NAKUP ELEKTRIČNEGA AGREGATA

Kaj je agregat?

Agregat je naprava, ki poskrbi, da nam je električna energija lahko vedno pri roki. Deluje na bencin, dizelsko gorivo. Motor poganja turbino, ki ustvarja električno energijo. Nanj lahko preko vtičnic priklopimo različne električne naprave.

Prenosni generatorji so priročna in stroškovno učinkovita energetska rešitev ob izpadih električne energije ali pa takrat, ko nam direkten vir električne energije ni pri roki. Pogosto jih uporabljamo za napajanje vikendov, kot vir energije med kampiranjem ali delu v odročnejših mestih, gradbiščih, tovarnah.


Kako agregat deluje?

Agregat deluje na gorivo: bencin, dizel, v nekaterih primerih in večjih izvedbah tudi na plin. Najnovejši agregati lahko delujejo tudi na sončne celice. Gorivo se dovaja v rezervoar preko cevke. Električni generator zaženemo s potegom zagonske ročice ali s stikalom. Gorivo poganja motor z notranjim izgorevanjem, ki vrti alternator in tako pretvarja mehansko energijo v električno. Preko vtičnic energijo pošlje priključenim elektrilčnim napravam, ki jih želimo uporabljati.

Zakaj kupiti električni agregat?

Za nakup se odločimo takrat, ko nimamo direktnega dostopa do električne energije. To so na primer koče v gozdi, oddaljene vikend hišice, za napajanje avtodomov med kampiranjem ali pri delu v gozdu in na kmetijah.

Agregati pa so uporabni tudi pri izpadih električne energije. Za to so lahko krive ekstremne vremenske razmere, naravne nesreče, delovni posegi na infrastrukturah ali preobremenjenost električnega omrežja. Če je izpad elektrike dolgotrajen, si lahko za napajanje hišnih naprav, ogrevanja ali hlajenja pomagamo z agregati, ki nam tako služijo kot rezervni sistem napajanja.

agregat za kampiranje

Vrste agregatov

Agregate v grobem delimo na dve vrsti:

-Prenosni agregati so primerni za napajanje naprav tam, kjer ni dostopa do električne energije. Dobavljivi so v različnih velikostih.

-Agregat za hišo se vključi samodeljno ob izpadih elektrike in tako napaja naprave v hiši

prenosni agregat

Ob nakupu bodite pozorni na naslednje specifikacije: 

1. Moč

Ključni faktor pri izbiri električnega agregata je moč, ki jo mora proizvesti. Moč agregata je odvisna od količine in vrste predmetov ali opreme, ki jo želite poganjati. Priporočamo, da seštejete moč vsega, kar želite z njim napajati. Številko pomnožite z 1,5, saj naprave potrebujejo večjo moč za zagon. S tem boste dobili grobo predstavo o idealni velikosti generatorja za vas.

Maksimalna moč generatorja elektrike je podatek, ki nam pove, koliko moči lahko generator proizvede za zagon naprave, delovna moč pa je moč, ki jo lahko zagotavlja cel čas.

2. Velikost agregata in čas delovanja

Razpon volumna rezervoarja znaša od 2 pa do 24 litrov goriva, ta pa pogojuje tudi velikost in avtonomijo naprave. Več bo goriva, dlje bo agregat tudi deloval. Pred nakupom premislite, za kaj boste agregat potrebovali, da v primeru daljše uporabe ne boste potrebovali prepogosto dolivati goriva.

3. Glasnost delovanja

Glasnost agregata se razlikuje od naprave do naprave. Nekateri prenosni agregati imajo posebno ohišje, ki zmanjšuje jakost hrupa, ki ga agregat oddaja v okolico. Manjši agregati pa so seveda tišji.

4. Možni načini zagona naprave

Osnoven način zagona, predvsem prenosnih agregatov je ročni zagon s potegom na zagonsko vrvico. Nekateri agregati imajo možnost električnega zagona, kar pomeni, da se prižgejo s pomočjo obračanja ključa. Možen je tudi zagon s pritiskom na gumb, kar omogoča hiter zagon generatorja, lahko pa ga prižgemo na daljavo s pomočjo daljinca.

5. Vtičnice na agregatu

Različne naprave imajo različne vtiče, to pa so Schuko, EURO, USB in 12 V vtič, zato izberite generator s pravimi vtičnicami, da bo zadostoval vašim potrebam. 

Varnost pri uporabi

Pri postavitvi in uporabi agregata za elektriko upoštevajte navodila proizvajalca in vse varnostne ukrepe.  Električnega generatorja nikakor ne nameščajte v zaprte prostore, ampak nekaj metrov stran od objekta, saj motor zaradi notranjega izgorevanja proizvaja ogljikov monoksid, ki je strupen, zato je priporočena uporaba detektorja za ogljikov monoksid.

Prenosni agregati običajno niso odporni na vodo, zato jih ne postavljajte na območja, kjer bi lahko bili neposredno izpostavljeni dežju in snegu. V takšnih vremenskih razmerah poskrbite, da je agregat dvignjen od površine, kjer bi ga lahko zajela voda in je pokrit z nadstreškom. 

Najboljši agregat za vas si oglejte na spletni strani Trgovina Jana. Tam boste našli tudi ves ostali program orodja in mehanizacije.

Vabimo vas, da si na našem blogu preberete še ostale zanimive članke.