Kartuše in tonerji, razlike, prednosti in slabosti?
Kartuše in tonerji se razlikujejo po svoji sestavi, delovanju in uporabi za različne vrste tiskalnikov. Če izpostavimo bistvene razlike med, lahko kartuše in tonerje strnemo v 4 glavne točke.
- Kartuše za tiskalnik se uporabljajo pri inkjet (brizgalnih) printerjih, medtem ko se tonerji uporabljajo pri laserskem izpisovanju.
- Kartuša vsebuje tekoče črnilo, ki je lahko črno ali barvno, toner za tiskalnik pa suh prah, ki je običajno mešanica barvil in polimerov.
- Postopek pri kartušah temelji na brizganju mikroskopsko majhnih kapljic črnila skozi šobe. Pri laserju pa se slika nariše na fotosenzibilni boben, ki privlači suh prah tonerja, ta pa se s pomočjo toplote in tlaka prenese na papir.
- Kartuše za tiskalnik so primerne za printanje visokokakovostnih slik in fotografij, vendar se lahko črnilo posuši, če jih dolgo časa ne uporabljamo. Tiskalniki so običajno manjši in cenovno dostopnejši, vendar so lahko pri intenzivnem printanju stroški precej višji. Toner za tiskalnik pa omogoča hitro in stroškovno učinkovito izpisovanje večjih količin, ima dolgo življenjsko dobo in nima težav s sušenjem. Res pa je, da je začetna cena naprave in tonerja nekoliko višja.
Kako izbrati prave kartuše za tiskalnik?
Kot že rečeno, se kartuše in tonerji razlikujejo glede na uporabo, oziroma vrsto printerja. Kartuše za tiskalnik spadajo med potrošni material, ki se uporablja v brizgalnih napravah za natis dokumentov in slik. Razlikujejo se glede na barvo, pri čemer črna kartuša omogoča le črno-bele izpise, zato se večinoma uporablja za besedila, dokumente in druge preproste vsebine, kjer ni potrebno barvno označevanje.
Barvne kartuše za tiskalnik imajo običajno tri osnovne barve, to so: modra (cyan), rdeča (magenta) in rumena (yellow). Nekatere naprave omogočajo tudi uporabo ločenih kartuš za vsako barvo posebej.
Pri zamenjavi obstaja možnost nakupa originalne ali združljive kartuše. Originalne izdelujejo proizvajalci tiskalnikov (npr. HP, Canon, Epson) in so nekoliko dražje, vendar zagotavljajo najboljšo kakovost rezultatov. Združljive, ki jih proizvajajo drugi proizvajalci in obnovljene kartuše za tiskalnik, ki se jih da ponovno napolniti s črnilom, so cenovno ugodnejša alternativa, vendar ne morejo vedno zagotoviti iste kvalitete izpisovanja.
Kako torej izbrati najboljšo rešitev? Pred nakupom moramo preveriti model in tip naprave, saj so nekatere kartuše združljive le z določenimi printerji. Na voljo so standardne in XL različice, ki omogočajo daljšo uporabo. Pretehtati je potrebno tudi smotrnost nakupa originala ali združljivih modelov, glede na potrebe in pogostost uporabe tiskalnika. Medtem ko so originali bolj zanesljivi, pa so združljive ali obnovljene kartuše cenovno dostopnejše.
Ali se lahko toner za tiskalnik tudi posuši?
Kot omenjeno se toner za tiskalnik uporablja pri laserskih napravah. Laser najprej nariše sliko ali besedilo na fotosenzibilni boben, ki postane elektrostatično nabit. Prah, ki se nahaja v tonerju, se prilepi na elektrostatično nabite dele bobna in se prenese na papir. Z vročino in pritiskom se fiksira na papir, kar zagotavlja trpežen in profesionalen natis.
Toner za tiskalnik se res ne more posušiti, kot se to pri neredni uporabi lahko zgodi s kartušo. Je pa vseeno potrebno redno preverjanje naprave in občasno čiščenje bobna, kar podaljšuje življenjsko dobo in ohranja kakovost izpisovanja.
Če se za brizgalne (inkjet) printerje uporabljajo kartuše in tonerji za laserske printerje, pa je pri obeh potrošnih materialih ključnega pomena združljivost z napravo, v kateri so uporabljeni. Uporaba nezdružljivega materiala lahko povzroči napake, kot so slaba kakovost ali popolna nezmožnost izpisovanja ter celo poškodbe printerja.
Za brezhibno delovanje naprav torej ni bistveno, ali se uporabljajo originalne, obnovljene ali združljive kartuše in tonerji, pomembno je le, da ustrezajo specifikacijam posamezne naprave. Izbrani potrošni material mora biti tehnično prilagojen modelu printerja ter pravilno vstavljen v napravo, saj lahko nepravilna namestitev ovira delovanje in povzroči škodo. Kakovosten prah omogoča čist, jasen in kakovosten izpis, medtem ko slabši materiali povzročijo neenakomerno tiskanje ali poškodujejo boben.
Kartuše in tonerji z ekološkega stališča
Kartuše in tonerji imajo pomemben vpliv na okolje, tako pri proizvodnji kot pri odstranjevanju izrabljenega materiala. S pravilnim ravnanjem in izbiro ekoloških alternativ lahko zmanjšamo njihov vpliv in prispevamo k bolj trajnostnemu pristopu.
Porabljene kartuše in tonerji pogosto končajo na odlagališčih, kjer se plastika razgrajuje celo vrsto let. Če niso ustrezno reciklirani, lahko škodljive snovi kontaminirajo okolje. Zato je pomembno, da jih po končanem delovanju odlagamo na ustreznih zbirnih mestih ali jih vrnemo proizvajalcem, ki nudijo programe recikliranja. Pravilen način ravnanja omogoča ponovno uporabo plastike, kovin in ostankov barve ter preprečuje izpust škodljivih snovi v naravo.
Tudi iz tega razloga je včasih bolje razmisliti o alternativnih rešitvah, kot so kompatibilne kartuše za tiskalnik, ki omogočajo ponovno polnjenje (refil). Zasnovane so tako, da jih je mogoče večkrat napolniti, kar znatno vpliva na količino odpadkov. Namesto da bi jih odvrgli, jih preprosto napolnimo in uporabimo znova in znova.
Tudi toner za tiskalnik je mogoče ponovno napolniti z barvnim prahom, vendar ga je treba pravilno odmeriti za zagotavljanje ustrezne barvne natančnosti. Ponovno polnjenje je lahko precej cenejše od nakupa originalov, še posebej, če tiskamo v velikih količinah. Vseeno pa je potreben skrben premislek o izbiri ponudnika, saj lahko slaba kvaliteta prahu povzroči neenakomeren tisk ali zamašitev printerja. Vedno moramo izbrati kakovosten toner za tiskalnik, ki je združljiv z napravo in slovi po dobrih uporabniških izkušnjah.