Nasveti za vse, ki jih pesti pomanjkanje železa

Pomanjkanje železa je nekaj, s čimer se večina posameznikov ubada predvsem spomladi, ko se številnih loti nadloga, ki jo imenujemo »spomladanska utrujenost«. Če le ta traja predolgo, se posamezniki začnejo spraševati ali morda gre za primanjkovanje železa in ali potrebujejo tablete za pomanjkanje železa. Kljub vsemu pa pomanjkanje železa ni težava, ki je aktualna zgolj spomladi, pač pa bi morali biti nanjo pozorni skozi vse leto.

Izpostavljenost primanjkovanju železa je odvisna od posameznika. Najbolj izpostavljeni so mu mlajši otroci ter ženske v rodni dobi. To je tudi povsem logično. Ženske železo izgubljajo z menstruacijo, še več pa ga porabijo med nosečnostjo, ko z njim oskrbujejo plod. Na drugi strani otroci železo potrebujejo za rast. Zato nemalokrat vidimo, da zdravnik ženskam predpiše tablete za železo.

V primeru primanjkovanja železa veliko posameznikov takoj poseže po tabletah za pomanjkanje železa. Tablete za pomanjkanje železa nam lahko pri dvigu tega minerala učinkovito pomagajo, vendar lahko veliko dosežemo tudi s samo prehrano.


Utrujenost - posledica pomanjkanja železa

Kakšno vlogo ima železo v našem telesu in kako se kaže pomanjkanje železa pri posamezniku?

Železo je element, ki je za naše telo zelo pomemben. Ima namreč vlogo pri kognitivnih funkcijah telesa, prispeva k sproščanju energije pri presnovi, ima vlogo pri nastajanju rdečih krvničk in hemoglobina in pri prenosu kisika v telesu. Železo ima tudi vlogo pri delovanju imunskega sistema, prispeva pa tudi k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti.


Primanjkovanje železa – kako ga bomo opazili?

S pomanjkanjem železa v prvem koraku povezujemo utrujenost in izčrpanost. Čeprav sta to simptoma, ki se lahko v hitrem tempu življenja in ob obilici stresnih situacij zdita popolnoma normalna, moramo biti ob daljših spremembah kljub temu pozorni na morebitno primanjkovanje železa.

Seveda se kot naslednje navadno pojavi vprašanje, zakaj smo ob pomanjkanju železa utrujeni. Kot smo omenili že zgoraj, ima železo vlogo pri nastajanju rdečih krvničk in pri prenosu kisika v telesu. Ko telesu prične primanjkovati železa, je tudi oskrba z kisikom slabša, telo pa tako ne more delovati optimalno.

Kadar smo utrujeni, nas pogosto boli glava. Soočimo se lahko tudi z raztresenostjo in slabšo koncentracijo. Ob pomanjkanju železa lahko zaznamo še palpitacije srca, tesnobo in nemirnost, ženske pa bodo opazile tudi tanjše nohte, ki se plastijo. Pride lahko do izpadanja las, saj lasni mešički ne dobijo dovolj kisika.


Kakšne so potrebe po železu, da ne pride do primanjkljaja v telesu?

Podatek o tem, koliko železa posameznik dnevno potrebuje, da pri tem ne pride do pomanjkanja železa, je odvisen od spola in starosti posameznika pa tudi od njegove aktivnosti. Referenčne vrednosti železa za odrasle moške so po priporočilih NIJZ 8 miligramov železa dnevno, ženska v rodni dobi ga potrebuje kar dvakrat več - okrog 18 miligramov na dan. Nosečnost potrebe po železu zviša na 27 miligramov dnevno, med dojenjem pa ta vrednost ponovno nekoliko pade – na 18 miligramov na dan. Po menopavzi se potrebe žensk po železu izenačijo s potrebami moških.

Posameznik s hrano na dan v povprečju v telo vnese okrog 15 miligramov železa. V črevesju se ga od omenjenih 15 miligramov vsrka le okrog 10%. To je le nekaj nad količino železa, ki ga dnevno izgubljamo s potenjem, luščenjem kože, ženske pa tudi z menstruacijo. Če je posameznik fizično aktiven, so potrebe po vnosu železa v telo še večje. Zato se tudi športniki nemalokrat soočijo s primanjkovanjem železa.

Ob uživanju železa se je dobro zavedati tudi dejstva, da obstaja hrana, ki vsrkavanje tega elementa v telo zavira, pa tudi hrana, ki vsrkavanje železa v telo pospešuje. Vsrkavanje železa v prebavilih zavirajo stročnice, mleko in mlečni izdelki, kava, čaj ter soja, pospešujejo pa meso, sadje in zelenjava - predvsem tista živila, ki so bogata z vitaminom C.


Kako je z vnosom železa pri vegetarijancih in zakaj hitreje pride do primanjkovanja železa?

Nemalokrat naletimo na vprašanje o potrebah po železu pri vegetarijancih, pa tudi na vprašanje, zakaj pri vegetarijancih pogosteje prihaja do pomanjkanja železa. Vegetarijanska prehrana sicer lahko oskrbuje z dovolj miligrami železa na dan, vendar je težava v tem, da je biološka razpoložljivost železa iz rastlinskih virov nekoliko slabša. Če povemo nekoliko bolj enostavno – železo se v črevesju ob vegetarijanski prehrani slabše vsrkava, zato pri vegetarijancih prej pride do pomanjkanja železa. Zaradi tega zdravniki moškim vegetarijancem priporočajo, naj vnos železa iz prehranskih virov, ki jih uporabljajo, povečajo na najmanj 20 miligramov na dan, ženske pa na 32 miligramov na dan. Poleg tega se svetuje uživanje živil, ki vsebujejo vitamin C, saj le-ta povečuje absorpcijo železa.


Prehransko dopolnilo – železo v obliki tablet

Tablete za železo FloradixČe smo tudi mi eden izmed tistih, ki se sooča s pomanjkanjem železa, bomo verjetno takoj želeli poseči po prehranskih dopolnilih. Vendar pozor – pri nadomeščanju železa ima zelo velik pomen tudi prehrana. Poleg uživanja hrane bogate z železom, bodite pozorni tudi na hrano, ki absorpcijo železa povečuje – kot smo prej omenili, je to hrana, bogata z vitaminom C.


Tablete za pomanjkanje železa nam lahko pomagajo k dvigu ravni te kovine

Seveda pa si lahko v primeru primanjkovanja železa pomagamo tudi s prehranskimi dopolnili. Izbirajmo tablete za železo, ki vsebujejo dvovalentno železo, saj se le to bolje absorbira. S prehranskimi dopolnili železo napogosteje vnašamo v obliki železovih soli (glukonat, sulfat, …). Znano je, da je absorpcija železa iz železovega glukonata boljša od absorcije iz železovega sulfata. Zelo dobro je, če tablete za pomanjkanje železa hkrati vsebujejo tudi vitamin C, ki povečuje absorpcijo železa.


Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano ter zdrav način življenja.