Oporni zidovi v le nekaj korakih


Oporni zidovi oziroma po domače škarpe so najpogosteje narejeni iz betona ali kombinacij različnih materialov. Med te materiale prištevamo predvsem kamnite izdelke in škarpnike, ki jih uporabljamo pri gradnji opornih zidov. Gradnja le-teh se izvaja na dva glavna načina: stebrno in armirno integralno izvedbo. Celoten proces gradnje škarpe bo prilagojen željam in potrebam naročnika oziroma lastnika. Poleg klasičnih funkcij bo postala tudi dobrodošel estetski element, ki bo zaokrožil podobo celotne hiše.


Vrste opornih zidov oziroma škarp

Osnovna funkcija opornih zidov je nosilnost, povezana s preprečevanjem usipanja ter drsenja zemlje. Poleg praktične funkcije lahko govorimo tudi o estetski, ki jo oporni zidovi igrajo v okolici hiše. Tu gre lahko le za določanje meje med parcelami ali zgolj za vizualno olepšavo. Dosti lepše je, če kup zemlje oz. nezamejen hribček materiala zamejimo s škarpo, saj bomo tako ne le da preprečili usipanje materiala, ampak bo tudi splošni videz okolice lepši. Poznamo dve vrsti opornih zidov, kamnito in betonsko.


Oporni zidovi


Postopek gradnje opornih zidov

Ne glede na vrsto škarpe mora biti ta zgrajena po pravilih in na visoki ravni strokovnosti. Še pred samim začetkom gradnje je potrebno misliti na številne dejavnike. Upoštevati je potrebno meritve, kot so meritve pritiska zemljine, meritve dimenzij temelja in škarpe. Začne se z oceno terena, kjer se določijo izmere opornega zidu in temelja. V kolikor bo škarpa višja od metra in pol, bodo potrebni tudi statistični izračuni in gradbeno dovoljenje za nezahtevni objekt.  

Škarpa

Nato se začne s pripravo podlage za oporni zid, kar pomeni izkop gradbene jame. Sledi postavljanje natančnih temeljev – najprej se nasuje gramoz, ki ga je nujno ustrezno utrditi. Utrjeni in izravnani plasti gramoza sledita betonska nosilna podlaga in leseni opaži. Po potrebi je vgrajena še armatura oziroma kovinska mreža, saj bo le-ta škarpi prinesla dodatno stabilnost. Izbrana betonska mešanica se v naslednjem koraku vliva v lesene opaže. Ko se beton utrdi, se začne naslednja faza – gradnja opornega zidu.


Zaključni in vidni del opornega zidu

Na zadnjem delu opornega zidu je potrebno opraviti še postopek drenaže z drenažnimi cevmi. Po teh ceveh bo odtekala voda v ponikalnico ali kanalizacijo. Gre za ključni korak, ki bo poskrbel za preprečevanje pritiska vode na oporni zid in spodkopavanje podlage in spodnjih plasti. V kolikor bi se odločili za dekorativni oporni zid, je treba izvesti še hidroizolacijo. Vaša škarpa bo trdna, neprepustna in čudovita. Vsak ponudnik ima na voljo širok nabor različnih vrst in stilov zidov. Pri izbiri pravega vam bomo z veseljem svetovali.