Zaprtje črevesja: kaj pomaga in kateri so preventivni ukrepi?

Zaprtje je običajno posledica nezdravih navad ali stranski učinek zdravil. Med drugim se lahko pojavi pri uporabi antidepresivov, diuretikov in opioidnih analgetikov. Za težave z zaprtjem pa je včasih kriva tudi sprememba okolja in s tem povezana sprememba navad.

Nevšečnosti, povezane s prebavo, so zato nadpovprečno pogoste na dopustu, ki večinoma prinese precejšnjo spremembo naše običajne dnevne rutine. 

Kako torej preprečiti zaprtje, kaj pomaga, če so se težave že pojavile, in na kaj paziti pri morebitni odločitvi za uporabo odvajal?

Zaprtje črevesja

Za težave z zaprtjem pogosto kriva dehidracija in pomanjkanje vlaknin

Kot v mnogih drugih primerih je ključna preventiva. Ne čakajte, da začne vaše črevesje stavkati; namesto tega raje poskrbite za ustrezne preventivne ukrepe, s pomočjo katerih dokazano zmanjšamo nevarnost za zaprtje. Kaj pomaga? Eden od ključnih vidikov je nedvomno zadosten vnos tekočine. Upočasnjena prebava je nemalokrat povezana prav z dehidracijo. Poleg tega pa je blato zaradi pomanjkanja tekočine zelo trdo, kar oteži odvajanje. 

Pazite torej, da bo vnos tekočine skladen s priporočili, hkrati pa upoštevate, da je pomembno, kaj pijete. Najboljša možnost je zagotovo voda, dobra izbira pa so tudi nesladkani čaji in podobni napitki brez dodatka sladkorja. Po drugi strani pa se je priporočljivo izogibati alkoholnim pijačam in kofeinskim napitkom. Tako alkohol kot kofein namreč prispevata k dehidraciji. 

Zaprtje črevesja je obenem pogosta posledica neurejene prehrane. Problematično je predvsem pomanjkanje vlaknin. Gre za snovi, ki jih naše telo sicer ne more prebaviti oziroma absorbirati, vendar so izjemno pomembne za zdravo prebavo, hkrati pa za uravnovešen črevesni mikrobiom, saj jih koristne bakterije v črevesju uporabljajo kot vir hrane.

Med živila, ki so nadpovprečno bogata z vlakninami, spadajo praktično vse vrste sadja in zelenjave. Veliko vlaknin je mogoče najti še v stročnicah in žitih. Po potrebi pa si lahko pomagate s prehranskimi dopolnili, npr. z dopolnili na osnovi indijskega trpotca, ki velja za enega najboljših virov vlaknin.

Za zaprtje kaj pomaga? Uravnotežena prehrana.

Zaprtje črevesja je nemalokrat povezano s pomanjkanjem gibanja

Za težave z zaprtjem črevesja je pri številnih ljudeh krivo tudi pomanjkanje telesne aktivnosti. Prav to je eden od razlogov, zaradi katerih nas tovrstne nevšečnosti pogosto presenetijo na dopustu. Gre namreč za obdobje, ko smo praviloma manj aktivni, saj je v ospredju počitek, posledično pa se poveča tveganje za zaprtje.

Kaj pomaga? Odgovor je seveda zelo preprost. Počitnice ne bi smele biti izgovor za popolno neaktivnost. Izjemno pomembno je, da na svojem urniku najdete čas za rekreacijo – tako doma kot na dopustu.

Gibanje spodbudi peristaltiko, zato je premikanje hrane po prebavnem traktu hitrejše in učinkovitejše. Seveda pa bo redna telesna aktivnost poskrbela še za številne druge blagodejne vplive na vaše zdravje in počutje.

Težave z zaprtjem - gibanje pomaga

Akutno zaprtje: kaj pomaga?

Ustrezna preventiva je torej osnova, toda včasih je iztrebljanje oteženo kljub upoštevanju osnovnih napotkov za zdravo prebavo. Še posebej pogosto je kratkotrajno, akutno zaprtje. Kaj pomaga v tovrstnih primerih? Če ste izčrpali vse druge možnosti, je morda smiselno razmisliti o uporabi odvajal. Pri tem pa je pomembno, da izberete odvajala s čim manj znanimi nezaželenimi stranskimi učinki.

Če gre za kronične težave oz. če vas zaprtje črevesja muči zelo pogosto, morate obenem preveriti, ali gre za odvajala, ki jih je mogoče po potrebi uporabljati dlje časa, ne da bi to vodilo v odvisnost in s tem do potrebe po stalnem povečevanju odmerka. 

Če sumite, da je za zaprtje črevesja kriva uporaba specifičnih zdravil, se o tem posvetujte z zdravnikom. Kot omenjeno, je eden od relativno pogostih stranskih učinkov različnih zdravil prav zaprtje. Pomaga lahko zamenjava zdravila, seveda pa to včasih ni mogoče.

V tovrstnih primerih zdravniki običajno svetujejo uporabo odvajal, pri čemer je treba prav tako paziti, da koristi pretehtajo nad potencialnimi nevarnostmi. Na srečo so danes na voljo odvajala, pri katerih je skrb, povezana z morebitnim razvojem odvisnosti, povsem odveč.

Svečke za odvajanje blata

Svečke za odvajanje blata, ki ne povzročajo odvisnosti

Če vam ukrepi, kot so povečanje vnosa vlaknin, pogostejša telesna aktivnost in skrb za to, da popijete dovolj vode, ne pomagajo, pridejo v poštev svečke za odvajanje blata, ki lahko uspešno odpravijo zaprtje. Kaj pomaga in kaj ne, je sicer deloma odvisno od posameznika, vendar je pri nekaterih izdelkih učinkovitost še posebej visoka. To velja tudi za svečke za odvajanje blata Lecicarbon, zdravilo brez recepta, ki je na voljo v lekarnah in posameznih spletnih lekarnah. 

Lecicarbon je še posebej učinkovit pri ljudeh, ki jih muči »leno črevesje« oziroma t. i. atonično zaprtje črevesja. Ena od ključnih posebnosti izdelka je, da ne povzroča odvisnosti. Poskrbi za naravno spodbudo iztrebljanja, pri čemer ne povzroča sprememb črevesne sluznice, zato je po potrebi primeren za dolgotrajnejšo uporabo.

Svečke za odvajanje blata spodbujajo naravne črevesne procese, in sicer s pomočjo dovajanja ogljikovega dioksida. Ta nastaja med reakcijo med dvema zdravilnima učinkovinama, ki sledi vstavitvi svečke v danko. Mehurčki ogljikovega dioksida uspešno spodbudijo peristaltiko in s tem lahko pripomorejo pri neželenem zaprtju črevesja. Učinkovati začnejo po približno 15–30 minutah po vstavitvi. Na voljo so tako svečke za odrasle kot za otroke in dojenčke. 

IMATE TEŽAVE S HEMOROIDI?