Pohodni čevlji nam morajo olajšati in olepšati vsak pohod
Pohodni čevlji so najpomembnejša oprema, ki jo potrebujemo za pohodništvo. Tudi, če nameravamo hoditi pretežno po ravninskem terenu, je pomembno, da je naša obutev udobna in prave velikosti. Če se bomo podali v sredogorje ali celo visokogorje, pa so pohodniški čevlji ključnega pomena za našo varnost in udobje.
Pohodniški čevlji: kako jih izbrati?
Če želimo izbrati prave pohodniške čevlje zase, si moramo za to vzeti dovolj časa. Istočasno pa se moramo zavedati, da bo za tiste res kakovostne, običajno potrebno odšteti nekoliko več denarja. Vseeno gre za dobro naložbo, saj so kakovostni pohodni čevlji ključni pri zaščiti pred poškodbami, pa tudi za samo udobje hoje.
Najlažje bomo izbrali prave čevlje zase, če bomo obiskali čim več trgovin in preizkusili več različnih blagovnih znamk. Preizkusiti moramo tudi čim več čevljev iz različnih materialov in z različnimi kopiti. Šele takrat bomo namreč začutili, kateri pohodni čevlji so najprimernejši za nas. Seveda pa se moramo na pomerjanje odpraviti v nogavicah, ki jih dejansko nameravamo nositi, ko se bomo podali na pohod. Torej debelih, če nameravamo uporabiti te, in tankih, če se bomo na pohod odpravili v njih.
Pomembno je, da se zavedamo, da nas bodo čevlji, ki nas nekoliko žulijo ali ribajo že med samim pomerjanjem, žulili in ribali še bolj, ko bomo dlje časa hodili. Prav zaradi tega je najbolje, da takšne odpišemo že takoj na začetku. Še eden od zelo pomembnih vidikov, na katere moramo biti pozorni, je, kje bomo čevlje sploh uporabljali. Različni tereni namreč zahtevajo različno obutev. Posledično je dobro že pred nakupom vedeti, ali iščemo nizke, pol-visoke ali visoke pohodne čevlje.
Na koncu je seveda pomembno tudi to, da so nam čevlji všeč, a to je najmanj pomemben vidik, na katerega moramo biti pozorni med nakupom pohodniških čevljev.
Nizki pohodni čevlji so namenjeni lažjim terenom
Kot smo opozorili že zgoraj, se moramo že pred nakupom odločiti, kakšne pohodne čevlje sploh želimo, oziroma potrebujemo za svoje pohodniške podvige.
Če najprej opredelimo, kakšni sploh so nizki pohodni čevlji. Takšni, ki so nizki v gležnju, a imajo trši podplat. Zaradi tršega podplata so bolj primerni za nekoliko zahtevnejše podlage, kot denimo običajne teniske. Z zahtevnejšo podlago mislimo takšno, ki je polna kamenja in korenin. Vseeno pa so nizki pohodni čevlji primernejši za manj strm teren, saj zaradi oblike iz njih prej uide peta, kot denimo iz tenisk ali visokih pohodnih čevljev.
Nizki pohodni čevlji so večinoma nepremočljivi, običajno pa so tudi nekoliko težji od navadnih čevljev. Primerni so torej za daljše sprehode po makadamu ali gozdu, pa tudi za ture po nižjih vzpetinah, kot so nižji hribi in gričevnat teren.
Visoki pohodni čevlji so drugačni od alpinističnih čevljev
Čeprav nekateri ljudje zamenjuje alpinistične in visoke pohodne čevlje, pa so med njimi očitne razlike. Res je, da so obojni namenjeni težjemu terenu, a so alpinistični čevlji v prvi vrsti prilagojeni dobremu in udobnemu plezanju z derezo. Obenem omogočajo tudi hojo po višjem snegu, z njimi pa lahko brcamo stopničke. Posledično so torej veliko trši od visokih pohodnih čevljev, ožji so in manj primerni za hojo po hribih.
Če sodite med pohodnike in planince, ki ne hodijo v hribe ali gore v času, ko so vremenske razmere za to manj primerne, vseeno pa se pogosto podate tudi v sredogorje in visokogorje, potem so za vas najboljša izbira visoki pohodni čevlji. Res je, da so bolj okorni in težji od nizkih, a zaradi višine zaobjamejo gleženj in tako dajejo boljšo oporo. Z njimi težje pride do poškodb, v večini pa so njihovi podplati ustvarjeni tako, da preprečujejo zdrse.
Poleg tega, da imajo kakovosten podplat, so običajno narejeni tudi iz močnejšega materiala. S tem so prilagojeni za zahtevnejše razmere, ki so večkrat prisotne v visokogorju. Običajno tako poskrbijo za toplotno izolacijo, ob enem pa so tudi nepremočljivi.