Krčne žile – kdaj se pojavijo in kako se jih zdravi


Krčne žile na nogah so modrikaste, nabrekle, zvijugane ali zasukane vene. Obolenje ven ali krčne žile so pogosta težava, ki lahko brez ukrepanja vodi tudi do resnih zapletov. Kronično obolenje ven ali krčne žile nastopijo, ko žile v nogah izgubijo svojo prožnost.

Med osnovnimi vzroki se prepletajo predvsem trije, in sicer oslabelost venske stene, slabo tesnjenje zaklopk in povišan krvni tlak v venah. Venske zaklopke v tem primeru niso več tako učinkovite pri svojem delu. Posledično pride do obratnega toka krvi in zastoja venske krvi v spodnjih okončinah. Krčne žile se sprva pokažejo kot mrežaste, estetsko neprijetne modre kapilare. Najpogosteje se pojavijo na zadnji strani meč ali na notranji strani nog. Brez primernega pregleda in potrebnega odstranjevanja krčnih žil pa se lahko razvijejo večje razširjene vene z okvarami kože, ki imajo za posledico razjedo ali rano.

Glavni znaki poleg vidnih sprememb na koži vključujejo še težke, utrujene noge, otekanje nog, občutke mravljinčenja, krče in napetost v mišicah. Dejavniki tveganja za pojav krčnih žil so dedna obremenjenost, starost, ženski spol, nosečnost in prekomerna telesna teža.


Krčne žile


Način zdravljenja krčnih žil

Osebni zdravnik Vam bo sprva predpisal kompresijske nogavice ali posebne kreme, ki jih lahko kupimo v kateri koli lekarni ali specializirani trgovini. Z njimi lajšamo bolečine in simptome bolezni ter pomagamo žilam, da bolezen ne napreduje. Če se stanje poslabša in bo potrebno odstranjevanje krčnih žil, nas bo osebni zdravnik napotil k specialistu, žilnemu kirurgu. V ambulanti bo najprej potrebno opraviti pregled ožilja z ultrazvokom, na podlagi pregleda krčnih žil pa se žilni kirurg odloči za najprimernejšo metodo zdravljenja krčnih žil. Žal so čakalne dobe za specialiste zelo dolge, kar seveda vodi do veliko slabšega stanja naših žil, ko pridemo na vrsto za pregled in odstranjevanitev. Trenutne redne čakalne dobe za pregled presegajo 150 dni, zato se veliko ljudi odloči za zasebno zdravljenje krčnih žil. To je v tem trenutku hitrejše in učinkovitejše. Takšnih samoplačniških možnosti je veliko, med njimi tudi v ambulanti za žilna obolenja zdravstvenega centra Aristotel.

Možnosti zdravljenja krčnih žil je več, odvisno od stopnje napredovanja bolezni. Poznamo flebektomijo, klasično operacijo krčnih žil, sklerozacijo in lasersko operacijo krčnih žil.


Odstranjevanje krčnih žil

Flebektomija je izredno učinkovita in varna metoda zdravljenja krčnih žil. Poseg se izvede v ambulanti v lokalni anesteziji, pri katerem odstranimo vidne krčne žile skozi manjše zareze v koži (premera 2-3 mm), ki za seboj ne pustijo vidnih sledi. Z ambulantno flebektomijo odstranjujemo tako tiste krčne žile, ki ne povzročajo težav, kot tudi tiste, ki imajo vpliv na zdravje posameznika. Lahko jo kombiniramo tudi z drugimi metodami zdravljenja krčnih žil.

Sklerozacija krčnih žil je eden od načinov zdravljenja krčih žil. Temelji na injiciranju različnih kemičnih raztopin v poškodovano žilo, ki izprazni kri iz vene in povzroči vnetje stene krvne žile. Kot posledica se stene vene zabrazgotinijo, vena se zapre in naš organizem jo postopoma razgradi. Po sklerozaciji je obvezno nošenje medicinskih kompresijskih nogavic ali povezovanje z elastičnimi povoji. Sam postopek ni boleč, vendar pa se lahko med injiciranjem sredstva pojavi pekoč občutek. Za ustrezno odstranitev krčnih žil so običajno potrebne od 1-3 ponovitve posega. V prvih dveh dneh po terapiji se izogibajte sončni svetlobi, toplim kopelim, savnam in bazenom.

Najpogosteje se specialisti žilni kirurgi in pacienti odločijo za lasersko operacijo krčnih žil. Ta ustreza tako tistim, ki imajo težave s krčnimi žilami že dlje časa, kot tistim, pri katerih so se simptomi šele pojavili. Verjetnost, da se po laserski operaciji krčne žile znova pojavijo, je izredno nizka. Poseg sicer strokovno imenujemo endovenska laserska ablacija (EVLA) in je najbolj pogosta metoda odstranjevanja in zmanjševanja števila krčnih žil. Za paciente ima več prednosti, saj se opravi v lokalni anesteziji, brez odhoda v bolnišnico, hitrejše okrevanje in takojšnja vrnitev na delo, po laserski operaciji krčnih žil se pa vseeno priporoča nošenje kompresijskih nogavic vsaj še en mesec, odsvetuje se tudi dvigovanje težjih bremen, bolnike pa spodbujamo in kar je celo nujno, da veliko hodijo.