Ušesno maslo lahko povzroči nastanek ceruminalnih zamaškov

Ušesno maslo ali cerumen samo po sebi ni problematično, saj pravzaprav ščiti in vlaži kožo zunanjega sluhovoda. Ponavadi je rumene, oranžne ali rjave barve, saj je sestavljeno iz ceruminalnih žlez in odluščenih poroženelih površinskih celic kože sluhovoda, torej iz maščob, hialuronske kisline, encimov, lizosomov, glikopeptidov in imunoglobinov. Njegova posebnost je, da v vodi ni topno, zato preprečuje vdor vodotopnih škodljivih snovi in mikrobov v kožo.

Dokler nastaja v normalni količini in pravilni konsistenci, je povsem neškodljivo oz. je celo nujno za zaščito sluhovoda in bobniča. Težava pa lahko nastane, ko se začne nabirati v prekomernih količinah in ustvari ceruminalne zamaške.

Ušesno maslo

Zakaj nastanejo ceruminalni zamaški?

Razlogi za nastanek so različni, a v splošnem do njih pride zaradi čezmernega izločanja cerumna. Ste se kdaj vprašali, zakaj imajo nekateri s tem večje težave kot drugi? Do zamaškov lahko pride zaradi uporabe slušnih aparatov, poraščenosti, anatomskih nepravilnosti sluhovoda, ali pa je moten ceruminalni odtok iz sluhovoda.

Nastanek je sicer lahko povezan tudi z nepravilnim čiščenjem ušes. Mnogi uporabljalo vatirane palčke, s katerimi lahko celotno situacijo le poslabšajo. Cerumen ponavadi le potisnejo globlje v sluhovod, kar lahko povzroči težave.

Ceruminalni zamaški so razlog, zakaj moramo redno skrbeti za čiščenje ušes. Ko se nabere prevelika količina ušesnega masla oz. cerumna, nam lahko zelo zagreni življenje. V najhujših primerih celo vodi v poslabšanje ali izgubo sluha, predrtje bobniča in vrtoglavico, v blažjih primerih pa povzroča pritisk, srbenje, bolečine in šumenje.

To je lahko zelo zoprna težava predvsem poleti, ko se odpravimo na dopust, ki smo se ga veselili celo leto. Med potapljanjem se ustvari nadtlak vode na sluhovodu, posledično pa lahko zamašek povzroči velike bolečine. Vkolikor je cerumna veliko, ne moremo izenačiti pritiska, zaradi česar lahko bobnič poči ali se poškoduje. Prav pred dopustom je zato čas, da se vprašate, kako očistiti ušesno maslo, saj lahko v nasprotnem primeru pride do resnih težav. 

Kako očistiti ušesno maslo

Kako očistiti ušesno maslo?

Kot že omenjeno, vam odsvetujemo uporabo vatiranih palčk, saj z njimi naredimo več škode kot koristi. Ušesno maslo le narinemo globlje v sluhovod, namesto da bi ga odstranili. Torej, kako očistiti ušesno maslo na najenostavnejši in najbolj učinkovit način? Svetujemo vam, da se postopka lotite s sprejem, ki z mili naravnega izvora, topi maščobe in vodotopne nečistoče. Deluje zelo hitro – le v 1 minuti – zato za tovrstno higieno ne boste porabili veliko časa.

Sprej vsebuje površinsko aktivne sestavine rastlinskega izvora (sladkorni ester in natrijev acil sarkozinat), zato je primeren za dolgotrajno uporabo. Če z vatiranimi palčkami naredimo še večjo škodo, pa z uporabo spreja ne odstranimo le odvečnega cerumna, temveč poskrbimo za optimalno stopnjo vlage v sluhovodu in nego kože.

Čiščenje ušes

Kako deluje raztopina A-cerumen?

Sprej, ki vsebuje raztopino A-cerumen, je zelo enostaven za uporabo. Je zelo učinkovit pri topljenju maščob, zato deluje že v 1 minuti. Najprej površinsko aktivne snovi obdajo zamašek oz. čep, nato pa s hidrolizo plasti poroženelih celic zamašek razpoka. V roku nekaj sekund vezne sile popustijo in ceruminalni zamašek razpade.

Uporaba spreja A-cerumen je edini pravilni odgovor na vprašanje »Kako očistiti ušesno maslo?«, saj se po odstranitvi čepa takoj vzpostavi naravno izločanje cerumna, ki ščiti sluhovod. Odlična lastnost omenjenega spreja je tudi, da ga po uporabi ni potrebno izpirati.

Kako očistiti ušesno maslo

Kako pogosto je priporočljivo čiščenje ušes?

V zgornjih odstavkih smo opisali, da lahko ceruminalni zamaški povzročijo velike bolečine ali celo še hujše težave. Ko do tega pride, je čiščenje ušes boleče, saj je koža nabuhla in razdražena. Prav zato moramo poskrbeti, da do prevelikih količin cerumna ne pride, saj lahko le tako preprečimo nastanek zamaškov. Svetujemo vam, da se nehate samo spraševati, kako očistiti ušesno maslo, temveč začnite ukrepati. Vsak dan nekaj minut namenite higieni sluhovoda, saj si boste kasneje zelo hvaležni.

Vkolikor že imate težave z zamaški in jih želite odstraniti, vam priporočamo, da sprej uporabite zjutraj in zvečer, 3 do 4 dni zapored. Tako bo čep razpadel sam od sebe in se izločil na povsem neboleč način. Raztopino lahko sicer uporabljate tudi, če težav še nimate in bi radi le skrbeli za redno higieno. Dovolj bo, če ga boste v uho našpricali 2-krat na teden. Opozoriti vas moramo, da ga lahko uporabljajo vsi, razen dojenčki mlajši od 6 mesecev.

Z redno uporabo spreja A-cerumen vam nikoli ne bo potrebno obiskati zdravnika, saj do težav, povezanih z nabiranjem ušesnega masla, ne bo prišlo. Je pa vseeno mogoče, da boste morali k specialistu ORL, če je vaš sluhovod že preveč zamašen. Če se v nekaj dneh uporabe spreja ušesno maslo ne izteče, sluhovod pa začne boleti ali celo krvaveti, je obisk zdravnika nujen.

Medicinska sestra ali specialist bo opravil izpiranje sluhovodov, v nekaterih primerih pa bo vstavil tudi antibiotični trakec. Dobro je, da se čiščenja loti strokovnjak tudi v primeru, da imamo zožene sluhovode ali predrt bobnič.

Čiščenje ušes