EKG za natančno merjenje srčnih impulzov


Elektrokardiogram, krajše EKG, je izpis elektrokardiografa, naprave za zapisovanje električnih potencialov v srcu. Elektrokardiografija je pogosta, preprosta in hitra preiskava, ki je ključnega pomena pri odkrivanju nepravilnosti srca ter postavitvi diagnoze.


Elektrokardiogram ali EKG

Elektrokardiogram (EKG) je test, ki meri električno aktivnost srčnega utripa in posname grafični zapis delovanja srčne mišice. Električni impulzi nastajajo v prevodnem sistemu srca, draženje mišičnih vlaken pa vodi do njihovega krčenja. Tvorba in prevajanje električnih impulzov povzroča šibke električne napetosti, ki se širijo po vsem telesu in jih lahko registriramo z ustreznim aparatom, ki je z elektrodami povezan z različnimi deli (točkami) na telesni površini. Tako dobimo EKG zapis.

Elektrokardiografija je najpogostejša neinvazivna preiskava v kardiologiji. Zdravnik je tisti, ki poda indikacijo EKG pregled navadno ob bolečini v prsnem košu, sumu na miokardni infarkt ali ishemično bolezen srca, motnjah srčnega ritma, vnetju osrčnika, povečanju srca ali določenega dela srca, sistemskih boleznih, ki prizadenejo srce, motnjah elektrolitskega ravnovesja, oceni učinka delovanja nekaterih zdravil na srce in oceni delovanja umetnih spodbujevalnikov srca.

EKG pregled

Delovanje EKG naprave

EKG je ena izmed osnovnih preiskovalnih metod v medicini, predvsem pa je pomembna v diagnostiki in zdravljenju srčnih obolenj. Le ta nam omogoča prepoznavanje odstopanj od normalnega sinusnega ritma. To so lahko nujna stanja ali druga patološka stanja. Da pa EKG naprava lahko zazna EKG zapis na monitorju, so potrebne elektrode na površini telesa, ki predstavljajo točno določene točke (odvode). Napetosti med dvema točkama na telesu pravimo bipolarni odvod. V primeru uporabe 3 elektrod, slednje namestimo na desno zapestje, levo zapestje in levi gleženj. V primeru 6 elektrod pa le- te namestimo na prsni koš v točno določene lokacije v medrebrnih prostorih. Mesto postavitve elektrod, vrsta papirja, hitrost in amplituda snemanja EKG preiskave so danes standardizirani.


Potek EKG preiskave

Snemanje elektrokardiograma je zelo pomembna in pogosta preiskava v zdravstvu. Vsak sprejem ali sprememba zdravstvenega stanja pacienta se začne s snemanjem EKG zapisa in drugih vitalnih funkcij. Pred snemanjem elektrokardiograma za pripravo poskrbi medicinska sestra. Pacienta seznani z namenom in načinom izvedbe EKG pregleda. Namesti ga na hrbtni položaj, obleko odstrani le toliko, da lahko namesto elektrode. Pomembno je, da pacient med snemanjem miruje in ne govori.

Elektrokardiografija je popolnoma neboleča preiskava pri kateri preiskovanec leži na preiskovalni mizi ali postelji z rahlo dvignjenim vzglavjem. Roke in noge ima iztegnjene ob telesu. Pri tem ima razgaljen prsni koš, obe zapestji in predel nad gležnjema. Na tem delu mu namestimo elektrode, ki so s kablom povezane z aparatom za snemanje EKG-ja. Za snemanje se navadno uporabljajo vakumske elektrode, ki se prisesajo na kožo ali pa elektrode v obliki nalepk. Za boljši stik med elektrodami in kožo, na kožo nanesemo kontaktni gel ali razpršilo. V primeru, da je preiskovanec močno poraščen po prsnem košu, je včasih potrebno v predelu nameščanja elektrod odstraniti dlake. Zelo pomembno je, da je preiskovanec med snemanjem EKG-ja sproščen, se ne premika in ne govori. EKG preiskava navadno traja 10 do 15 minut, razen v primeru, ko je potrebno narediti več posnetkov ali dalj časa spremljati preiskovanca na EKG-ju.


Holter monitoring- 24-urni EKG zapis

Za natančno diagnosticiranje zgolj kratkotrajne meritve pogosto ne zadoščajo. Kadar obstaja sum občasnih srčnih motenj, katerih na običajni meritvi elektrokardiograma ni mogoče zaslediti, lahko specialist kardiolog pacientu predpiše Holter EKG napravo, s katero spremljamo električne meritve srca v dolgotrajnih, celodnevnih meritvah. 

Aparat ob visoki natančnosti analize EKG-ja (vsaj 99%) omogoča še dodatno analizo motenj spanja, analizo avtonomne funkcije (namen odkrivanja tudi izgorelosti, preobremenjenosti), analizo dihanja z prikazom respiracijske krivulje, detekcijo in analizo gibanja pacienta, spremljanje saturacije krvi s kisikom sinhrono z EKG signalom. Na podlagi pridobljene analize in EKG zapisa se predpiše ustrezna terapija oz. nadaljnji potek zdravljenja.

EKG zapis

Priprava na Holter monitoring

Preiskovanec naj se na dan preiskave udobno obleče (široka srajca ali pulover). Aparat se pred pričetkom namestitve sprogramira z vsemi potrebnimi podatki preiskovanega pacienta. Na telo preiskovanca se namesti pet EKG elektrod na katere se priklopi kabel s Holter enoto, ki se obesi okrog vratu ali pasu preiskovanca. Pacient nato zapusti ambulanto in se vrne v dogovorjenem času. Med nošenjem aparata niso zaželene dejavnosti, kjer je v okolici močan ropot ali vibracije (vrtanje). Aparat ostane navezan tudi ponoči. Med nošenjem aparata se izvajajo običajne aktivnosti. Le v nujnih primerih lahko preiskovanec sam sname aparat med preiskavo. Po končani preiskavi, odklopimo kable od elektrod, vendar  nežno, brez vlečenja.  Na mestu, kjer so bile nameščene elektrode se lahko ob tuširanju pojavi črn rob, ki je posledica lepila. Očistimo ga z nežnim miljenjem.