Čevljarstvo in izdelava čevljev čevljarski muzej Miren | Čevljarstvo in slovenski izdelki

Čevljarstvo v kraju Miren pri Novi Gorici sega v leto 1908. Tega leta je mirenski župnik Ivan Rojec združil čevljarstvo v čevljarsko zadrugo Adrija. Danes si v kraju Miren lahko ogledate tudi čevljarski muzej, ki ohranja slovensko čevljarsko tradicijo.

Izdelava čevljev - čevljarstvo v kraju Miren pri Novi Gorici

Čevljarstvo v Kraju Miren ima več kot 100 letno tradicijo, saj sega v leto 1908, ki ga označuje izdelava čevljev pod zadrugo Adrija. Slovenski izdelki zadruge Adrija so med prvo svetovno vojno in do začetka 2. svetovne vojne, ko je zadruga razpadla, prodrli tudi izven slovenskih meja. 1922 leta je čevljarstvo prevzel Ivan Petejan in pod njegovim vodstvom je nastala tovarna Jadran-Ciciban, katere osrednja dejavnost je bila izdelava čevljev za otroke. Slovenski izdelki čevljarske obrti Petejan so bili v tistih časih vodilni na jugoslovanskem trgu. Čevljarstvo in zgodovino razvoja le-tega danes ohranja čevljarski muzej v Mirnu.

Čevljarstvo - slovenski izdelki, ki so se uveljavili na svetovnem trgu

Izdelava čevljev za otroke Pavla Petejana, nadaljevalca družinske čevljarske obrti Petejan, sega v leto 1953. Slovenski izdelki in njihov prodajni trg pod okriljem Pavla Petejana, so se razširili na območje celotne Slovenije, na Istro in Dalmacijo vse do Dubrovnika, znani so pod blagovno znamko Ciciban. Blagovna znamka Ciciban je danes slovenski izdelek, poznan širom po svetu. Modna obutev linije Ciciban ali The Next je danes večinoma izdelana v tovarni v Sloveniji iz najkvalitetnejših naravnih materialov. Izdelava čevljev in udobne obutve temelji na dolgoletni tradiciji izkušenj in znanja.

Čevljarstvo in muzej v kraju Miren

Muzej Miren predstavlja tradicionalno čevljarstvo ter usnjarsko obrt, ki sta ta kraj tudi zaznamovali. Muzej in muzejsko zbirko je uredil Pavel Petejan, zbirka zajema orodja in materiale, ki jih je zahtevala izdelava čevljev vse od leta 1900. Muzej je lahko danes tudi čevljarska delavnica, saj omogoča, da je z zbranim orodjem izdelava čevljev lahko podobna tisti izdelavi, ki je bila značilna v starih časih.

Izdelava čevljev - čevljarstvo danes in nekoč

Izdelava čevljev nekoč je zahtevala več časa, saj so dele obutve izdelovali ročno. Ivan Petejan je v 60 letih prejšnjega stoletja z 10 pomočniki izdelal približno sto parov čevljev letno, danes je ob izpopolnjeni tehnologiji izdelava čevljev bistveno lažja, podjetje Afit d.o.o., nadaljevalec čevljarske tradicije družine Petejan, ki ga vodi Pavel Petejan, letno izdela okoli 500.000 parov čevljev.

Afit d.o.o. | Čevljarstvo in izdelava čevljev, muzej, slovenski izdelki - povezave do naše spletne strani:

  • čevljarstvo
  • izdelava čevljev
  • muzej
  • slovenski izdelki
  • modna obutev
  • udobna obutev