Bioklimatske pergole so veliko več kot le streha
Bioklimatske pergole ponujajo sodobne možnosti zaščite ljudi in premoženja pred različnimi neprijetnimi vremenskimi vplivi ali naravnimi ujmami ter omogočajo prijetno preživljanje prostega časa na terasi in vrtu. V poletnem času zna namreč vreme neprijetno presenetiti s hitrimi spremembami, močnimi sunki vetra, hudimi nalivi z debelo točo ali močnimi sončnimi pripekami. Tudi zime nam jo nemalokdaj pošteno zagodejo z vremenom in postrežejo z obilno pošiljko snega, skozi katerega se je potrebno zjutraj prebiti do avtomobila in ga očistiti.
Zakaj ne bi razmislili o trajnih rešitvah za vse našteto in se odločili za nakup kvalitetne bioklimatske pergole, ki nudi močno in zanesljivo zaščito pred vremenskimi pojavi, je čudovita na pogled, natančno in premišljeno izdelana, postavljena v enem dnevu in enostavna za uporabo oziroma upravljanje. Konstrukcija in lamele so izdelane iz robustnega aluminija, barvanega v željeni barvi po RAL lestvici, tako da se z lahkoto tudi vizualno vklopi v celotno podobo hiše.
Nekateri potrebujejo vrtna senčila samo za zaščito svojega jeklenega konjička, zato se odločijo za postavitev pergole, ki ima streho iz fiksnih lamel. Takšen model nudi močno zaščito, pod katero bo avtomobil povsem na varnem v vsakem vremenu. Fiksne lamele so poravnane z žlebom, zanesljivo tesnijo in tudi ob močnih nalivih uspešno odvajajo vodo direktno v žleb, brez neprijetnega pršenja.
Žleb za odvodnjavanje je skrit v stebru, voda pa izteka iz njega stransko ali talno, odvisno od želja kupca. Za dodatno zaščito od strani jo je možno nadgraditi s stranskimi ZIP screen roloji, drsnimi paneli ali steklenimi stenami. Za varnost pa poskrbi LED osvetlitev.
Pergole za teraso za udobno uživanje na prostem
Pergole za teraso zagotavljajo toliko senčenja, kot si ga želite v danem trenutku dneva. Takšen napreden način ustvarjanja prijetne klime je mogoč z upravljanjem naklona lamel v razponu od 0 do kar 140 stopinj. S tem je omogočeno optimalno uravnavanje svetlobe in prezračevanja, tako da je preživljanje prostih trenutkov pod takšno streho tudi v poletni pripeki veliko prijetnejše.
Za romantiko v dolgih toplih večerih je poskrbljeno z diskretno LED osvetlitvijo, za dodatno mero zasebnosti pa s stranskimi ZIP screen roloji. Oboje je možno upravljati povsem enostavno, s pritiskom na gumb daljinca, ki upravlja tudi nagib strešnih lamel. Nekatere bioklimatske pergole so naredile še korak dlje, saj imajo vrhunski modeli najnaprednejše in najzmogljivejše funkcije, s katerimi je upravljanje povsem avtomatizirano. Upravljanje je mogoče z daljinskim upravljalnikom ali preko aplikacije z bluetooth povezavo.
Screen roloji so pri prestižnejših modelih že vgrajeni v konstrukcijo same pergole za teraso, vodila pa premišljeno in diskretno skrita v stebre. Tudi dodelana sodobna oblika elementov konstrukcije brez vidnih vijakov in natančni spoji ponujajo estetsko dovršenost in eleganco. Ne samo senčenje, tudi odvodnjavanje meteorske vode pri nalivih poteka brezhibno. Lamele so oblikovane tako, da dež odteka preko njih direktno v žleb, ki je umeščen v notranjosti nosilnih stebrov, od tam pa v tla.
Vrtna senčila za balkone, terase in zimske vrtove
Med vrtna senčila ne spadajo samo sodobne bioklimatske pergole. Res je, da slednje ponujajo vrhunsko sodobno zaščito pred sončno pripeko, močnimi nalivi s točo, vetrom in drugimi nevšečnostmi. A tudi ostala zunanja senčila so odlična rešitev, sploh pri prostorskih ali cenovnih omejitvah. Cena bioklimatske pergole je namreč odvisna od same dimenzije (širine in iztega) ter od dodatne opreme, s katero je možno še nadgraditi funkcionalnost.
Nekateri še vedno prisegajo na klasične pergole za teraso in balkon, oziroma bolje poznane pod imenom tende. Glede na to, za kakšno mesto namestitve in površino senčenja gre, so na voljo trije tipi pergol: klasične, kasetne in strešne tende. Pri klasičnih gre za osnovni model brez omarice, ki se samo enostavno pritrdi pod balkon ali napušč. Kasetni model ima diskretno omarico, v katero se navije platno, kadar streha oziroma senca ni potrebna. Strešne pa so bolj primerne za senčenje steklenih streh, na primer zimskih vrtov ali obstoječih nadstreškov.
Bioklimatske pergole za teraso iz visokokakovostnih materialov
Tudi pergole za teraso, kot so omenjene platnene tende, so izdelane iz visoko kakovostnih materialov, konstrukcije so iz ekstrudiranega aluminija, senčilo pa iz akrilno impregniranega platna, kar jim zagotavlja dolgo uporabno življenjsko dobo. Zaradi posebne zaščite dobro odbijajo UV žarke in kljubujejo močnim nalivom, prav tako pa so odporna proti nabiranju plesni in alg. Vrtna senčila je mogoče dodatno zaščititi in dopolniti s senzorjem, ki poskrbi, da se pri močnejšem vetru platno samo zloži in se tako preprečijo morebitne poškodbe.
Možnosti senčenja in zaščite pred vremenskimi vplivi so torej raznolike, izbira pa je v rokah posameznikov. Od izbire materiala, postavitve, dodatne opreme in namena uporabe je odvisna cena. Ne glede na izbiro pa je najbolj pomembno izbrati kvalitetnega in priznanega proizvajalca z dolgoletnimi izkušnjami in preverjenimi referencami. Potrebno je pretehtati prednosti in pomanjkljivosti posameznih zunanjih senčil ter se pred nakupom posvetovati s strokovnjaki. Le tako bodo služila svojemu namenu in omogočala prijetne trenutke na prostem v vseh letnih časih v družbi najdražjih.