Kaj je ričkovo (ali totrovo) olje in na kakšen način ga lahko uporabljamo?

Olje oljne ogrščice oziroma Ričkovo ali Totrovo oljeOlje je za vse nas dobro poznano živilo, ki ga uporabljamo skoraj vsakodnevno pri pripravljanju različnih jedi. Seveda je olj veliko vrst – poznamo vse od oljčnega in sončničnega olja pa bučnega in celo repičnega olja. Nekoliko bolj eksotično je palmino olje. Malo kdo pa je že slišal za ričkovo olje, ki ga sicer poznamo tudi pod imenom totrovo olje. Riček je rastlina, ki izvira iz severnih področji, ričkovo olje pa je zato zelo dobro poznano Korošcem. Ričkovo uporabnost so cenili že pred več kot dva tisoč leti, ko so seme zamešali med kruh in druge jedi, vendar se je v srednjem veku njegova uporaba precej zmanjšala, vse do moderne dobe in začetka industrijske revolucije, ko so ga zaradi nezahtevne pridelave in lahkega stiskanja največ uporabljali kar kot industrijsko olje.

Ričkovo olje se ponaša z intenzivno rumeno barvo, ki ima nekoliko zelenkast pridih. Ima pikanten okus, ki nekoliko spominja na hren, vonj pa nas bo spomnil na repo. Ričkovo olje lahko uporabljamo le hladno, zato se ga najpogosteje uporablja kot solatni preliv. V ričkovem olju najdemo številne snovi, ki jih uvrščamo med funkcionalna živila. Tu je vsekakor potrebno omeniti različne maščobne kisline, ki pomagajo izboljšati fluidnost celičnih membran ter s tem pospešiti vnos hranilnih snovi v celice in iz njih iznos odpadnih snovi.

Repičino olje ali olje oljne ogrščice – kaj je pravilno?

Poleg ričkovega olja lahko na policah trgovine Norma najdete tudi repično olje. Repično olje poznamo tudi pod izrazom ogrščično olje, ki je dejansko tudi pravilen. Pravzaprav bi se bilo potrebno zavedati, da ogrščica in oljna repica nikakor nista isti rastlini. Sicer gre res za dve sorodni in tudi na videz precej podobni rastlini. Ogrščica je naravni križanec med repico in zeljem in je bližja kolerabi, repica pa repi. Repično olje se zaradi vsebnosti za organizem škodljive kisline, ki jo imenujemo eruka, v prehrani ljudi že desetletja ne uporablja več, se pa tako drugod po Evropi kot v Sloveniji spodbuja pridelava ogrščice, katere olje ima bistveno manj teh kislin. Olje, ki ga imamo v mislih tako pravilno poimenujemo ogrščično olje ali olje oljne ogrščice – po žitu ogrščici.

Kakorkoli že, ogrščičino olje je zelo zdravilno in vsebuje okrog 50 odstotkov olja, okoli 20 odstotkov beljakovin ter številne pomembne vitamine in minerale.

V trgovini Norma vam poleg repičinega in ričkovega  olja ponujamo tudi druge vrste olj. Med drugim lahko posegate tudi po palmovih maščobah in oljčnem olju, ki sta zelo cenjeni maščobi v kuhinji. Vsi izdelki so na voljo tudi v spletni trgovini, kjer jih lahko naročite že z nekaj kliki.