Zelena streha na hiši bo ugodna in koristna za vsakega investitorja
Zelena streha na hiši je v Sloveniji dobila »domovinsko pravico«, saj so investitorji spoznali, da gre za odlično gradbeno pridobitev, ki nima zgolj estetske vrednosti. Ekstenzivna zelena streha nima visoke lastne teže in zato ni draga, kot sta denimo polintenzivna (trava) in intenzivna (grmovnice in drevesa) izvedba zelene strehe na hiši, ki zahtevata več substrata ter sta tudi težji, kar pomeni, da je potreben tudi dodaten strošek iz naslova armiranja objekta za zagotovitev ustrezne statike. Zato je sestava te zelene strehe gotovo močno priljubljena pri vseh investitorjih, saj pride prav ne glede na to, ali je investitor ekološko usmerjen, prisega na estetiko, praktične prednosti vgradnih elementov ali pa na investicijo gleda skozi denarni vložek.
Zelena streha na hiši kot prispevek k trajnostnemu razvoju
Zelena streha na hiši je ekološka. Ozeleniti streho pomeni naravi vrniti tisti zeleni del, ki smo ji ga iztrgali, ko smo posegli vanjo z bagri, da smo lahko postavili temelje našega objekta. Več kot to skoraj ne moremo storiti. Tega se v današnjem času zaveda vse več ekološko usmerjenih ljudi, ki sicer vedo, da bivališče nujno potrebujejo in da ga je potrebno zgraditi, a hkrati tudi izkoristijo priložnost, da se naravi oddolžijo. Zelena streha je torej tisti gradbeni element, s katerim boste z naravo poravnali račune za novogradnjo. Poleg tega je sestava naše zelene strehe takšna, da uporabljamo reciklirane materiale in s tem še dodatno razbremenjujemo okolje. Lahko bi delali tudi drugače, a smo se odločili, da bomo na tak način pomagali okolju. Ta značilnost ozelenjevanja streh pa ni zanimiva samo za ekološko usmerjene investitorje, pač pa tudi za tiste, ki imajo v okolici objekta prostorsko stisko in bi radi tlakovali kar čim več okolice. Ker je zakonsko gledano potrebno imeti na gradbeni parceli tudi zadostno količino zelenih površin, lahko temu pogoju investitor zadosti z izgradnjo zelene strehe na hiši.
Zelena streha, ki zdrži skoraj vse
Zelena streha s homulicami je ekstremno odporna in samostojna. Vzdrževanje, ki je potrebno, je tako minimalno, da skoraj ni vredno omembe. Če vas ne motijo naključni pleveli, je vašo odraslo zeleno streho na hiši treba le gnojiti s specialnim gnojilom enkrat letno. Rastline uspešno kljubujejo mrazu, vročini, vetru, padavinam, in to v vseh letnih časih. Poleg tega so zelo zanimive, ker vam v vsakem letnem času postrežejo z nekoliko drugačnim izgledom, zaradi česar se jih ne boste nikoli naveličali. Vse, kar morate paziti, je to, da jih nikoli ne pokosite. Gre namreč za trajnice, torej rože, ki morajo svoj zgornji del ohraniti nedotaknjenega. Manjše poškodbe oz. izgube zgornjega dela preživijo brez težav, medtem ko košnje ne zdržijo. S tem tudi razkrijete njihov koreninski sistem, ki je v določeni meri nadzemen in ki se v takih pogojih začne sušiti. Gre za polje rastlin, ki bodo bolj uspevale, če jih pustite pri miru. V to sodi tudi to, da po njih ne hodite, ker niso pohodne. Če želite zeleno streho, po kateri boste lahko hodili, si morate omisliti travo, torej polintenzivno izvedbo.
Zelena streha, ki pomaga v boju proti vročini
Kot smo omenili, sedumi oz. homulice prenesejo najbolj nemogoče vremenske vplive. To je pomembno, saj so na strehi dosti slabši pogoji, kot so na tleh. Tu je manj ali skoraj nič zavetja, zato vetrovi pihajo močneje oz. ostreje. Poleg tega ni sence in debelina rastnega substrata je le majhna. Ampak to teh rastlin kaj dosti ne moti, saj tudi v naravi rastejo tam, kjer druge ne morejo. To je pogosto v skalah in na kamenju, kjer je le malo zemlje. V evoluciji so se te rastline navadile, da se same obranijo vročega poletnega sonca. To je mogoče zato, ker so mesnate in v sebi hranijo veliko količino vode, ki jo porabljajo zelo ekonomično. Poleg tega se same ohlajajo in tako ščitijo pred pregrevanjem. Stranski učinek tega naravnega procesa je to, da bodo nehote hladile tudi vaše bivalne prostore, ki so pod njimi. Torej boste prihranili pri obratovalnih stroških objeta z manjšo uporabo klimatske naprave.
Zelena streha na hiši je vsestransko koristna
Zelena streha na hiši omogoča lažje dihanje, saj vlaži zrak ter nevtralizira prah in strupe ter naše veže ogljikov dioksid, zato je pametna izbira, če v objektu živi astmatik. Ker nase veže padavinske vode, jo v velemestih prostorski ureditveni načrti skoraj vedno predvidevajo. Na njej si lahko omislite tudi vrtiček, saj vam jo lahko uredimo tako, da boste na njej lahko pridelovali zelišča, začimbe ali celo zelenjavo. Poleg tega bo podaljšala tudi življenjsko dobo hidroizolacijskih materialov in jih varovala pred točo.