre za prostor, v katerem preživimo precej časa in lahko služi najrazličnejšim namenom. V njem lahko jemo, gledamo televizijo, se družimo, beremo knjige, se igramo družabne igre ali se razgibavamo. Različnim aktivnostim je treba prilagoditi tudi razsvetljavo. Najprej moramo poskrbeti za glavni vir svetlobe. To so lahko viseča svetila ali stropne svetilke. Led viseča svetila so tista, ki poskrbijo za energetski prihranek.


Poleg tega je treba načrtovati tudi druge tipe razsvetljave. Stoječa luč je skoraj nuja. Če si ne želimo tako ostre svetlobe, bomo ugasnili stropne svetilke ali viseče svetilo in se prepustili nekoliko bolj umirjeni svetlobi. To pride prav še posebej ob večernem druženju ali ogledu televizije. Za branje knjige se dobro obnese stenska lučka ob kavču.


Razsvetljava


Viseča svetila v drugih prostorih


Kako je z razsvetlitvijo v kuhinji? Kuhinja je velikokrat združena z jedilnico. Imamo torej opravka z delovnim kotičkom, kjer pripravljamo hrano, hkrati pa tukaj tudi obedujemo. Spet je pomembno imeti en glavni vir svetlobe; torej viseče svetilo ali stropne svetilke. Za kuhinjo so sicer precej bolj priporočljiva viseča svetila, ki se nahajajo direktno nad mizo. Kljub temu, da je svetloba v kuhinji lahko nekoliko bolj nevpadljiva, je svetlobne vire smiselno preusmeriti na mizo in na hrano na njej. Led viseča svetila zagotovijo lep snop svetlobe, hkrati pa vam pomagajo znižati stroške elektrike. V kuhinji je dobro imeti tudi posebno arhitekturno svetilo ob delovni površini. Verjetno si želite dobro videti hrano, ko jo boste rezali na koščke in jo pripravljali za toplotno obdelavo ali pogostitev.


Razsvetljava v kopalnici


Kopalnica je spet drug tip prostora. Gre za prvi prostor, ki ga obiščete zjutraj, ko vstanete, in za zadnjega, preden greste spat. Ker jo obiščete tudi takrat, ko si želite mir in sprostitev – recimo namakanje v kadi, je dobro poskrbeti za bolj medlo razsvetljavo. Dobro se obnesejo stropne svetilke, vendar pa poskrbite tudi za dodaten vir svetlobe. Viseča svetila za kopalnico niso tako primerna oziroma običajna. Ker kopalnica služi tudi kot prostor za urejanje in ličenje, mora biti poskrbljeno tudi za zelo oster tip razsvetljave ob ogledalu. Tako nobene nepravilnosti ne bodo ostale skrite.


Razsvetljava v delovnem prostoru in v spalnici


V času epidemije so številni zaposleni začeli delati od doma, s tem pa je bilo treba kakšen prostor v hiši prilagoditi delu za računalnikom. Tudi v takem prostoru se priporoča imeti različne tipe arhitekturnih svetil. Spet naj bi bil na stropu prisoten glavni vir svetlobe v obliki visečega svetila ali stropne svetilke. Čedalje več uporabnikov posega po led visečih svetilih, nad katerimi so navdušeni. Seveda pa je treba še dodatno pozornost usmeriti na pisalno mizo, kjer se odvija delovni proces. Namizna svetilka se lahko pokaže kot odlična izbira. Nekateri pa tudi v delovnem prostoru radi namestijo viseče svetilo, ki je nameščeno direktno nad računalnikom.


Stropna svetilka je v spalnici pogosto nameščena. Seveda pa spalnica ni prostor, kjer bi bila močna razsvetljava zelo pomembna. V njej namreč predvsem spimo. Pred spanjem pa si želimo umirjeno svetlobo, ki nas ne predrami hitro. Dobro se obnesejo stropna svetila, ki imajo možnost regulacije intenzitete svetlobe. Tako lahko jakost prilagodimo trenutnim razmeram in si po želji pred spanjem pričaramo prijetno romantično vzdušje.


Poleg stropne svetilke naj bi razsvetljava vključevala tudi različna arhitekturna svetila, ki se nahajajo tik ob postelji. Ta so lahko primerna tako za branje pred spanjem. Hkrati pa take svetilke omogočijo, da lahko sredi noči ali zjutraj spalnico zapustimo, brez da bi pri tem zbudili partnerja.


Tudi na hodniku je treba načrtovati ustrezno razsvetljavo. Spet se lahko poslužujemo led visečega svetila, ki pomaga pri prihranku na elektriki. Stropna svetilka je prav tako praktična rešitev. Točen tip svetila nato izberemo glede na celotno opremo hodnika in stanovanja na sploh. Intenziteta osvetlitve na hodniku naj bi bila nekaj srednjega. Na hodniku ne počnemo nobenih aktivnosti, za katere bi potrebovali močno svetlobo. Vendar pa je smiselno, da imajo gostje pregled nad prostorom, ko pridejo na obisk.


Izbira ustrezne notranje razsvetljave torej zahteva dosledno preučitev situacije. Vedeti moramo, kakšne so naše potrebe in kaj od luči pričakujemo. Te morajo biti tudi estetsko vkomponirane v prostor. Tako bomo pričarali kar najlepše vzdušje v našem stanovanju.