Tiskano vezje - osnova vsakega elektronskega vezjatiskano vezje izdelava

Tiskano vezje ni nič drugega kot plastična plošča za lažje povezovanje električnih komponent, ki predstavlja osnovo vsakega elektronskega vezja. Tudi grafične in matične plošče ter RAM-i spadajo med tiskana vezja. Tiskano vezje se po izdelavi vgradi v ohišje, tej celoti pa pravimo čip. Poznamo enostranska, dvostranska in večplastna vezja. Za izdelovanje tiskanih vezij obstaja množica osnovnih materialov. V glavnem gre za material, ki mu v žargonu rečemo vitoplast, strokovno pa FR4. Izdelan je na osnovi epoksidnih smol, prešan pod pritiskom in v posebnih temperaturnih območjih. Material je zelo vzdržljiv, saj je armiran s steklenimi vlakni. Ima zelo dobre električne lastnosti, zato se v glavnem uporablja za vse vrste elektronskih vezij, od enostranskih do večplastnih. FR4 prepoznamo po prosojni in zelenkasti barvi.

Vas zanima, kako narediti tiskano vezje? Izdelava je opisana v naslednjih poglavjih.

Tiskano vezje - izdelava se začne z načrtom

Izdelava tiskanega vezja se začne z načrtom električnega vezja. Lahko se lotimo načrtovanja vezja brez predhodno izdelanega električnega načrta, vendar pa takšno načrtovanje na pamet povzroča težave že pri enostavnih vezjih. Poznamo več postopkov risanja:

  • ročno risanje z alkoholnim flomastrom: pride v poštev, če nimate računalnika, za prototipe ali pa za kakšna enostavna vezja;
  • računalniško risanje s programom, kjer je potrebno izbrati ustrezen program za tiskana vezja, saj ima vsak program drugačen sistem risanja.

Za lažje načrtovanje tiskanega vezja je pomembno, da je električni načrt, po katerem načrtujemo tiskano vezje, narisan natančno in berljivo. Pri risanju električnega načrta praviloma rišemo vhode električnega vezja na levi, izhode pa na desni strani električne sheme. Ko je tiskano vezje narisano, ga je potrebno natisniti. Tiskamo na folijo ali na 'paus' papir.

Izdelava tiskanega vezjaprogram za tiskana vezja

Naslednji korak je pripravljanje ploščice - prenos slike na foliji na ploščo. Postopku se reče fotopostopek. Osvetljevanje ploščice sledi z UV svetlobo le, če je bil uporabljen fotopostopek.


Tiskano vezje je po osvetlitvi treba razviti. Izdelava tiskanega vezja nato vključuje jedkanje, ki je najnevarnejše del izdelave. Ko je jedkanje ploščice končano, sledi samo še vrtanje lukenj in obrezovanje odvečne površine. Za vrtanje tiskanih vezij uporabljamo vrtalni stroj, pri obrezovanju pa žago in škarje za železo in brusilni stroj.