Razstrupljanje telesa deluje blagodejno na naše zdravje in počutje
Razstrupljanje telesa oz. detoksikacija organizma - zakaj je pomembna? Danes živimo v svetu, polnem strupenih snovi, ki jih jemo, pijemo, dihamo in drugače vnašamo v telo. Človeško telo sicer ima nekatere mehanizme razstrupljevanja, vendar se velikokrat nabere preveč odvečnih snovi, da bi jih lahko telo odpravilo samo, zato mu moramo pri tem pomagati. Na voljo so različne tehnike za čiščenje telesa, s katerimi lahko pomagamo našim organom, da se očistijo in tako okrepijo svoje delovanje.
Prvi znanilci nakopičenih odvečnih snovi v telesu so utrujenost, nezbranost, podočnjaki, alergije, bolečine v sklepih, zamašene obnosne votline, motne in pordele oči, polt brez leska, madeži na koži, slaba prebava in zadah. Naravno razstrupljanje telesa sicer ni zdravilo za bolezni, je pa odlična metoda za blagodejne spremembe in nov polet. Po razstrupljanju telesa, ki traja od nekaj dni pa do nekaj tednov, se počutimo kot prerojeni, poleg tega pa tudi lažje in hitreje mislimo, se lažje gibamo, zlahka prenašamo vsakdanje napore, bolje spimo in imamo lepšo kožo.
Telo za detoksikacijo organizma do neke mere poskrbi samo
Ko govorimo o razstrupljanju telesa, se moramo zavedati, da je telo do neke mere toksine iz našega organizma sposobno odvajati samo. Težava nastane, ko je toksinov preveč in organi, ki sodelujejo pri razstrupljanju telesa ne zmorejo več opravljati svojega dela. Takrat prihaja do različnih bolezenskih stanj.
Za čiščenje telesa v osnovi skrbijo jetra
Jetra v človeškem telesu veljajo za najpomembnejši razstrupljevalni organ, saj presnavljajo strupe. Najpomembnejša funkcija jeter je sposobnost filtracije snovi, s tem pa je omogočeno učinkovito razstrupljanje telesa. Jetra razgradijo škodljive snovi, ki smo jih s prehrano vnesli v telo. Nato te snovi izločijo v žolč ali kri. Žolčni stranski produkti vstopijo v črevo in na koncu skozi debelo črevo telo zapustijo. Krvne stranske produkte pa filtrirajo ledvice, ti pa tako zapustijo telo v obliki urina.
Strokovnjaki opozarjajo, da smo ljudje zaradi nezdravega načina življenja in velike količine stresa, ki smo ji izpostavljeni, velikokrat v situaciji, ko so naša jetra preobremenjena in zamaščena. Za to je prvenstveno kriva industrijsko pridelana hrana, alkohol, preveč maščob, pa tudi določena zdravila.
Poleg jeter za razstrupljanje telesa skrbijo tudi ledvice. Gre za organ, ki poskrbi za filtriranje krvi in odstranjevanje odpadnih snovi iz organizma.
Zdrava prehrana je ključ do naravnega razstrupljanja telesa
Za naravno razstrupljanje telesa lahko veliko naredimo že z zdravo prehrano. Svoje obroke začnimo z zajtrkom, ki naj bo sestavljen iz živil, ki bodo poskrbela, da bo naše telo dobilo vsa makro hranila, ki jih potrebuje. Odločimo se raje za več manjših obrokov, ki jih zaužijemo razporejeno, skozi ves dan. Izogibajmo se enostavnim ogljikovim hidratom, kot je na primer pecivo ali bel kruh, pač pa raje posegajmo po kompleksnejših ogljikovih hidratih. Prav tako se velja izogniti cvrtju.
Ob želji po naravnem razstrupljanju telesa je priporočljivo uživati tudi večje količine vode, izogibati pa se velja sladkim in gaziranim pijačam. Tudi alkohol je v času, ko se odločimo za čiščenje telesa, odsvetovan.
Seveda pa pri razstrupljanju telesa nikakor ne smemo pozabiti na gibanje in spanje, ki sta prav tako kot prehrana, izjemno pomembna dejavnika in pri čiščenju telesa igrata veliko vlogo.
Temeljni pristopi k razstrupljanju organizma
Če strnemo različne metode za naravno razstrupljanje telesa, lahko ugotovimo, da gre v principu za štiri pristope: postenje, irigacija oziroma klistiranje, zeliščni pripravki oziroma detox napitki in podobno, ter naravno razstrupljanje telesa s potenjem.
Za naravno razstrupljanje telesa se lahko odločimo za post
Postenje velja za eno izmed najučinkovitejših metod čiščenja telesa. Priporočljivo je, da se posta lotevamo spomladi, ko se prebuja tudi narava. Če se zazremo v preteklost, lahko vidimo, da ideja o postu ni nova, ljudje so se postili tudi včasih. Posti so takrat trajali precej dalj časa, za sodobnega človeka pa so nekoliko primernejši krajši, vendar redni, posti – denimo posti, ki trajajo dan ali dva. V kolikor se odločimo za daljši post, se je glede tega treba posvetovati z zdravnikom ali izkušenim terapevtom.
Tudi med postom je zelo priporočljivo gibanje. Sprehodimo se v naravi in se nadihajmo svežega zraka. Hoja na prostem in globoko ritmično dihanje s prepono namreč pripomorejo k razstrupljanju telesa, saj kombinacija obojega masira notranje organe, spodbudi limfni obtok in na ta način pripomore k izločanju toksinov. Odločimo se lahko tudi za meditacijo ali za izvajanje joge.
Pomemben del daljšega postenja z vodo ali razredčenimi zelenjavnimi sokovi je tudi čiščenje črevesja s klistirjem. V odsotnosti blata v črevesju namreč izostane tudi impulz za praznjenje, ki ga spodbudimo s klistirjem. Na ta način očistimo črevo ostankov strupenih snovi, ki jih jetra izločajo v črevo tudi v času postenja in tako preprečimo njihovo absorpcijo v kri.