Optius

Moja zaposlitev.

Prošnja za delo – kako napisati prošnjo za zaposlitev in uradni življenjepis?

Prošnja za delo je pravzaprav spremno pismo, ki ga iskalec zaposlitve pošlje delodajalcu, pri katerem bi želel delati, vendar ta delodajalec trenutno nima javne objave ustreznega delovnega mesta. Namen prošnje za delo je torej lahko:

  • iskanje morebitnih skritih prostih delovnih mest na želenem področju ali
  • iskanje priložnosti za razgovore in samopromocija pri potencialnih zaposlovalcih.

Prošnja za delo je besedilo, ki mora biti spisano profesionalno, uradno in z nekaj tistega „to sem jaz“, da si bo delodajalec prošnjo za zaposlitev zapomnil, možnosti, da bo posameznik kot primeren kandidat na podlagi prošnje za delo izbran, pa bodo tako veliko večje, kot če bi napisal generično prošnjo za zaposlitev.

Kako napisati prošnjo za delo?


Pri pisanju prošnje za zaposlitev imejmo v mislih potrebe delodajalca

Da bo prošnja za delo kar se le da uspešna, je pri pisanju prošnje potrebno upoštevati nekaj nasvetov. Pri pisanju prošnje za zaposlitev je zelo pomembno, da imamo pred očmi našega želenega delodajalca in potrebe, ki jih ta v podjetju ima. Prošnjo kar se le da prilagodimo tem potrebam, hkrati pa pri pisanju prošnje za delo ostanimo izvirni in inovativni. Seveda pa pri prošnji za zaposlitev ni dobro pozabiti na primer uradnega življenjepisa, ki bo potencialnemu delodajalcu ponudil širšo sliko o naših kompetencah.

Poleg poslovnih kompetenc, ki so pomembne za delovno mesto, v prošnji za delo ne pozabimo omeniti tudi drugih kompetenc, ki jih za delovno mesto, ki nas zanima, morda ne potrebujemo, vsekakor pa nam lahko pridejo še kako prav, sploh, če je konkurenca na trgu pestra.

Vsekakor pa v prošnji za delo ne smemo pozabiti omeniti, kaj vse bomo podjetju prinesli, če se odločijo za nas. Da bi bilo pisanje prošnje za delo kar se le da enostavno, vam spodaj ponujamo primer prošnje za zaposlitev.


---------------------------------------



Vaš ime in priimek
Ulica in številka
Pošta in poštna številka

tel: Vaša telefonska št.                                                                                                  Kraj in datum; Mesto 01.12.2021

Ime podjetja
Ulica in številka
Pošta in poštna številka

ZADEVA: Prošnja za delo vzgojiteljice

Spoštovani!

Prijavljam se na razpis za prosto delovno mesto vzgojiteljice, objavljeno na portalu Optius.com.

Rodila sem se 21. 5. 1988 v Ljubljani, kjer sem končala tudi osnovno šolo. Šolanje sem nadaljevala na gimnaziji Ledina ter se po končani srednji šoli usmerila v pedagogiko. Študij sem končala na pedagoški fakulteti v Ljubljani.  

Po končanem izobraževanju sem se zaposlila v vrtcu v Dolu pri Ljubljani, kjer sem opravljala tudi prakso. V šolskem letu 2018/2019 sem nadomeščala odsotno delavko na OŠ Riharda Jakopiča v Ljubljani, kjer sem prevzela popoldansko varstvo za prvošolčke.

Delo z otroci me zelo veseli, v njem uživam in kar je najpomembneje – malčki so ob meni počutijo sproščeno in veselo. Dan jim popestrim s številnimi interaktivnimi igrami, primernimi za njihovo starost, če vidim, da posamezen otrok doživlja stisko, se mu posvetim in mu pomagam, da izrazi svoja čustva ter ga razvedrim.  

Vaš razpis mi ponuja možnost, da nadaljujem delo na področju, ki sem si ga izbrala kot svoje poklicno poslanstvo. Potrudila se bom, da bom to poslanstvo opravljala tako v korist vrtca kot tudi otrok.

Zahvaljujem se vam za zaupanje in vas lepo pozdravljam.

Vaš ime in priimek ter podpis


---------------------------------------


Življenjepis in prošnja za delo težko shajata drug brez drugega

Seveda pa dobre prošnje za delo ni brez življenjepisa. Življenjepis in prošnja za delo gresta zmeraj z roko v roki, saj bo delodajalec prav s pomočjo življenjepisa razbral ali smo primerni za zaposlitev na delovnem mestu, ki je razpisano ali ne.

Prošnja za delo oz. zaposlitev

Kakšen je primer uradnega življenjepisa?

Velikokrat lahko opazimo, da uporabniki v spletnem brskalniku iščejo europass CV tempalte. Europass je primer uradnega življenjepisa, ki nam pomaga, da so naši podatki lepo zbrani na enem mestu in enostavno razumljivi tistemu, ki mu jih namenjamo.

Prednosti Europassa so številne. Najprej naj poudarimo, da gre za evropsko primerljiv življenjepis, ki je ob prošnji za delo tako primeren za prijave v druge države članice EU. Življenjepis vsebuje samoocenjevalno lestvico jezikovnega znanja in je poznan med delodajalci. Ker je oblika standardizirana in pregledna, delodajalci jasno razberejo, kaj točno jim lahko nudimo – vendar to velja le za delodajalce, ki so vajeni te oblike in jo navadno tudi izrecno zahtevajo. Če naletimo na primer, ko delodajalec ne zahteva Europass CV template, je bolje pripraviti povsem svoj življenjepis. V lastnem življenjepisu se namreč ponuja veliko več priložnosti za kreativnost, s katero lahko izstopamo.