Vaša filtracija. Naša skrb.
Filtriranje vode poskrbi za njeno kakovost in neoporečno uporabo
Filtriranje vode je proces, ki poskrbi za čiščenje te pomembne naravne dobrine. Nekakšen osnovni filter za deževnico so poznale že starodavne visoko razvite civilizacije, ki so s pomočjo kamenja in drugih naravnih materialov, ki so jih imeli takrat na voljo, vodo očistili mulja in ostalih nečistoč. Na tak način so bistveno zmanjšali stopnjo nečistoč, ki so se nabrale v deževnici.
Danes vode seveda ne čistimo več tako, pač pa za ta proces uporabljamo sodobno zasnovane naprave, ki s pomočjo učinkovitega filtriranja poskrbijo, da je voda, ki jo uporablja gospodinjstvo čista in neoporečna.
Nakup naprave za čiščenje vode se svetuje vsem tistim, ki doma zbirate deževnico v namene uporabe v gospodinjstvu – za pranje, pomivanje, kuhanje in podobno. Če ste med njimi tudi vi, potem si v nadaljevanju preberite nekaj pomembnih informacij o tem ključnem postopku.
Filtriranje vode kot temelj zdravega bivanja
Voda je ena temeljnih sestavin življenja, vendar v današnjem času njena razpoložljivost in kakovost nista več samoumevni. Onesnaževanje, podnebne spremembe in urbanizacija močno vplivajo na čistočo vodnih virov, zato strokovnjaki opozarjajo, da sama dostopnost vode ne zadostuje več. Pomembno je tudi, da zagotovimo njeno varnost, čistost in neoporečnost. Ravno zato jo moramo pred uporabo ustrezno obdelati. Pri tem nam pomaga filtriranje vode, ki je ključen proces za zaščito zdravja, opreme in okolja.
V različnih okoljih, od gospodinjstev do industrijskih obratov, je filtriranje nujno za odstranjevanje mehanskih delcev, mikroorganizmov in kemikalij. V neobdelani vodi se lahko namreč nahajajo snovi, ki ogrožajo zdravje, povzročajo korozijo ali kvarijo opremo. S pomočjo ustreznih filtrov pa se te snovi uspešno odstranijo, kar omogoča varno uporabo vode za pitje, higieno, zalivanje ali druge tehnične namene.
Za učinkovito filtriranje vode so na voljo različne rešitve – od preprostih mehanskih filtrov do naprednih sistemov z UV-dezinfekcijo ali ogljikovimi vložki. Ključno je, da se posameznik odloči na podlagi vrste onesnaževal, količine vode in ciljne uporabe.
Filter za deževnico kot prvi korak k trajnostni rabi vode
Vse večja ozaveščenost o trajnostni rabi naravnih virov je povečala zanimanje za zbiranje padavinske vode. Toda preden deževnica doseže zbiralnik ali sistem za porabo, je priporočljivo, da se skozi ustrezen filter za deževnico odstrani grobe nečistoče, kot so listje, prah in pesek.
Filter za mehansko čiščenje deževnice je običajno nameščen na začetku sistema (filter za deževnico pred zbiralnikom) in preprečuje, da bi se trdni delci kopičili v ceveh ali rezervoarjih. Na tak način se učinkovito zavaruje črpalke in druge komponente pred poškodbami ter zmanjšuje potrebo po dodatni obdelavi vode.
Strokovnjaki sicer svetujejo redno vzdrževanje čistilnih sistemov, zlasti ob močnih padavinah in jesenskem odpadanju listja. S pomočjo dobro delujočega filtra za deževnico pa se bistveno izboljša učinkovitost celotnega sistema. Zato ta velja za nepogrešljivo komponento.
Filter za deževnico pred zbiralnikom za večjo varnost in čistočo
Za najboljšo zaščito zbiralnika pred onesnaženjem z različnimi mehanskimi delci služi filter za deževnico pred zbiralnikom. Ta namreč deluje kot prva obrambna linija, ki že pred vstopom vode v rezervoar zaustavi večino grobih, organskih in mehanskih delcev.
Z uporabo tega učinkovitega sistema preprečimo nastanek mulja, alg in bakterij v vodi, kar bistveno prispeva k boljši kakovosti in daljši življenjski dobi opreme. Sistem tako ostaja higienično neoporečen in primeren za nadaljnjo uporabo, kot na primer za splakovanje stranišč, zalivanje ali celo filtracijo do stopnje pitne kakovosti.
Pomembno je, da filter za deževnico pred zbiralnikom ustreza površini strehe in količini pričakovanih padavin. Najboljši modeli vključujejo tudi samodejno čiščenje, kar zmanjšuje potrebo po ročnem nastavljanju in vzdrževanju.
Filtriranje vode je danes postalo zelo napredno
Napredek tehnologije je omogočil razvoj širokega spektra čistilnih sistemov. Najpogosteje se uporabljajo sistemi za mehansko čiščenje, ki zaustavijo večje delce. Aktivni ogljik odstrani klor, vonjave in organske nečistoče, medtem ko UV-luči nevtralizirajo bakterije in viruse brez potrebe po dodajanju kemikalij.
Za zahtevnejše uporabnike so na voljo sistemi z ultrafiltracijo ali reverzno osmozo, ki vodo prečistijo do te mere, da je primerna za pitje. Tako očiščena voda je primerna tudi za pripravo hrane ali celo za medicinske namene. Pravilno izbrana tehnologija čiščenja vode zagotavlja številne dolgoročne koristi in maksimalno varnost pri vsakodnevni uporabi.
Prednosti filtracije vode za uporabnike
Učinkovito filtriranje vode koristi tako posameznikom kot širši skupnosti. Poleg tega da omogoča varno porabo, filter za deževnico preprečuje tudi nabiranje vodnega kamna v ceveh in napravah. Rezultat so nižji stroški vzdrževanja, daljša življenjska doba opreme in manjša poraba kemikalij pri čiščenju.
Ustrezen filter za deževnico zmanjša tudi porabo pitne vode, saj lahko namesto nje za zalivanje vrta, pranje avtomobila ali delovanje sanitarij uporabljamo kar deževnico, zbrano s pomočjo primernega zbiralnika. Če sistem vključuje še filter za deževnico pred zbiralnikom, je se vodo še dodatno očisti in je kot taka primerna tudi za širši spekter uporabe v gospodinjstvu.
Tovrstno čiščenje vode pa ni zgolj izjemno funkcionalna, pač pa tudi koristna za uporabnika. Prinaša vam namreč občutek varnosti in samozadostnosti – lastniki tovrstnih sistemov niso več odvisni izključno od javnega vodovoda, kar je še posebej pomembno v primeru motenj v oskrbi.