EMG preiskava v nevrološki ambulanti- EMG samoplačniško 


EMG preiskava je zelo uporabna in povedna preiskava, ki jo uporabljamo za ocenjevanje delovanja perifernega živčnega sistema in mišic. Če smo natančni, gre za postopek ocenjevanja njihovega delovanja. Rezultati EMG preiskave odkrijejo nepravilno delovanje, okvare ali bolezni živčnih celic in mišic- disfunkcija živcev, mišična disfunkcija ali težave s prenosom signala od živca do mišice. Za EMG preiskavo (samoplačniško ) se naročite in oglasite v naši nevrološki ambulanti in preiskavo bomo opravili kot bi trenil.


Nevrološka ambulanta z EMG preiskavo

EMG preiskava: kaj to sploh je?

EMG preiskava ali elektromiografija je nevrofiziološka preiskovalna metoda, s katero ocenjujemo delovanje živčnega sistema in mišic. Je popolnoma varna preiskava, ki je neboleča. Pri preiskavi se načeloma ne uporablja igel, razen če je bil bolnik napoten na terapijo z uporabo igel. Zdravnik med pregledom na zaslonu osciloskopa opazuje električna dogajanje v mišicah v obliki valov. Glede na njihovo obliko in intenzivnost nato zdravnik diagnosticira mesto obolenja. EMG preiskavo se uporablja tudi aktivno med zdravljenjem, saj lahko z njo merimo napredek in rezultat dosedanjega zdravljenja in terapije.


EMG preiskava: na kaj je zdravnik pozoren pri pregledu?

Ker gre pri EMG preiskavi za opazovanje živčevja in mišic ter njihove komunikacije, bo zdravnik pri pregledu pozoren na vse najmanjše nepravilnosti že ob prihodu. Rezultat okvare živcev je lahko opazen pri drži, hoji ali govoru bolnika. Ataksija (motena usklajenost gibov) in izguba senzorike kažeta na morebitno poškodbo živcev v hrbtenjači ali v možganih, zato bo zdravnik pri pregledu pozoren prav na vse. Z moderno opremo v nevrološki ambulanti bo EMG preiskava potekala brez problemov, med pregledom pa se boste počutili mirno in sproščeno.


EMG preiskava: kako poteka sam pregled?

Pri pregledu kot je EMG ste se najverjetneje že kdaj vprašali- EMG preiskava, kako poteka? Odgovor je razdeljen na dva dela, saj tudi sama EMG preiskava navadno poteka v dveh delih. Pri obeh elektrode računalniku pošiljajo signale, ta pa jih pretvori v grafe ali številčne vrednosti. Te zdravnik nato uporabi pri podajanju diagnoze. Pregled bo trajal med 30 min in 60 minut, odvisno, če bo zdravnik izvedel tudi pregled z igelno elektrodo.


EMG preiskava- kako poteka del z električno stimulacijo?

EMG preiskava z elektrodami

Prvi del EMG preiskave je del, kjer se s pomočjo električne stimulacije opravijo meritve živčne prevodnosti po perifernih nevronih. To so nevroni, ki so obodni, torej se ne nahajajo v hrbtenjači ali možganih. Za razliko od hrbtenjače in možganov niso zavarovani s kostjo (hrbtenica, lobanja), zato tudi hitreje pride do njihove okvare.

Pri prvem delu se uporablja površinske elektrode, ki merijo hitrost ter moč signalov med dvema ali več točkami, ki so med seboj oddaljene približno 20 mm.


EMG preiskava- kako poteka del z igelno elektrodo?

V kolikor vam zdravnik odredi tudi pregled z igelno elektrodo, izvedemo tudi drugi del EMG preiskave. S tem delom pregleda zdravnik preveri električno aktivnost mišic in delovanje motoričnih nevronov. Ker se preverja delovanje mišice, je vanjo med pregledom vstavljena EMG igelna elektroda. To je zelo tanka igla, zato tudi ta del pregleda ne bo pretirano boleč.


EMG preiskava- kdaj in kako se odločiti za pregled?

Na EMG preiskavo se lahko pa se naročite samoplačniško. Simptomi, ki jih je potrebno pregledati z EMG preiskavo, so:

  • mravljinčenje v okončinah,
  • otrplost mišic,
  • oslabelost mišic,
  • bolečine v mišicah ali pogosti krči.

Vzroki za nastanek zgoraj napisanih simptomov so pogosto razni zlomi, ureznine, opekline ipd. Pri globje poškodbi kožnega tkiva lahko pride tudi do poškodbe perifernega živčnega sistema, ki se ni pravilno zacelilo.  Najpogostejše okvare, ki jih odkrijemo s pomočjo EMG, so:

  • sindrom zapestnega prehoda (N.medianus, N.ulnaris)- utesnitev živca v zapestju,
  • sindrom kubitalnega kanala (N.ulnaris)- utesnitev živca v predelu komolca,
  • radikulopatija- kompresijska okvara živčne korenine,
  • polinevropatije- sistemske okvare živcev,
  • mononevropatije- okvare posamičnih perifernih živcev …

Emg preiskava


EMG preiskava- samoplačniško

EMG samoplačniško  se izvaja v nevroloških ambulantah po celi Sloveniji, vendar pa so lahko čakalne dobe precej dolge. Če se vaši simptomi slabšajo, bolečina pa je čedalje hujša, se lahko odločite tudi za EMG preiskavo samoplačniško. EMG samoplačniško se izvaja popolnoma enako kot pregled z napotnico, le da boste pri EMG samoplačniško s pregledom opravili hitreje. V naši nevrološki ambulanti se lahko naročite na EMG preiskavo samoplačniško pri enem izmed najbolj priznanih slovenskih nevrologov.


EMG preiskava- kako se pripraviti na pregled?

Pred EMG preiskavo se ni potrebno posebej pripraviti, kot ste morda navajeni iz drugih preiskav (na pregled priti na tešče in podobno), saj pregled poteka »preko kože«. Je pa zato pomembno, da si pred pregledom ne nanašate na kožo krem in losjonov, ki bi otežili delo zdravnika. Pri pregledu delovanja perifernega živčnega sistem na nogah se bo potrebno sleči do spodnjih hlač. Pred pregledom zdravnika seznanite o že poznanih zdravstvenih posebnostih- če jemljete zdravila na recept in brez recepta, če imate težave s strjevanjem krvi in imate srčni spodbujevalnik ali vgrajen defibrilator. Pri slednjem EMG (samoplačniško ) morda pregleda ne bo mogoče opraviti.