Kaj je zobni kamen in kako se z njim spopasti?

Veliko pacientov se spopada s težavo, ki jo imenujemo ”zobni kamen”. Gre za estetsko precej neprivlačno nadlogo poleg tega pa pripomore tudi k nastanku različnih zobnih bolezni. Ko govorimo o zobnem kamnu pravzaprav govorimo o strjenih zobnih oblogah. Zobni kamen ki se nabira nad dlesnijo, je belo-rumene barve, pod dlesnijo pa je temnejše barve. Zobni kamen, ki nastaja pod dlesnijo je nemogoče odstraniti z zobno ščetko, zato je nujen obisk zobozdravnika, ki bo poskrbel za našo ustno higieno. Med drugim je zobni kamen izjemno nadležen zato, ker povzroča vnetje dlesni, krvavitev in umikanje kosti ter s tem izgubo kostne podpore zob, kar lahko v najhujših primerih vodi tudi v izgubo zoba.

Zobni kamen nastanek

Dejansko zobni kamen predstavljajo strjene zobne obloge. Gre za mineralizirane mehke zobne obloge, ki zaradi soli, ki jih vsebuje naša slina, postanejo trde. Ugotovimo lahko torej, da je nastanek zobnega kamna povezan z nerednim odstranjevanjem mehkejših zobnih oblog, ki jih lahko odstranimo z zobno ščetko. Zobni kamen povzroča veliko nevarnosti, ki pretijo bolniku, tako med drugim zobni kamen povzroča vnetje dlesni, ki lahko v skrajnih primerih razvoja paradontoze vodi celo v izpad zob.

Kako poskrbeti, da težav zaradi zobnega kamna sploh ne bomo imeli?

Kako torej poskrbeti, da nam zobni kamen sploh ne bo nastal? Vidimo, da zobni kamen ni dejstvo na katerega ne bi imeli vpliva, pač pa lahko z rednim, pravilnim in posledično učinkovitim ščetkanjem in nitkanjem poskrbimo za to, da zobni kamen sploh ne nastane. Če nismo prepričani o kakovosti svojega ščetkanja, lahko s posebnimi barvnimi tabletami ali tekočino vidimo, katera mesta na zobeh potrebujejo še posebej pozorno nego.

Kdaj se je potrebno odločiti za odstranjevanje zobnega kamna?

V primeru, ko se zobni kamen na zobeh nabere pa nam ne preostane drugega kot da se obrnemo na zobozdravnika, ki bo poskrbel za čiščenje zobnega kamna. Veliko pacientov sicer takoj, ko zobozdravnik omeni čiščenje zobnega kamna pomisli na to, koliko bo postopek bolel, vendar postopek ni posebno boleč – največkrat bolečina sploh ni prisotna ali pa občutimo zgolj rahlo skelenje. S čiščenjem zobnega kamna in s peskanjem zob s površine zoba ne bomo odstranili le zobnega kamna pač pa tudi zobni plak in drugo umazanijo, ki se nabira na zobeh, zobje pa bodo tako spet čisti in gladki.

Preberite tudi: Ustna higiena otrok >>

Naravno čiščenje zobnega kamnaČiščenje zobnega kamna poteka večinoma s pomočjo ultrazvočnih čistilcev. Ti aparati vibrirajo s konico v ultrazvočnem frekvenčnem območju in tako uspešno odluščijo zobni kamen. Omeniti je potrebno, da se morajo bolniki s srčnim vzpodbujevalnikom pred samim čiščenjem zobnega kamna posvetovati s svojim zobozdravnikom oz. tistim, ki bo opravil poseg odstranjevanja zobnega kamna. Pri delovanju ultrazvočnega aparata teoretično lahko pride do motnje pri delovanju spodbujevalnika, čeprav ni podatkov, ki bi dokazovali, da se je v praksi kdaj to tudi dejansko zgodilo. V primeru, da se zobni kamen nahaja pod dlesnijo je potrebno opraviti še luščenje in glajenje zobnih korenin in pri tem očistiti vse površine korenine.

Ko končamo s odstranjevanjem zobnega kamna sledi še poliranje zob s fino pasto, ki odstrani morebitne zobne madeže in zobem vrne gladko in sijočo površino. Če je površina zob gladka se zobne obloge primejo veliko težje kot če je ne zgladimo.

Možnost odstranjevanja zobnega kamna tudi v Dentalni akademiji

Odstranjevanje zobnega kamna traja približno med 20 in 60 minutami – odvisno od stanja vsakega posameznika. Ker se naša ambulanta nahaja v Ljubljani je izjemno priročna tudi za kraje, ki se nahajajo blizu, kot so na primer Mengeš, Kočevje, Ribnica in Domžale. Naše osebje je podkovano s strokovnim znanjem, postopek čiščenja zobnega kamna pa je opravljen strokovno in pacientu prijazno.