Vnete dlesni kaj pomaga?

Vnete dlesni kaj pomaga, je prva misel, ko opazimo krvavitev pri ščetkanju zob, obzobno tkivo pa je vneto in občutljivo na dotik. Bakterijsko vnetje dlesni ali gingivitis nastane zaradi kopičenja bakterijskih oblog na zobeh. V ustni votlini se namreč tvori biofilm, ki je sestavljen iz različnih mikroorganizmov, vključno z bakterijami, glivicami, virusi in drugimi mikrobi. Biofilm je sicer del naravne mikrobiote ustne votline, vendar lahko neravnovesje in pretirano nalaganje na površine povzroči vnetje, karies in druge bolezni zob in obzobnih tkiv.

Ko se pojavi vnetje dlesni znaki, kot so otekanje, krvavitev, bolečina, slab zadah, najprej opozorijo, da se v naši ustni votlini dogaja nekaj alarmantnega. Takrat se ponavadi malce bolj zaskrbljeno pogledamo v ogledalo in opazimo vnete dlesni kaj pomaga pa je običajno že naslednje vprašanje.

Najpomembnejša stvar je seveda redna in pravilna ustna higiena, pravilno ščetkanje zob, uporaba zobne nitke ter posvet pri zobozdravniku. Ker je biofilm zelo kompleksne strukture, ga je težko odstraniti le z vodo in zobno pasto. Zato je tu enkraten izdelek PerioTabs, ki z 10-dnevno redno uporabo zagotavlja uspešno odstranitev mikroorganizmov s površine zob, dlesni, zobnih vsadkov in zobne ščetke.

Patentirana sestavina Nitradine denaturira membranske proteine mikroorganizmov, ostale sestavine pa v stiku z vodo delujejo promikrobno. Redna uporaba v desetih zaporednih dneh zagotavlja zmanjšanje krvavenja dlesni in pomaga preprečevati paradontalno bolezen oziroma težave z zobnimi vsadki.

Bakterijsko vnetje dlesni

Bakterijsko vnetje dlesni – vzroki za nastanek

Bakterijsko vnetje dlesni se pojavi največkrat pri ljudeh, ki ustno higieno opravljajo neredno ali nepravilno. Za ohranjanje zdravja ustne votline je potrebno zobe ščetkati najmanj dvakrat dnevno. Priporočljiva je izbira ščetke z gostimi in mehkejšimi ščetinami, ki je nežna in prijazna do obzobnega tkiva. Pomembno je, da potekajo gibi vedno od dlesni navzgor ali navzdol v smeri rasti zob in ne obratno. Posvetiti se je potrebno vsem ploskvam zob, ne pozabite pa nežno ščetkati tudi jezika, saj je pravo zbirališče bakterij, ki povzročajo slab zadah.

Najboljša prijateljica zobne ščetke je zobna nitka, ki pomaga odstraniti ostanke hrane in obloge tam, kamor ščetka ne seže. Izpiranje ust z ustno vodo pa pomaga odstraniti preostale bakterije in osvežiti dah. Priporočljivo je izbrati takšno, ki ne vsebuje alkohola, ima pa protimikrobne lastnosti.

Tudi z rednimi obiski pri zobozdravniku lahko pravočasno preprečimo bakterijsko vnetje dlesni. Specialist lahko strokovno oceni stanje ustne votline in takoj zazna vnetje dlesni znaki se namreč pojavijo kasneje, ko bolezen že napreduje. Uravnotežena prehrana, bogata z vitamini in minerali pomaga ohranjati zdravje zob in obzobnih tkiv. Sladke jedi in pijače so pravo lepilo, ki se trdovratno oprime površin in je prava paša za razmnoževanje bakterijskega plaka.

Vnetje dlesni znaki

Vnetje dlesni znaki, ki jih ne moremo spregledati

Vnetje dlesni znaki so tisti, ki jih opazimo pri hranjenju ali umivanju zob. Večina ljudi najprej opazi krvavitev pri ščetkanju ali uporabo zobne nitke. Otečene dlesni so občutljive na dotik, zatečene, pordele ali se tkivo celo umika stran od zob. Običajno je to prvi znak za preplah, saj se takrat zavemo, da gre za vnete dlesni kaj pomaga, pa je naslednje vprašanje.

Ukrepati je seveda treba takoj, da se čimprej ublažijo simptomi in začne celjenje. Posebno skrb je treba nameniti ustni higieni in pri tem dosledno umivati zobe večkrat na dan, z nežnim ščetkanjem. Tudi izpiranje ust z ustno vodico ali toplo slano vodo je priporočljivo pri vnetem tkivu zob. Če so dlesni otekle in boleče, se je bolje nekaj časa izogibati trdi hrani ter uživati juhe, kuhano zelenjavo, sadje, pireje in drugo mehko hrano, brez pekočih, kislih in dražečih sestavin, dokler se vnetje ne pomiri.

Vnetje dlesni kaj pomaga

Vnete dlesni kaj pomaga - PerioTabs komplet

Uporaba PerioTabs kompleta je enkratna prva pomoč, ko se sprašujete za vnete dlesni kaj pomaga. Na voljo so v pakiranju desetih šumečih tablet, kar zadostuje za neprekinjeno desetdnevno uporabo. Priložena je tudi posebna posodica, ki je namenjena pripravi raztopine. Tableto je potrebno raztopiti v 15 ml mlačne vode in vanjo potopiti zobno ščetko ter počakati, da se šumeča tableta popolnoma raztopi. Ta postopek traja približno 15 minut.

Ko je tekočina pripravljena za uporabo, lahko pričnete s ščetkanjem zob brez uporabe zobne paste. Priporočljivo je, da ščetko potopite v tekočino in z njo približno 2 minuti čistite zobe. Nato jo sperete pod tekočo vodo in postopek ponovite približno trikrat. Po končanem čiščenju dobro sperite usta in zobno ščetko s tekočo vodo. V desetdnevnem obdobju boste porabili vsebino pakiranja, stanje ustne votline pa se bo občutno izboljšalo.

Bakterijsko vnetje dlesni je potrebno zdraviti in tudi pozdraviti, saj lahko v nasprotnem primeru vodi v nastanek hudih bolezni. Najbolj pogosta posledica je parodontalna bolezen, ki lahko privede do izgube zdravih zob in vodi v resne zaplete z obzobnim tkivom in čeljustnimi kostmi. Manj znano pa je morda, da je slabo stanje ustne votline povezano z nastankom drugih bolezni in težav kot so: okužba srčnih zaklopk in druge kardiovaskularne bolezni, respiratorne težave, raziskave pa kažejo tudi na vzročno povezanost s sladkorno boleznijo.

Skrb za ustrezno ustno higieno, izbira zdravih živil in reden obisk pri zobozdravniku so ključnega pomena za ohranjanje zdravja in zmanjšanje tveganja za nastanek različnih bolezni, nekajkrat letno pa je priporočljiva preventivna uporaba kompleta PerioTabs.

Vnete dlesni kaj pomaga