Sončna elektrarna za električno energijo

Sončna elektrarna že vrsto let predstavlja enega izmed priljubljenih načinov pridobivanja tako imenovane zelene energije, saj ni zgolj okolju prijazna, pač pa omogoča tudi donosno dolgoročno naložbo. V primerjavi z drugimi načini pridobivanja energije, je začetna investicija pri postavitvi solarne elektrarne morda malce višja, vendar se le-ta, že v obdobju nekaj let po njeni izgradnji povrne. Potem so stroški namenjeni ogrevanju in ohlajanju ter vsi ostali povezani s porabo elektrike, zanemarljivi.

Pri tem moramo omeniti, da so se v zadnjih letih stroški modulov in vseh ostalih komponent precej znižali, saj je tudi ponudba na trgu (in s tem konkurenca) vsak dan večja.

Samooskrbna sončna elektrarna uporabnikom omogoča enostavnost uporabe, nizke obratovalne in vzdrževalne stroške, poleg tega pa izkoriščanje obnovljivih virov energije, ki so (še) brezplačni. Donosna ni zgolj pri postavitvi na večjih objektih, temveč pogosto pride v poštev tudi za domača gospodinjstva.

Sončna elektrarna

Osnovne informacije – kaj je sončna elektrarna?

Vse odkar je januarja 2016 stopila v veljavo uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov, so postavitve sončnih elektrarn za samooskrbo v vzponu. Kot eden izmed načinov izkoriščanja obnovljivih virov energije, solarna elektrarna tako gospodinjskim kot tudi poslovnim odjemalcem omogoča samooskrbo z energijo.

Kljub temu, da so se mnogi z omenjenim pojmom že srečali, pa le malokdo ve, za kaj pravzaprav gre. Gre za sistem elementov, ki sevanje sonca pretvarjajo v električno energijo; na ta način se lahko že samo s paneli v velikosti 50 kvadratnih metrov pokrije več kot 5000 kWh električne energije.

Solarna elektrarna

Kako deluje solarna elektrarna in kateri so njeni elementi

Kot vsaka naprava za pridobivanje energije, je tudi sončna elektrarna za samooskrbo sestavljena iz več elementov, kot so konstrukcija, moduli in razsmerniki. Srce pa vsekakor predstavljajo fotonapetostni moduli, ki poskrbijo za to, da se sevanje pretvori v napetost in električni tok.

Kaj to je in kako deluje? Gre za povezavo modulov v serijo, ki je s posebnim kablom povezana z razsmernikom; ki enosmerno napetost spremeni v dvosmerno. Razsmernik je povezan na števec električne energije, kar omogoča prodajanje, na ta način proizvedene energije v omrežje.

Montaža panelov za samooskrbo podjetja EPEU d. o. o. je običajno hitra, saj je lahko postavljena že v enem dnevu. Izdelamo in poskrbimo za vse, po načelu »na ključ«, tako da montažna ekipa poskrbi za izvedbo celotnega procesa. Slednji se začne s strokovnim svetovanjem, nadaljuje z ogledom objekta, izračunom, načrtovanjem in kompletno vgradnjo. Ob koncu sledi še ureditev dokumentacije, s katero se pridobi subvencija EKO sklada, prav tako pa tudi ureditev dokumentacije za pristojnega distribucijskega operaterja.

Sončna elektrarna za samooskrbo

Sončna elektrarna za samooskrbo – ponudba

Na trgu danes obstaja mnogo proizvajalcev, oziroma ponudnikov, zato je nujno, da izberete pravega. V podjetju EPEU d. o. o., vas spremljamo skozi celoten proces nakupa in postavitve sončne elektrarne za samooskrbo. Omenjeni pojem pa ne pomeni samo samooskrbe, saj se višek oziroma presežek električne energije vedno odda v omrežje.

Slednje nam omogoča tudi, da v primeru, ko lastna proizvodnja električne energije ne zadostuje (pozimi, ali v daljših deževnih obdobjih), energijo odvzamemo. Solarna elektrarna za samooskrbo mora biti nujno vezana na distribucijsko omrežje, ki v tem primeru igra vlogo nekakšnega »virtualnega« hranilnika energije. Le-ta je primerna tako za poslovne kot tudi za gospodinjske uporabnike in vsak dan bolj priljubljena zaradi neodvisnosti lastnikov od tradicionalnih energetskih virov.

SONČNA ELEKTRARNA

Čeprav je začetna investicija nekoliko višja, se ta že v nekaj letih izplača. To je še posebej opazno v zadnjem času, ko se cene električne energije neprestano višajo. V celoti pa paneli za proizvodnjo električne energije prinašajo kar nekaj prednosti, med katere vsekakor spada manjši račun za elektriko. Večina uporabnikov, kot prednost izpostavlja tudi energetsko samooskrbo. Prav tako je odlika panelov tudi ogljični odtis, ki je praktično ničen.

Domača sončna elektrarna