NOTRANJA VRATA – POGOSTO ZAPOSTAVLJEN, A IZREDNO POMEMBEN ELEMENT STAVBNEGA POHIŠTVA


Trg notranjega pohištva in opreme potrošnikom ponuja pestro izbiro notranjih vrat. Uporabniki lahko izbirajo med različnimi velikostmi in oblikami, barvami in materiali, načini odpiranja itn. Notranja vrata si lahko prilagodite po svoje in izberete taka, ki so najbolj primerna za vaš dom. Včasih pa je izbira za potrošnika celo prenasičena in povzroči zmedo pri odločitvi. V nadaljevanju si preberite, na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri vrat, namenjenih notranjosti doma.


KAJ JE POMEMBNO PRI IZBIRI NOTRANJIH VRAT?

Na kaj je potrebno biti pozoren, ko se odločate za nakup vrat oziroma katere podatke zagotoviti izvajalcu? Preden se odpravite po nakup novih vrat (notranjih sobnih ali vhodnih) vrat, preverite naslednje podatke:

  • Dimenzije – izmerite širino, višino in globino
  • notranja vrataPovršino in strukturo – pozanimajte se, kateri material bi bil primeren glede na vaše potrebe (so to notranja lesena vrata ali je bolj primeren laminat …)
  • Smer odpiranja – glede na postavitev vrat dobro premislite, v katero smer naj se vrata odpirajo
  • Sestava in robovi vratnega krila
  • Druge specifike – zapišite si morebitne omejitve ali dodatke, posebne zahteve in podobno

NAČIN ODPIRANJA NOTRANJIH SOBNIH VRAT

Kot omenjeno, je ena izmed lastnosti, na katero je potrebno pomisliti pred izbiro notranjih vrat ta, v katero smer oziroma kako se bodo odpirala. Na odločitev vpliva predvsem vrsta preferenc in želja posameznika, različna vrata za notranje prostore pa ponujajo naslednje možnosti:


1. KLASIČNO KRILNO ODPIRANJE

Klasično krilno odpiranje predstavlja najpogostejši in najbolj prepoznaven sistem odpiranja notranjih vrat. Deluje v levo ali desno smer, izbirate pa lahko med enokrilnimi ali dvokrilnimi izvedbami. Najbolj klasična enokrilna vrata (notranja in tudi zunanja) se uporabljajo za delitev prostorov, ločitev sob in vzpostavljanje zasebnosti stanovalcev. Na drugi strani je dvokrilna izvedba bolj pogosta izbira za balkonska vrata ali pa deluje kot poseben estetski element. Če se odločite za klasična notranja vrata s krilnim odpiranjem, morate biti pozorni na pozicijo vgradnje in ostale elemente v prostoru, da se bodo vaša vrata normalno odpirala (torej da razni predmeti ali stene ne blokirajo odpiranja).


Več o notranjih vratih po meri


2. REVERZIBILNI NIHAJNI SISTEM

Ta univerzalni nihajni sistem odpiranja deluje v obe smeri, torej v levo in desno. Največkrat ga lahko vidite pri dvokrilnih notranjih vratih, ki delujejo kot predelna stena med prostori.


3. DRSNO ODPIRANJE NOTRANJIH VRAT

Glavna prednost drsnih notranjih vrat je njihova praktičnost, saj zavzamejo bistveno manj prostora kot na primer klasična krilna vrata. Notranji prostori z omejeno kvadraturo z vgradnjo drsnih vrat pridobijo prostor, ki bi bil sicer namenjen odpiranju vrat. Notranja drsna vrata se premikajo po vodilih – montaža notranjih vrat je lahko nameščena direktno v steno oziroma strop ali pa direktno ob njej. S tem načinom odpiranja torej prihranite prostor, kar je še posebej priročno za majhna stanovanja in posamezne manjše prostore, poleg tega pa vašemu domu dodajo atraktiven dekorativni element. Slabost drsnega sistema notranjih vrat pa je slabše tesnjenje ter zvočna in toplotna izolacija. Drsna vrata največkrat najdemo na vhodih na balkone ali kot panoramske stene, praktično izbiro pa predstavljajo tudi v primeru kasnejše, naknadne montaže notranjih vrat.


4. HARMONIKA ODPIRANJE ALI ZLOŽLJIVO ODPIRANJE

Kot že ime pove, notranja sobna vrata v stilu harmonike spominjajo na najbolj znan slovenski inštrument. Sestavljena so iz več panelov, ki se postopoma zlagajo po sistemu harmonike ali pahljače. Ta vrsta notranjih sobnih vrat je vse bolj priljubljena kot stilski element minimalistično opremljenih stanovanj, vendar tudi njihova funkcionalnost ni zanemarljiva. Tako kot drsna vrata tudi ta zavzamejo malo prostora, kar je tudi njihova glavna prednost. Poleg tega je montaža notranjih vrat po sistemu harmonike hitra in enostavna, material pa je enostaven za vzdrževanje ter ne absorbira vlage, kar pomeni, da so izvrstna izbira tudi za bolj vlažne prostore, vhode na balkone in terase. Pogosto se jih uporablja tudi kot predelne stene.

MONTAŽA NOTRANJIH VRAT

Če se pripravljate na montažo notranjih vrat, je najbolje, da se obrnete na strokovnjake – to velja predvsem za vgradnjo protivlomnih vrat. Podjetje Maksi okna in vrata montažo opravi kakovostno ter v skladu s tehničnimi zahtevami in specifikami vašega doma, zato bodo vaša vrata (ali okna) trajala dolgo.


POTEK MONTAŽNEGA DELA

Kako pa montaža notranjih vrat poteka? Montažni delavci najprej opravijo zaščito območja in tako zavarujejo stene, fasado in omet. Opravijo lahko tudi demontažo starega vratnega pohištva. Postopek se nato nadaljuje s postopkom vstavitve  notranjih ali vhodnih vrat oziroma oken. Zatem sledi zatesnitev vratnih okvirov (ta je odvisna od izbrane vrste montaže). Nato mojstri namestijo vratna krila na okvirje, po potrebi pa namestijo še ostale elemente, kot so police, senčila in ostali dodatki, ki si jih naročnik želi. Poleg previdnosti pri delu, demontaže starega in montaže novega ter končnega čiščenja, podjetje nudi tudi odvoz smeti in odvečnega materiala na deponijo. Kvalitetna montaža zagotavlja daljšo življenjsko dobo vaših novih vrat.