Prostostoječi kamin na drva - funkcionalen in estetski

Prostostoječi kamin na drva omogoča učinkovito ogrevanje prostorov. Pri tem pa poskrbi za čudovito dekoracijo. Gre torej za element, ki zelo uspešno združuje dve funkciji – praktično in estetsko. Samostoječi kamin je mogoče postaviti v dnevno sobo ali v poljuben prostor v stanovanju, primeren pa je tudi za restavracije, knjižnice, poslovne prostore…

Prostostoječi kamin na drva

Prostostoječi kamini na drva različnih dimenzij in barv

Izbrati je mogoče prostostoječi kamin poljubne velikosti, modeli pa se hkrati razlikujejo glede na dimenzije kurišča in velikost vrat za nalaganje. Poleg dimenzij je pri izbiri izredno pomembna ustrezna moč, tako nazivna kot maksimalna.

Samostoječi kamini na drva oziroma prostostoječi kamini na drva morajo ustrezati velikosti prostorov, sicer grelni učinek ne bo optimalen, kar pomeni, da boste v prostoru težko dosegli želeno temperaturo zraka. Pri nakupu bodite zato pozorni na maksimalno ogrevalno prostornino, izraženo v kubičnih metrih (m3). Obenem pa je zelo pomembno, da je samostoječi kamin skladen s premerom dimnika.

Samostoječi kamini na drva so sicer lahko izdelani iz različnih materialov, toda eden od najpogostejših je nedvomno lito železo, ki je nato zaščiteno z emajlirano prevleko v poljubni barvi (najpogostejša izbira so nevtralne barve, na primer črna ali siva, saj se element posledično lažje zlije z drugo opremo v prostoru, seveda pa se lahko po želji odločite za nekoliko drznejšo oz. bolj izstopajočo barvo).

Prostostoječi kamini na drva

Samostoječi kamini na drva v prostoru pričarajo posebno vzdušje

Čeprav so prostostoječi kamini na drva nedvomno izredno koristni za ogrevanje prostorov, je njihova priljubljenost v osnovi povezana z estetskim vidikom. Prostostoječi kamin namreč poskrbi za čarobno, skorajda pravljično atmosfero. Pogled na prasketanje ognja v kombinaciji z dobro knjigo in skodelico toplega čaja popestri celo najbolj turoben zimski večer. Seveda pa samostoječi kamini na drva pričarajo tudi izjemno romantično vzdušje za prijetne zimske večere v dvoje.

Zunanja zasnova je lahko povsem prilagojena vašim željam. Možne so tradicionalne izvedbe z dodelanimi detajli in zaobljenimi linijami ali malce modernejše, z minimalističnimi trendi navdihnjene različice, ki se nevsiljivo zlijejo s prostorom. Če želite, da je vidno celotno kurišče, se vsekakor priporoča izvedba z malce večjimi steklenimi vrati. Z velikimi vrati se namreč ustvari učinek odprtega ognja, zato bo atmosfera v prostoru še posebej prijetna, saj se bo zdelo, da sedite neposredno ob ognju.

Samostoječi kamini na drva

Prostostoječi kamin s steklenimi vratci, ki ne zahtevajo čiščenja

Eden od najpogostejših zadržkov, povezanih z odločitvijo za prostostoječi kamin, se nanaša na čiščenje. Številni ljudje so prepričani, da je čiščenje tega elementa zelo zahtevno, toda to ne drži nujno, še posebej če izberete model, ki je zasnovan tako, da je čiščenje karseda enostavno.

Ena od možnosti so denimo prostostoječi kamini na drva, pri katerih praktično ni potrebno čiščenje vratc. Kombinacija kakovostnega keramičnega stekla, ki je izjemno odporno na visoke temperature (vse do temperature 700 stopinj Celzija), ter posebnega regulatorja primarnega zraka in usmerjevalca sekundarnega zraka prepreči kopičenje umazanije na vratcih, kar omogoča neoviran pogled na kurišče oziroma na prasketajoči ogenj.

Prostostoječi kamini in ostala ponudba

Za konec naj omenimo še, da je smiselno, da ste pri nakupu pozorni na izkoristek oz. na energetsko učinkovitost. Samostoječi oz. prostostoječi kamin z nadpovprečnim izkoristkom namreč poskrbi za zmanjšanje vašega ogljičnega odtisa (upoštevajte, da je prav ogrevanje eno od tistih področij, ki so najbolj obremenjujoča za okolje).

Manjše ko bodo toplotne izgube oziroma izgube energije, manjša bo obremenitev okolja. Seveda pa to hkrati prispeva k finančnim prihrankom. Investicija v energetsko učinkovitejši model se torej dolgoročno bogato obrestuje.

Dobro je torej, da ste pri primerjanju različnih modelov pozorni na izkoristek, ki je izražen v odstotkih. Obenem pa upoštevajte energijski razred, v katerega se uvršča posamezni model. Princip je podoben kot pri večini drugih naprav, pri katerih se uporabljajo energijski razredi, na primer pri hladilnikih in pečicah. Tako so denimo samostoječi kamini na drva z oznako A+ energetsko učinkovitejših od tistih z oznako A.

Samostoječi kamini na drva