Tlakovci in plošče: ureditev dvorišč in drugih površin

Tlakovci so zelo pripravna in pogosto uporabljena izbira za utrjevanje najrazličnejših javnih in zasebnih površin. Tlakovci so lahko iz različnih materialov; betonski, opečnati ali pa narejeni iz kamnin, kot sta granit in marmor … Tlakovani površini dajejo tlakovci, zloženi lahko v najrazličnejših postavitvah, večno lep in klasičen videz. Srečamo jih v urejenih parkih, v okolici cerkva in drugih starih spomenikov, v mestih so denimo tlakovane še površine na bregovih rek in drugod.

Seveda so tlakovci odlična rešitev tudi za urejanje okolice hiše. Z njimi tlakujemo sprehajalne steze, dvorišča in terase, površine okoli bazena in podobno. Med gradbenimi storitvami, ki jih izvajamo v podjetju M - gradnje Štefan Medved s. p., je tudi tlakovanje dvorišč in drugih površin s tlakovci in ploščami. Izdelki so slovenske proizvodnje (podjetja Zobec, Semmelrock, Jarc, Oblak Commerce Logatec in Podlesnik).

Iz pestrega nabora materialov, barv, oblik in dimenzij se zagotovo najde kombinacija, ki bo unikatno polepšala okolico doma. Pri izbiri in nakupu vam pomagamo z nasveti. Na voljo smo po celi Sloveniji.

Polaganje pohodnih plošč

Tlakovci – polaganje na pohodne površine

Pri tlakovanju moramo najprej pravilno pripraviti podlago. Začnemo z izkopom površine 40 centimetrov globoko. Pomembno je, da omogočimo ustrezno nosilnost terena in poskrbimo za drenažo. Ploskev mora biti nagnjena za 2,5 % – naklon namreč prepreči zastajanje vode med tlakovci (vlažno okolje bi nudilo pogoje za razrast mahu in plesni). Na nosilno plast nasujemo 30 centimetrov gramoza in ga utrdimo z valjanjem.

Sledi polaganje taypro folije in nasutje do 4 centimetrov peska, ki ga lepo poravnamo. Nato se lotimo polaganja tlakovcev, pričnemo v spodnjem vogalu dvorišča in pazimo na barvno usklajenost celotne površine. Tlakovce polagamo z manjšim razmikom, ki ga zapolnimo s kremenčevo mivko (fugirno maso).

Tudi fugiranje je ukrep proti razraščanju plevela med tlakovci. Preostane še vibriranje tlakovcev, pri čemer jih z vibracijsko ploščo vtisnemo v podlago. Ta naprava ima gumijasto podlago, ki zavaruje zgornji sloj materiala pred poškodbo.

več o tlakovanju dvorišč

Polaganje pohodnih plošč na zunanje površine

Zanesljivo izbiro za utrditev zemljišča predstavljajo tudi pohodne plošče. Polagamo prane in druge betonske plošče. Izdelane so iz kvalitetnih in odpornih materialov, tako da so obstojne tudi ob nizkih temperaturah in soljenju. Postopek se prične z grobo pripravo podlage, pri kateri je pomembno upoštevati nosilnost terena.

Ko s površine odstranimo zemljo, kamne in rastlinje, nasujemo plast gramoza (od 20 do 50 centimetrov). To podlago dobro zbijemo in izravnamo z valjanjem z vibracijsko ploščo. Pri fini pripravi podlage si pomagamo z višinskimi letvami, s katerimi natančno označimo površino. Položimo drenažno folijo in nanjo nasujemo sloj finega peska. Nosilna plast naj ima naklon 2,5 %. Ko polagamo plošče, med njimi puščamo razmik za fugirno maso. Betonske plošče z gumijastim kladivom stabilno vtisnemo v podlago. Nato jih očistimo, fugiramo reže in na koncu površino še pometemo in speremo.

Polaganje betonskih plošč

Polaganje betonskih plošč na povozne površine

Betonske plošče so primerne tudi za utrditev parkirnih mest in dovozov. Ker pa te površine nosijo težja bremena, je postopek polaganja specifičen. Upoštevati je treba nosilnost in ustrezno poskrbeti za trpežnost in obstojnost podlage. Povozne plošče se polagajo na betonsko osnovo, pri delu se uporabljajo tudi posebna lepila.

več o polaganju betonskih plošč

Tlakovanje dvorišč: tlakovci, plošče ali njihova kombinacija

Za tlakovanje dvorišč lahko izberemo različne vrste tlakovcev, betonske pohodne plošče ali kombinacijo teh dveh izdelkov. Dvorišču dajo lep videz in poskrbijo za usklajenost in povezanost površin. Pri tlakovanju dvorišča lahko denimo za označevanje poti izberemo tlakovce drugačne barve ali tipa in tako ustvarimo dinamično podobo. Z izbiro kvalitetnih materialov in izvedbo, zaupano strokovnjakom, bo zagotovljena tudi funkcionalnost površin, ki bodo odporne na vremenske neprilike in mehanske obtežitve. Tudi vzdrževanje in čiščenje ne bo predstavljalo težav.