Naj vaše zdravje postane naša skrb!
Rak prostate - ukrepajte pravočasno in se naročite na preventivni pregled
Rak prostate je najpogostejši rak med moškimi, za katerim v Zahodni Evropi zboli vsak 500. moški. Za njegov nastanek je odgovoren moški spolni hormon testosteron in ga zaradi tega pri evnuhih ne opažamo. Pojavnost raka prostate se viša s staranjem in je tako pri starejših od 80 let prisoten že v 80%.
Rak prostate v začetnem obdobju ne povzroča težav. V tem obdobju lahko urolog ob pregledu otipa nekoliko tršo prostato, v krvi pa se zaznajo povišane vrednosti PSA. Ob rakastem povečanju prostate lahko pride do težav pri odvajanju urina, kar je pogosto prvi vzrok za obisk urologa.
Napredovala bolezen, pri kateri so prisotni tudi zasevki na kosteh, nemalokrat povzroča bolečine v kosteh, ponavadi v medenici ali v ledveni hrbtenici.
Ko bolezen preide v zadnjo, terminalno fazo pride do oslabelosti drugih organov, izgube apetita in do znižanja telesne teže. Zaradi bolečin so bolniki pogosto tudi slabo gibljivi.
Zaradi bolečin je potrebno jemanje protibolečinskih zdravil, ki jih lahko predpiše urolog ali izbrani zdravnik. Kadar so bolečine izrazite mora pacient obiskati tudi protibolečinsko ambulanto.
Redni urološki pregledi po dopolnjenem 50. letu
Zaradi pogostnosti tega obolenja se redne urološke preglede priporoča vsem moškim po dopolnjenem 50. letu starosti, pri moških z dedno obremenjenostjo pa po 45. letu starosti. Urolog bo po opravljenem pogovoru s pacientom in telesnem pregledu opravil še digitorektalni pregled prostate. Ob tem pregledu urolog s prstom skozi zadnjik zatipa prostato in oceni njeno velikost, obliko in čvrstost. Digitorektalni pregled je pomemben, saj urologu omogoča zgodnjo prepoznavo raka prostate.
Za oceno morebitnega rakastega obolenja prostate je potrebno določiti še nivo PSA (prostatičnega specifičnega antigena), ki se ga laboratorijsko določi iz krvi pacienta.
Med osnovne diagnostične preiskave raka prostate uvrščamo tudi ultrazvočno preiskavo prostate, ki se jo lahko opravi preko trebušne stene ali pa skozi danko, oz. transrektalno. Ostale preiskave za diagnosticiranje raka prostate vključujejo še mpMRI prostate in ultrazvočno vodeno biopsijo prostate.
Biopsijo prostate se opravi pod kontrolo ultrazvoka. Na tipičnih mestih se odstrani majhne stebričke tkiva prostate, ki se jih pošlje na patohistološko preiskavo. Izvid te preiskave nam lahko potrdi ali ovrže diagnozo raka prostate. Biopsija prostate je nekoliko boleča, ob posegu pa pacient potrebuje tudi antibiotično zaščito.
Različni pristopi k zdravljenju raka prostate
Aktivno zdravljenje raka prostate vključuje operacijo ali zdravljenje z obsevanjem. Za operacijo ni primeren vsak bolnik. Pri oceni sposobnosti za operacijo se upošteva biološka starost posameznika, pridružene bolezni, stadij obolenja in predvidena tveganja same operacije ter pridruženih obolenj.
Radikalno zdravljenje se ne priporoča bolnikom z rakom prostate, ki imajo zasevke po kosteh ali zasevke po drugih organskih sistemih, razen v lokalnih ali regionalnim bezgavkah.
Med operacijami se najpogosteje opravi laparoskopsko radikalno prostatektomijo. Poseg se opravi skozi manjše luknjice v trebušni steni. Ob uporabi posebnih, dolgih, laparoskopskih inštrumentov se odstrani obolelo prostato in tudi semenske mešičke. Ob koncu posega je potrebno ponovno vzpostaviti kontikuiteto sečnice, da se omogoči nemoten iztok urina iz mehurja navzven. Po operaciji ima bolnik vstavljen urinski kateter. Bolnišnično zdravljenje raka prostate traja približno teden dni.
V ambulantnem centru Estetika Milošević urološko ambulanto vodi dr. Zoran Krstanoski, dr. med., specialist urologije, kamor se lahko naročite na pregled.