Prepoznajte simptome težav s prostato z rednimi kontrolami


Težave s prostato pestijo kar vsakega drugega moškega nad 50. letom starosti in skoraj vsakega moškega nad 80. letom. Prostata je majhna moška spolna žleza, ki lahko povzroči velike težave v življenju posameznika. Prostata ima obliko kostanja in v normalnih okoliščinah meri približno 25 cm2. Leži med sramno kostjo in danko, tik pod sečnim mehurjem in z vseh strani obdaja začetni del sečnice. Od zadaj s strani skozi žlezo potekata semenovoda, ki se jima pridruži izvodilo mehurčaste žleze, tj. semenjaka. Izvodila iz žlez prostaate so kratka in vodijo v sečnico.

Prostata simptomi

Najpogostejši simptomi težav s prostato

Najpogostejši simptom težav s prostato je nezmožnost normalnega uriniranja in praznjenja mehurja. Težave pri uriniranju so pri mlajših moških in moških srednjih let najpogosteje posledica vnetja v prostati, pri starejših moških pa posledica povečane prostate. Običajno prvi simptomi in znaki nastopijo že veliko prej, preden težave s prostato pričnejo vplivati na kakovost življenja in jih moški prične prepoznavati kot bolezenske težave. A z zgodnjim odkrivanjem in pravočasnim pričetkom zdravljenja se lahko močno izboljša težave pri uriniranju in prepreči morebitne zaplete, če gre za bolj resno obolenje, kot je rak prostate.


Znaki, ki lahko kažejo na bolezen prostate so:

  • težave pri uriniranju in praznjenju mehurja
  • boleče ali pekoče uriniranje
  • tiščanje na vodo ponoči
  • pogostejše uriniranje
  • težaven začetek uriniranja
  • daljši čas uriniranja
  • oslabljen ali prekinjajoč curek urina
  • občutek nepopolno izpraznjenega mehurja
  • dalj časa trajajoče kapljanje urina, tudi po občutku popolnega izpraznjenja mehurja
  • nenadna potreba po uriniranju
  • bolečine v spodnjem delu trebuha
  • bolečine med ejakulacijo ali po njej
  • težave s spolnostjo
  • utrujenost in splošno slabo počutje

Glede na vzrok omenjenih težav, lahko bolezni prostate razdelimo na tri skupine, in sicer vnetje prostate, povečanje prostate in rak prostate.

Vnetje prostate (prostatitis)

Prostatitis ali vnetje prostate lahko prizadene moške vseh starosti, sicer pa se bolj običajno pojavlja pri mlajših moških med 20. in 40. letom starosti. Kaže se kot bolečina med uriniranjem, najpogosteje v presredku, a se lahko razširi tudi v zadnjik, križ, moda, penis ali celo v trebuh. Bolečina običajno ni prisotna ves čas, lahko pa se seli in spreminja po jakosti, ojača se ob sedenju na trdi podlagi ali med kolesarjenjem. Značilna je tudi bolečina med izlivom semenske tekočine ali po njem.


Povečana prostata (benigna hiperplazija prostate- BHP)

Če imate težave s prostato, obiščite zdravnika.Povečano prostato strokovno imenujemo benigna hiperplazija prostate oz. krajše kar BHP. Povečana prostata je pogost pojav, pojavlja pa se pri starejših od 50. leta. BHP ima za posledico predvsem pritisk na sečnico in s tem motnje v odtekanju seča iz mehurja. Simptomi povečane prostate se razvijajo počasi in se med posamezniki razlikujejo, zato jih je težko prepoznati. Nekateri simptomi so pogosto tiščanje na vodo, tiščanje na vodo ponoči, oslabljen oz. prekinjajoč curek uriniranja, kar posledično povzroči daljši čas uriniranja, značilen je tudi težave začetek in konec uriniranja ter nenadna potreba po odvajanju urina.

Povečanje prostate običajno ne predstavlja resne težave, vendar so spremljajoči simptomi lahko zelo neprijetni. Kot pripomoček za oceno stopnje izraženosti simptomov povečanja prostate lahko uporabite Mednarodni vprašalnik za točkovno vrednotenje simptomov pri BHP, ki ga lahko dobite pri svojem osebnem zdravniku ali v lekarni.


Rak prostate

O raku prostate se zadnjih nekaj let veliko govori. Ta vrsta raka je pri moških med najpogostejšimi, največkrat pa prizadene moške po 70. letu starosti. Simptomi se pri raku prostate pojavijo pozno, mnogokrat so le- ti podobni simptomom, ki se pojavijo pri nenevarni benigni hiperplaziji prostate. Rak prostate se kaže s topo bolečino, okorelostjo medenice, spodnjega dela hrbta oziroma zgornjega dela stegen. Pojavijo se še splošno slabo počutje, hujšanje, izguba apetita in utrujenost. Z rektalnim pregledom zdravnik zatipa morebitne izrastke na prostati, z analizo krvi pa določi še vrednost PSA. Če na podlagi obeh preiskav ne more podati točne diagnoze, vas bo napotil na urološki posvet in testiranje k zdravniku specialistu. V primeru napotitve k urologu, bo slednji opravil natančnejše preiskave, ki lahko pojasnijo vzroke težav ter odločijo o nadaljnjem zdravljenju.


PREPREČITE RAKA PROSTATE Z REDNIMI PREVENTIVNIMI PREGLEDI PROSTATE


UZ sečil in TRUZ (transrektalni ultrazvok)

Osnovna preiskava, ki jo je potrebno opraviti pred preventivnim pregledom pri urologu, je ultrazvočna preiskava trebuha. Ultrazvočni pregled nam je v pomoč pri ugotavljanju morebitnega zastajanja seča, ocenimo lahko tudi velikost prostate in njeno zamejenost. Pri povišanem PSA oziroma sumljivem rektalnem pregledu prostate vam bo urolog naredil ultrazvok prostate skozi danko (TRUZ) in sočasno še punkcijo prostate. Transrektalno ultrazvočno  (UZ) vodena punkcija prostate je diagnostična preiskava, pri kateri si zdravnik prostato najprej ogleda s pomočjo ultrazvočne sonde, ki jo vstavi v zadnji del  debelega črevesa. Med preiskavo boste praviloma ležali na levem boku s pokrčenimi koleni. S pomočjo ultrazvočne slike urolog določi, na katerih mestih je prostata spremenjena in nato s tanko iglo odvzame delček spremenjenega tkiva. Ob punkciji urolog odvzame od deset do dvanajst vzorcev, ki jih nato pošlje na mikroskopski pregled patologu, slednji pa določi za kakšne spremembe tkiva gre. Glavni namen UZ vodene punkcije je zgodnje odkrivanje raka na prostati.